Alarm dotyczący kosmicznych śmieci w Niemczech – jutro może być niebezpiecznie

    W piątek platforma o wymiarach 4 x 2 x 1,5 metra ze śmieciami kosmicznymi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wejdzie w ziemską atmosferę. Z masą około 2600 kilogramów jest to największy i najbardziej masywny obiekt kiedykolwiek zrzucony z ISS.

    Śmieci kosmiczne mogą spaść na terenie Niemiec

    Trzy lata temu, dokładnie 21 marca 2021 roku, NASA zakładała, że złom spłonie nieszkodliwie po ponownym wejściu w atmosferę. Teraz jednak sytuacja wygląda inaczej: wstępne analizy przeprowadzone przez niemieckie Centrum Sytuacji Kosmicznej pokazują, że część śmieci kosmicznych może przetrwać ponowne wejście w atmosferę i dotrzeć do powierzchni Ziemi jako odłamki ważące setki kilogramów. „Przed ponownym wejściem w atmosferę obiekt kilkakrotnie przeleci nad terytorium Niemiec”, wynika z wewnętrznego pisma Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu, które BILD uzyskał na wyłączność.

    BILD posiada również mapę pokazującą miejsca możliwych uderzeń śmieci kosmicznych: Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Brandenburgia, Hesja, Dolna Saksonia, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Saksonia, Saksonia-Anhalt i Turyngia. Radar obejmuje również duże miasta, takie jak: Dortmund, Düsseldorf, Koblencja, Freiburg, Kassel, Lipsk, Drezno i Cottbus.

    Kosmiczne śmieci mogą uderzyć w Niemcy 8 marca w czterech około półtoraminutowych oknach czasowych między 16:47 a 19:50.

    Nie można wykluczyć bezpośredniego zagrożenia

    Federalny Urząd Ochrony Ludności i Pomocy w Przypadku Katastrof wydał wewnętrzne ostrzeżenie o zagrożeniu: 2600-kilogramowy blok śmieci kosmicznych zawiera kilkaset nietoksycznych ogniw baterii w pojemnikach pod ciśnieniem, które stanowią zagrożenie dla ruchu naziemnego i powietrznego, jeśli ponownie wejdą w atmosferę ziemską.

    „Ze względu na tyle ogniw baterii, należy się spodziewać dużej ilości gruzu kosmicznego”, pisze Urząd Federalny. „Symulacje pokazują, że fragmenty obiektu mogą być rozmieszczone na długości do 300 kilometrów. Globalne prawdopodobieństwo wypadku (w tym obrażeń śmiertelnych) na ziemi wynosi obecnie 1:729 (0,013%), co odpowiada stosunkowo wysokiej wartości – bezpośrednie zagrożenie dla Niemiec jest statystycznie mało prawdopodobne, ale nie można go obecnie wykluczyć”.

    Rząd federalny i rządy krajów związkowych omawiają możliwe działania, w tym ostrzeżenie ludności i zamknięcie przestrzeni powietrznej. Na dziś zaplanowano wideokonferencję w celu dokładniejszego określenia zagrożenia. Niemieckie Centrum Sytuacji Kosmicznej w Uedem (NRW) monitoruje sytuację wraz z międzynarodowymi partnerami.

    Źródło: www.bild.de

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x