Ramadan 2021: 7 ciekawostek, których nie wiedzieliście o ramadanie!

Ramadan to jedno z najważniejszych świąt muzułmańskich. Oznacza on rezygnację z jedzenia w ciągu dnia – i to przez okres czterech tygodni. Tę główną zasadę zna większość osób. Ale jakie inne zasady wiążą się jeszcze z ramadanem? Postanowiliśmy je Wam bliżej przedstawić.

Ramadan 2021 – kiedy się zaczyna ramadan?

W tym roku ramadan zacznie się we wtorek, 13 kwietnia. Wierzący muzułmanie poszczą od tego dnia przez cztery tygodnie, aż do 12 maja. Post przerywany jest tylko pomiędzy zachodem, a wschodem słońca. Co z muzułmanami, którzy przykładowo podróżują i zmieniają strefę czasową? Znaleźliśmy dla Was odpowiedzi na wiele nurtujących pytań:

Dlaczego ramadan obchodzony jest co roku w innym terminie?

Ramadan to dziewiąty miesiąc w islamskim kalendarzu księżyca. Gdy po nowiu widoczny jest półksiężyc, zaczyna i kończy się ramadan. Ze względu na położenie geograficzne, rozpoczęcie ramadanu może być różne na całym świecie. Ramadan przesuwa się co rok o 10-11 dni do przodu i w ten sposób „zalicza” różne pory roku. Muzułmanin trafia w trakcie swojego życia na post zarówno w zimie, gdy dni są krótsze, jak i w lecie, gdy dni są dłuższe.

Kiedy muzułmanie w Skandynawii jedzą, gdy w lecie słońce nie zachodzi?

W okolicy zwrotnika niektóre dni trwają aż 16 godzin. Gdzie indziej temperatury osiągają w dzień ponad 40 stopni. A z kolei w Norwegii słońce w lecie nie zachodzi. Nie ma natomiast jakichś ścisłych reguł w tych regionach ziemi, gdzie panują ekstremalne warunki klimatyczne. Rzecznik Centralnej Rady Muzułmanów (niem. Zentralrat der Muslime, w skrócie ZMD), Zakaria Said tłumaczy, że muzułmanie kierują się wtedy mekką lub mediną. Ewentualnie też najbliższą miejscowością, w której zachodzi słońce.

Wiele organizacji tworzy np. swoje własne kalendarze – zawierają one wtedy czas modlitwy oraz godziny wschodu i zachodu słońca.

Jak poszczą muzułmanie w trakcie podróży? Jeśli np. lecą z Berlina do Los Angeles, a różnica czasu wynosi 9 godzin?

Zafer Keles, Przewodniczący Stowarzyszeń Tureckich w Augsburgu (niem. DTA) mówi, że jest pewna grupa ludzi, która nie ma obowiązku trzymania się postu. Do tej grupy należą właśnie podróżujący. Jednak gdy ramadan się skończy, muszą nadrobić te dni. To samo dotyczy kobiet w ciąży bądź karmiących piersią. Zafer Keles mówi też, że „osoby przewlekle chore, które nie mogą pościć, przekazują np. 10 euro dziennie organizacjom, które wspierają biednych.”

Jakie zachowania trzeba ewentualnie „odrobić”?

Oto kilka z zachowań, które zgodnie z zasadami Koranu trzeba “odrobić”:

  • połykanie resztek jedzenia, które były między zębami; nic nie może się dostać do żołądka więc jeśli tak się stanie, należy to „odrobić”
  • podczas menstruacji kobiety mogą zaprzestać postu, ale też muszą to „odrobić”
  • można przyjmować w trakcie ramadanu lekarstwa. Jest to dozwolone, ponieważ zdrowie jest zawsze najważniejsze. Jednak taki stracony dzień postu również  trzeba później „odrobić”.

Rekompensata za stracony dzień postu może przebiegać tak, że muzułmanin kupi innemu poszczącemu jedzenie lub odda równowartość takiej kwoty na cele charytatywne.

Kiedy w żadnym wypadku nie wolno pościć?

Nie wolno pościć w trakcie ważnych islamskich świąt – wtedy należy się cieszyć i świętować. Dotyczy to np. 3-dniowego święta obchodzonego na koniec ramadanu. To samo dotyczy 4-dniowego święta ofiarowania, najważniejszego święta muzułmanów, które przypada na czas pielgrzymki do mekki.

Zefer Keles wyjaśnia, że poza świętami, zabroniony jest też post w piątki – jest to bowiem dla Muzułmanów „dzień święty”.

Czy w ciągu dnia można żuć gumę?

Zafer Keles tłumaczy, że nie wolno żuć gumy. A już na pewno nie, jeśli ma jakiś smak. Istnieje jednak guma do żucia bez żadnych dodatków i bez smaku– ta jest dozwolona. Generalna zasada brzmi: nic nie może się dostać do żołądka.

Czy podczas ramadanu się chudnie?

Celem muzułmanów podczas ramadanu jest przypodobanie się bogu. Powinno się zrezygnować w tym czasie z ciężkiego jedzenia, ale nie ma co do tego konkretnych wytycznych. Każdy spożywa to, na co ma ochotę. Niektórzy po poście w ciągu dnia, prawie nic nie mogą do siebie przyjąć, bo żołądek jest tak mały, że już sama woda im wystarcza. Inni z kolei są bardzo głodni i potrafią naprawdę dużo zjeść. Jeśli ktoś jest podczas ramadanu aktywny, pewnie straci parę kilo. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Wg. danych ZMD, niektórzy muzułmanie chudną, inni wręcz tyją, a jeszcze inni po prostu trzymają wagę.

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

Nauka języka niemieckiego? Babbel.com – wypróbuj przez 7 dni za darmo!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
188,242FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x