Zakup nieruchomości w Niemczech – 10 złotych zasad!

    Przy zakupie domu albo mieszkania w Niemczech obowiązują jasne zasady. Jedną z nich jest przykładowo fakt, że notariusz musi odczytać cały akt zakupu. Jednak aby go całkowicie zrozumieć, kupujący muszą się wcześniej zorientować w ogólnych zasadach.

    Regiony i ceny nieruchomości w Niemczech

    Jak wszędzie na świecie, także w Niemczech bliskość wody określa cenę. Dlatego najwyższe ceny są na wyspie Morza Północnego – Sylt. Aż do 12.000 euro/m2  oraz kilka milionów euro za dom to nie rzadkość w przypadku najlepszej lokalizacji, jaką jest tam Kampen. Także na wyspach Norderney, Amrum, Föhr i Rügen płaci się 6.000 euro/m2 albo i więcej.

    Spokojniejszą wodę, ale podobnie burzliwe ceny znajdziecie na południu kraju. Tutaj np. wabią Starnberger See, Tegernsee i Bodensee wielkimi willami i spektakularnymi widokami, które kosztują do 7.000 euro/m2. Także duże miasta oferują topowe nieruchomości: w Monachium najlepsze lokalizacje to Alt-Bogenhausen i Nymphenburg Spitze, z kolei w Hamburgu nieruchomości położone przy rzekach Alster i Elbe uzyskują najwyższe ceny od 6.000 do 9.000 euro/m2.

    Kto może kupić nieruchomość w Niemczech?

    Obywatele wszystkich państw, które mają zawarte z Niemcami wzajemne porozumienie dotyczące nabywania nieruchomości, mogą bez ograniczeń nabywać domy lub mieszkania. Dotyczy to wszystkich państw UE (osobne zasady obowiązują dla Duńczyków i Austriaków), ale też Szwajcarów i Turków. Wiążące informacje na ten temat uzyskacie w odpowiedzialnych Sądach Rejonowych.

    Dodatkowe koszty przy zakupie nieruchomości w Niemczech

    W związku z zakupem nieruchomości w Niemczech ponosi się następujące koszty:

    • Koszty notariusza i koszty rejestrowe (koszty związane z pomiarem nieruchomości i wpisem do księgi wieczystej), które wynoszą 1 do 1,5 % (koszty ponosi kupujący)
    • Podatek od nabycia nieruchomości, który wynosi 3,5 % (możliwe są niewielkie różnice w zależności od regionu)
    • Prowizja maklerska wynosi średnio 2 do 6,9 % +VAT, ewentualnie honoraria dla rzeczoznawcy, doradcy podatkowego czy radcy prawnego

    Koszty bieżące

    Oprócz tego doliczyć należy co kwartał podatek od nieruchomości (różnie w zależności od nieruchomości i miasta), ewentualnie proporcjonalne rozłożenie kosztów w przypadku mieszkania własnościowego.

    10 złotych zasad przy zakupie nieruchomości w Niemczech

    1. Zakup działki (zabudowanej bądź niezabudowanej), mieszkania własnościowego lub dziedzicznego prawa zabudowy należy potwierdzić w Niemczech notarialnie. Dotyczy to umów wstępnych jak i umów z prawem zakupu.
    2. Niemieccy notariusze podlegają prawu grup zawodowych i są niepartyjni. Zajmują się kontrolą umowy kupna, pouczają o jej skutkach i wnioskują o wpis do księgi wieczystej.
    3. Księgę wieczystą prowadzi Urząd Ksiąg Wieczystych (niem. Grundbuchamt) przy danym Sądzie Rejonowym (niem. Amtsgericht). Dokumentuje stosunki prawne (właściciele, hipoteki, obciążenia). W przypadku dziedzicznych praw zabudowy oraz mieszkań własnościowych obowiązują odrębne księgi wieczyste.
    4. Zainteresowani kupnem mają w każdej chwili wgląd w księgi wieczyste. Można polegać na prawidłowości wpisów (rękojmia wiary publicznej księgi wieczystej).
    5. Jeśli chodzi o wady i zalety danej lokalizacji, to najlepiej poznacie je przed kupnem włączając w sprawę maklera lub robiąc wywiad wśród sąsiadów.
    6. Stojący już obiekt mieszkalny powinien zostać oceniony przez zaprzysiężonego rzeczoznawcę (cena, sprawy techniczne, zaległe naprawy, ew. koszty związane z podleganiem prawu o ochronie zabytków). Wartość rynkowa może zostać też potwierdzona przez miejską komisję ekspertów (niem. städtischer Gutachterausschuss).
    7. Przy zakupie dużego obiektu mieszkaniowego albo wynajmowanego domu wielorodzinnego, warto zasięgnąć w Niemczech porady u prawnika (prawo budowlane i prawo najmu) i doradcy podatkowego.
    8. Kupujący powinien się zabezpieczyć w umowie, że w przypadku niezawinionego anulowania umowy kupna-sprzedaży nie powstaną dla niego żadne dodatkowe koszty notarialne czy koszty związane z księgą wieczystą.
    9. Kwota zakupu zostaje wpłacona na rachunek powierniczy. Wypłacenie tej sumy następuje dopiero wtedy, gdy wszystkie warunki są w 100% spełnione.
    10. Okazje cenowe mogą się trafić przy przymusowej licytacji (niem. Zwangsversteigerung). O terminach i różnicach w procedurze zakupu informuje odpowiedzialny Sąd Rejonowy.

    Dotacje na zakup nieruchomości w Niemczech

    Dowiedzcie się, w jaki sposób zaoszczędzić tysiące euro przy zakupie nieruchomości w Niemczech: Dotacje na zakup nieruchomości w Niemczech: oto jak zaoszczędzić tysiące euro! – Dojczland.info

    Kredyt hipoteczny w Niemczech

    Jeśli jesteście zainteresowani zdobyciem kredytu hipotecznego w Niemczech, koniecznie przeczytajcie nasz artykuł na ten temat:

    Kredyt hipoteczny w Niemczech

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    13 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    13 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Ptys

    Pierwsza „złota zasada”trzeba miec pieniądze i to dość duże.

    Mario80

    Chce zakupic konkretne mieszkanie w Niemczech z licytacji.
    Gdzie moge znalezc jakies informacje, aby sie do tego odpowiednio przygotowac?

    Inwestor

    Znacie jakies osoby / firmy ktore pomagaja inwestowac w niemczech np w berlinie?

    Ula

    Ja mam maly domek szeregowy do sprzedania w Niemczech w Zell/Mosel, Rh-P). Kupilam od prawnika tzw Nachlassverwaltera 5 lat temu. Teraz sama sie buduje i kaska potrzebna. Ktos ma pomysl gdzie sie dobrze oglaszac? [email protected]

    JOHNNY

    POWODZENIA WSZYSTKIM RODAKOM

    Agnieszka

    Jeżeli jedno z małżonków nie zna języka niemieckiego czy konieczny jest tlumacz przysięgły?

    Damian

    Tak. Musi być tłumacz przysięgły. Żona nie umiała niemieckiego i notariusz przesunął nam termin i do tego czasu musieliśmy znaleźć tłumacza.

    Jadwiga

    Witam! Mam pytanie, czy mając rezydencję podatkową w Polsce można kupić mieszkanie w Niemczech? Wiem że Polak z rezydencją podatkowa w Niemczech nie może posiadać niczego w Polsce, nawet telefonu. z Góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

    Alina

    Moze kupic

    Tomkowicz

    Czy moge sprzedac mieszkanie bez maklera

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    13
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x