Niemcy: Wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe wzmacnia prawa biologicznych ojców

    Rodzi się dziecko, wkrótce potem rodzice się rozstają – nowy partner matki staje się z punktu widzenia prawa ojcem. Trybunał Konstytucyjny w Niemczech orzekł, że dziecko teoretycznie może mieć więcej niż dwoje rodziców.

    Przełomowe orzeczenie

    Federalny Trybunał Konstytucyjny wzmocnił prawa biologicznych ojców w przełomowym orzeczeniu. Zgodnie z komunikatem prasowym, ustawodawca musi wprowadzić poprawki najpóźniej do 30 czerwca 2025 r., co oznacza, że skarga konstytucyjna mężczyzny z Saksonii-Anhalt została częściowo uwzględniona.

    W omawianej sprawie matka i ojciec rozstali się wkrótce po urodzeniu dziecka. Kobieta poznała nowego partnera, który za jej zgodą zarejestrował się prawnie jako ojciec – ale dopiero po złożeniu przez powoda wniosku o ustalenie jego ojcostwa.

    Od tego czasu kobieta, jej partner i dziecko żyli razem jako rodzina. Chociaż biologiczny ojciec mógł widywać się z trzyletnim dzieckiem, chciał również zostać uznany prawnie za ojca. Aby to osiągnąć, walczył w różnych instancjach aż do najwyższego niemieckiego sądu.

    Sąd orzekł, że obecne przepisy nie są zgodne z podstawowymi prawami rodzicielskimi. Muszą one zostać „doprecyzowane”. Ustawodawca mógłby „przewidzieć prawne rodzicielstwo ojca biologicznego obok matki i ojca prawnego”. Oznaczałoby to, że dziecko mogłoby legalnie mieć jedną matkę i dwóch ojców.

    Jeśli jednak ustawodawca miałby pozostać przy ograniczeniu do dwojga prawnych rodziców, to i tak coś musiałoby się zmienić. W tym przypadku musiałaby powstać jakaś „wystarczająco skuteczna procedura”, która umożliwi biologicznemu ojcu zostanie ojcem w świetle prawa.

    „Dokładnie to, czego potrzebowałem lata temu”

    Federalny minister sprawiedliwości, Marco Buschmann (FDP), już przed wyrokiem zapowiedział reformę prawa. Chce on wzmocnić pozycję biologicznych ojców, ale utrzymać zasadę dwojga prawnych rodziców.

    Przewiduje się, że rozwiązanie będzie wyglądało następująco: dopóki trwa postępowanie sądowe, w którym mężczyzna chce ustalić swoje ojcostwo, żaden inny mężczyzna nie może zostać ojcem prawnym tego dziecka. Powód powiedział niedawno: „Nowelizacja jest dokładnie tym, czego potrzebowałem lata temu”.

    Oczekuje się, że projekt ustawy pojawi się w pierwszej połowie 2024 roku.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x