Upamiętnienie wyzwolenia Auschwitz. Kanclerz Scholz: „Odpowiedzialność Niemiec nigdy się nie skończy”

    W niedzielny wieczór około 700 osób zebrało się w Ignatz Bubis Community Centre we Frankfurcie, aby wziąć udział w całodniowej dyskusji i uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego przez żołnierzy Armii Czerwonej.

    Wśród gości znalazły się osobistości ze świata polityki, biznesu, kościołów, kultury i społeczeństwa miejskiego, w tym kanclerz federalny Olaf Scholz, przewodniczący zarządu gminy żydowskiej we Frankfurcie nad Menem Benjamin Graumann, publicysta Michel Friedman i przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster.

    „50 osób z mojej rodziny zostało zamordowanych przez Niemców” – przypomniał Michel Friedman podczas dyskusji panelowej „80 lat od wyzwolenia Auschwitz – co teraz?”. „Ktoś musi być odpowiedzialny za to, że 80 lat po Auschwitz życie żydowskie jest bardziej zagrożone i pozbawione perspektyw niż kiedykolwiek wcześniej. Pomimo wszystkich obietnic społecznych i politycznych, osiągnięto tak niewiele, że nadal musimy mówić o bezpieczeństwie życia żydowskiego w Niemczech.

    „Niemcy gwarantują, że nie ma miejsca na antysemityzm. Ale od wyzwolenia Auschwitz każdego dnia w Niemczech jest miejsce na nienawiść do Żydów” – powiedział Friedman. 68-letni autor jest również głęboko zszokowany tym, że wciąż musi zadawać sobie pytanie, czy to był błąd, że jego „rodzice wrócili do Niemiec” i że jego dzieci tu mieszkają. Tego bezpieczeństwa nie wymagam od polityki czy społeczeństwa, żądam go jako obywatel tego kraju”.

    Codzienne zagrożenie

    Benjamin Graumann zwrócił również uwagę, że od 7 października 2023 r. coraz więcej Żydów wycofuje się z życia publicznego. „Oczekiwanie, że moje dzieci będą mogły bezpiecznie żyć w tym kraju, stało się iluzją” – wyjaśnił. Aktorka i aktywistka Sarah Maria Sander również poinformowała, że czuje się zagrożona jako Żydówka w Berlinie. Wezwała do silniejszej ochrony ludności żydowskiej i ostro skrytykowała wezwania takie jak „Intifada”. „Zakazanie tego byłoby logicznym krokiem”. Sander mówiła również o nienawiści i wrogości, z jaką spotkała się w Internecie.

    „Nie może być tak, że zrobiliśmy wystarczająco dużo, skoro wyniki wyglądają tak” – podkreślił kanclerz Scholz, wzywając do dalszego zaangażowania politycznego. Podkreślił: „Odpowiedzialność Niemiec nigdy się nie skończy”. Dlatego Niemcy wykorzystują prawo karne do ścigania tych, którzy wspierają terroryzm i podżegają do antysemityzmu. Oprócz ochrony społeczności żydowskich, nowe prawo o obywatelstwie wyraźnie stanowi, że antysemityzm jest przeszkodą w naturalizacji.

    W swoim przemówieniu Scholz zażądał, aby kraj „zachował żywą pamięć o Holokauście popełnionym przez Niemców, i przekazywał ją wciąż na nowo każdemu pokoleniu w naszym kraju”. „Szczególnie dzisiaj – wbrew wszelkim relatywizacjom – chodzi o przekazywanie prawdy historycznej, niewątpliwych faktów, z którymi każdy w naszym kraju musi się zmierzyć” – powiedział Scholz. 80 lat po wyzwoleniu Auschwitz ważniejsze niż kiedykolwiek jest wyciągnięcie właściwych wniosków.

    Apel do kanclerza

    Marc Grünbaum, członek zarządu Gminy Żydowskiej we Frankfurcie nad Menem, zwrócił również uwagę, że wielu ludzi w Niemczech bardzo się boi, ponieważ „skrajnie prawicowa i antydemokratyczna partia stała się drugą najsilniejszą siłą w Niemczech”. „Demokracja to walka – podejmij tę walkę, panie kanclerzu” – zażądał. Josef Schuster podkreślił również potrzebę obrony przed propagandą „kultu winy”, którego parlamentarne ramię, AfD, jest już reprezentowane w parlamentach krajowych i Bundestagu.

    27 stycznia przypada 80. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz przez żołnierzy Armii Czerwonej. Naziści zamordowali tam ponad milion osób, w większości Żydów. Od 1996 roku 27 stycznia obchodzony jest w Niemczech jako Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Po raz pierwszy społeczność żydowska we Frankfurcie nad Menem uczciła ten dzień różnymi formami dialogu i pamięci.

    źródło: taz.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Jolo

    A kiedy rozpocznie sie odpowiedzialnosc Israela wobec Gazy i innych, tam Gina dzieci i kobiety, bezbronni ludzie wiec chyba tez za takie dzialania Pinien nalezaloby idpowiedzialnosc, czy moze sie male?

    RENCIŚCI

    PAMIĘTAĆ TRZEBA ale Zostawcie to Historii – Co winni obecnie Młodzi i następne pokolenia tamtych wydarzeń – Nasze dzieci – Jedynie to rozumieją, że jak te Obozy są w Polsce – To są Polskie Obozy śmierci – Od razu pytanie, czyje są kościoły na byłych terenach po Niemcach, Polskie czy Niemieckie, zwłaszcza na wiosce na tych terenach – Czy ten nasz dom jest Polski czy Niemiecki

    Tomek

    No niestety, ale wpuszczanie do kraju i na kontynent byle kogo, byle skąd, w byle ilościach nigdy nie naprawi tego, co Niemcy hitlerowskie zrobiły.

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x