Bürgergeld: kiedy urząd pracy pokrywa koszty biletu za 49 euro

    Bilet za 49 euro umożliwia podróżowanie po Niemczech w wyjątkowo korzystnej cenie. Jednak dla osób, które utrzymują się z tzw. dochodu obywatelskiego (niem. Bürgergeld), 49 euro to całkiem spory wydatek. Z tego właśnie powodu wiele z nich nie może sobie pozwolić na zakup biletu pomimo korzystnej ceny. Nic więc dziwnego, że zainteresowani zastanawiają się, czy jest możliwe, aby to urząd pracy pokrył koszty biletu Deutschlandticket. Z tego artykułu dowiecie się, jak brzmi odpowiedź na to pytanie.

    Osoby pobierające świadczenie Bürgergeld nie zawsze mogą sobie pozwolić na zakup biletu za 49 euro

    W porównaniu ze standardowymi taryfami opłat obowiązującymi w transporcie publicznym, które zwykle dotyczą tylko jednego kraju związkowego lub konkretnego związku przedsiębiorstw komunikacyjnych, cena biletu Deutschlandticket wydaje się szczególnie przystępna.

    Jednakże osoby pobierające świadczenie Bürgergeld nie zawsze mogą sobie pozwolić na zakup biletu. Jest to spowodowane tym, że podstawowa stawka dochodu obywatelskiego dla samotnych osób dorosłych, które chciałyby korzystać z transportu publicznego, wynosi tylko 45,02 euro miesięcznie. Brakującą kwotę w wysokości 3,98 euro muszą zaoszczędzić na czymś innym.

    Biorąc pod uwagę wysokie koszty utrzymania, jest to prawdziwe wyzwanie. A w przypadku innych podstawowych stawek tego świadczenia socjalnego, osoby korzystające z zasiłku Bürgergeld mają jeszcze mniej pieniędzy na transport i mobilność.

    Dochód obywatelski: czy można liczyć na finansowe wsparcie ze strony Jobcenter?

    Każdy, kto myśli, że urząd pracy pokryje w tej sytuacji koszty biletu za 49 euro, będzie rozczarowany. Rzecznik Federalnej Agencji Pracy (niem. Bundesagentur für Arbeit) podkreśla, że nie przewidziano dodatkowej dotacji na transport lub mobilność.

    Ale – jak to zwykle bywa – wyjątek potwierdza regułę. Według stowarzyszenia Bürgergeldverein, jedynie w „szczególnych, nietypowych sytuacjach” istnieje możliwość otrzymania dodatkowych pieniędzy na ten cel. Uprawnienie to przysługuje wtedy, gdy spełnione są następujące kryteria:

    • Ponoszone są regularne koszty podróży, których nie da się uniknąć. Może to być związane np. z regularnymi, niezbędnymi wizytami u lekarza.
    • To szczególne zapotrzebowanie dotyczące kosztów podróży istnieje dłużej niż trzy miesiące lub ma charakter stały.

    Stowarzyszenie ujmuje to w ten sposób: „Jeśli ktoś regularnie ponosi koszty podróży, które wykraczają poza normę, urząd pracy wyrównuje różnicę między częścią podstawowej stawki dochodu obywatelskiego przeznaczoną na mobilność a kosztem nabycia biletu Deutschlandticket.”

    Koszty podróży są pokrywane w przypadku nauki zawodu lub dokształcania

    Rzecznik Federalnej Agencji Pracy wyjaśnił ponadto: „Jeśli osoba pobierająca świadczenie Bürgergeld bierze udział w kursach dokształcających, urząd pracy pokrywa poniesione koszty podróży”. Powołał się przy tym na paragraf 3 ustawy, który stanowi, że w tym przypadku Jobcenter zwraca wydatki w kwocie odpowiadającej kosztom przejazdu najbardziej odpowiednim środkiem transportu publicznego w najniższej klasie.

    Źródło: www.wmn.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x