Do tej pory Niemcy znali jedynie religijne iluminacje z chrześcijańskich świąt Bożego Narodzenia. Teraz muzułmanie otrzymali na czas Ramadanu (od 10 marca do 9 kwietnia) własne wspaniałe łańcuchy świateł.
Frankfurt nad Menem pierwszym niemieckim miastem z ozdobami z okazji Ramadanu
Frankfurt nad Menem (Hesja) poinformował, że jest pierwszym miastem w Niemczech, które zawiesiło ozdobne oświetlenie z okazji Ramadanu. Znajduje się ono bezpośrednio przy Alte Oper. Miasto wzorowuje się na Londynie, który zainaugurował oświetlenie ramadanowe w pobliżu słynnego Piccadilly Circus w 2023 roku.
Najważniejsze święto religijne muzułmanów rozpoczyna się za sześć dni. Od poniedziałku rano do Frankfurtu przyjeżdżają ciężarówki, w których znajdują się lampki w kształcie gwiazd i półksiężycy. Te są następnie podłączane do miejskiej sieci energetycznej i rozświetlą miasto podczas muzułmańskiego święta.
Muzułmanie stanowią prawie 15 procent populacji
W 2023 r., pod przewodnictwem Zielonych, SPD i Zielonego Departamentu ds. Różnorodności i Przeciwdziałania Dyskryminacji, władze miasta przepchnęły przez parlament wniosek przeciwko głosom CDU, aby po raz pierwszy ustawić oświetlenie ramadanowe we Frankfurcie. Jak uzasadniono, „we Frankfurcie nad Menem mieszka od 100 000 do 150 000 muzułmanów, którzy stanowią prawie 15 procent całej populacji”.
Od czasu złożenia wniosku, który nie został szeroko nagłośniony, w radzie miasta również było cicho. Wielu polityków we Frankfurcie jest nawet całkowicie zaskoczonych rozwojem sytuacji.
Wniosek Zielonych stwierdza: „Dekorując podczas Ramadanu, miasto Frankfurt wysyła ważny sygnał na rzecz życia muzułmańskiego i docenia ludzi wyznania muzułmańskiego w tym mieście”.
Nadburmistrz Frankfurtu Nargess Eskandari-Grünberg (59 lat, Zieloni), pod której przewodnictwem zainstalowano światła, powiedziała: „Są to światła wspólnoty, przeciwko dyskryminacji, rasizmowi antymuzułmańskiemu, a także antysemityzmowi”.
Koszt 50 000 do 100 000 euro
Według informacji BILDa, oświetlenie ramadanowe zostanie zawieszone na pięciu ogromnych stalowych linach w poprzek strefy dla pieszych. Wszystko zostało zakupione z zagranicy przez miasto Frankfurt. Koszt: między 50 000 a 100 000 euro. Dla porównania: oświetlenie świąteczne we Frankfurcie kosztowało 75 000 euro.
źródło: bild.de
Chore Państwo
Mnie na przykład półksiężyce obrażają religijnie i sobie nie życzę tak jak muzułmanów obrażała Choinka.
Codziennie otwierając dojczland.info czytam tylko i wyłącznie komentarze pełne nienawiści. Przepełnione rasizmem, faszyzmem itp. Nie wiem kto tutaj moderuje ale proponuję ukrócić takie postawy. Wiem że za chwilę dostanę kilka „kciukow w dół” ale mam to kompletnie gdzieś. Najlepsza opcje jest wyłącznie sekcji komentarzy tak jak to zrobiło wiele stron.
Racja. Jakiś rasista zawsze przypisuje patologię islamskich imigrantów czy cyganów Polakom. Jak na przykład pod artykułem o morderstwach w rodzinie z Azerbejdżanu.
A co na to środowiska żydowskie? Przecież wystarczy jedna ich skarga i powinni to badziewie zdjąć, bo inaczej antysemityzm i faszyzm będzie.
Będzie będzie zabawa będzie się dzialo