Wiele osób błędnie uważa, że tramwaje zawsze mają pierwszeństwo przed samochodami. To nieprawda! Tramwaje i samochody są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, a ich kierowcy muszą stosować się do tych samych przepisów. Istnieją jednak pewne wyjątki, o których warto wiedzieć.
Kiedy tramwaj ma w Niemczech pierwszeństwo?
Tramwaj ma pierwszeństwo przejazdu, gdy pod znakiem „ustąp pierwszeństwa” znajduje się dodatkowy znak z symbolem tramwaju. Ponadto tramwaje nie muszą zatrzymywać się na przejściach dla pieszych, aby umożliwić pieszym przejście.
Tramwaj stojący na przystanku – jak się zachować?
Zbliżając się do przystanku, gdzie tramwaj zwalnia lub jest w trakcie zatrzymywania się, należy zachować szczególną ostrożność. Następnie można powoli minąć go z prędkością pieszego, zachowując bezpieczną odległość. Pamiętajmy, że gdy tramwaj stoi na przystanku, a pasażerowie wsiadają lub wysiadają, samochody nie mogą go wyprzedzać. Należy poczekać, aż tramwaj ruszy lub zamknie drzwi.
W niektórych miastach tramwaje mają pierwszeństwo na światłach, aby usprawnić ruch i utrzymać rozkład jazdy. Mogą one ruszać kilka sekund wcześniej niż samochody, co sygnalizują specjalne światła.
Nawet zielone światło dla aut nie oznacza pierwszeństwa
Nawet jeśli sygnalizacja świetlna pokazuje zielone światło dla kierowców, tramwaj ma pierwszeństwo przejazdu. Potwierdzają to wyroki sądowe. Choć sygnalizacje uniemożliwiające jednoczesną jazdę tramwajów i samochodów są bezpieczniejsze, nie dają nikomu prawa do łamania przepisów.
Pamiętajmy, że tramwaje ważą wiele ton, mają dłuższą drogę hamowania i nie mogą tak łatwo skręcać jak samochody. Dlatego kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność podczas jazdy w pobliżu tramwajów i zawsze zachować bezpieczną odległość. W razie wątpliwości, lepiej ustąpić pierwszeństwa tramwajowi.