Niektórzy ludzie lubią słuchać muzyki w pracy, podczas gdy innym przeszkadza ciągły hałas – a przecież wszyscy przebywają w tym samym miejscu. Jednak nieustanny hałas może być nie tylko irytujący, ale może także zagrażać zdrowiu. Jakie prawa przysługują pracownikom w Niemczech w przypadku hałasu w miejscu pracy i co musi zrobić pracodawca, aby zapewnić odpowiednio ciche środowisko pracy?
Ochrona przed hałasem w miejscu pracy: oto co mówią na ten temat przepisy obowiązujące w Niemczech
Według Nathalie Oberthür, prawniczki specjalizującej się w prawie pracy, pracodawcy w Niemczech są zobowiązani do ochrony zdrowia swoich pracowników w miejscu pracy. Dotyczy to m.in. ochrony przed zanieczyszczeniem hałasem. Jest to przewidziane w przepisach takich jak rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne (niem. Lärm- und Vibrations-Arbeitsschutzverordnung, LärmVibrationsArbSchV) oraz rozporządzenie w sprawie miejsc pracy (niem. Arbeitsstättenverordnung, ArbStättV).
Dlatego ważne jest, aby poziom hałasu w miejscu pracy był jak najniższy. Według Nathalie Oberthür, pracodawca musi nawet przeprowadzić ocenę narażenia, aby móc stwierdzić, czy poziom hałasu nie jest zbyt wysoki. Jeśli jest, pracodawca musi wdrożyć odpowiednie środki w celu zmniejszenia hałasu.
Niekoniecznie muszą to być słuchawki z redukcją szumów
Jeśli uważacie, że hałas w pracy negatywnie wpływa na Wasze zdrowie, powinniście porozmawiać o tym ze swoim przełożonym. Według prawniczki Nathalie Oberthür, jednym z możliwych rozwiązań w takiej sytuacji może być ograniczenie lub całkowity zakaz słuchania muzyki w miejscu pracy, czy też zapewnienie słuchawek redukujących hałas.
Chociaż pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego i zdrowego miejsca pracy, Oberthür twierdzi, że ma on swobodę wyboru odpowiednich środków. Oznacza to, że pracownikowi nie przysługuje prawo do otrzymania słuchawek z redukcją szumów, pracodawca może zdecydować się na inne rozwiązanie problemu zanieczyszczenia hałasem.
Źródło: web.de