Więcej

  Ramadan 2023: kilka ciekawostek, których nie wiedzieliście o ramadanie!

  Ramadan to jedno z najważniejszych świąt muzułmańskich. Oznacza on rezygnację z jedzenia w ciągu dnia – i to przez okres czterech tygodni. Post w okresie ramadanu jest obowiązkiem każdego wyznawcy islamu i jest jednym z pięciu filarów tej religii. Muzułmanie poprzez odczuwanie głodu i pragnienia mają jednoczyć się z ludźmi cierpiącymi głód na całym świecie. Okres ten powinien być dodatkowo wypełniony modlitwą, refleksją i dobrymi uczynkami. Jakie dodatkowe zasady wprowadza ramadan?

  Ramadan 2023 – kiedy zaczyna się ramadan?

  W tym roku ramadan zacznie się w czwartek 23 marca i potrwa aż do 21 kwietnia. Wierzący muzułmanie poszczą w tym okresie od świtu, aż do zmierzchu. Jednak okoliczności nie zawsze pozwalają na standardowe poszczenie w tym czasie. Co z osobami, które podróżują i zmieniają strefę czasową? Czy osoby chore lub w podeszłym wieku również muszą powstrzymać się od jedzenia i picia przez cztery tygodnie? Czy w czasie ramadanu można przyjmować leki? Poniżej znajdują się odpowiedni na najciekawsze pytania dotyczące ramadanu.

  Dlaczego ramadan obchodzony jest co roku w innym terminie?

  Ramadan to dziewiąty miesiąc w islamskim kalendarzu księżyca. Gdy po nowiu widoczny jest półksiężyc, zaczyna i kończy się ramadan. Ze względu na położenie geograficzne, rozpoczęcie ramadanu może być różne na całym świecie. Ramadan przesuwa się co rok o 10-11 dni do przodu i w ten sposób „zalicza” różne pory roku. Muzułmanin trafia w trakcie swojego życia na post zarówno w zimie, gdy dni są krótsze, jak i w lecie, gdy dni są dłuższe. Bez wątpienia im krótszy dzień, tym łatwiej utrzymać post, jednak bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury również mogą negatywnie wpływać na samopoczucie podczas postu zimą i latem.

  Kiedy muzułmanie w Skandynawii jedzą, gdy w lecie słońce nie zachodzi?

  W okolicy zwrotnika niektóre dni trwają aż 16 godzin. Gdzie indziej temperatury osiągają w dzień ponad 40 stopni. A z kolei w Norwegii słońce w lecie nie zachodzi. Nie ma natomiast jakichś ścisłych reguł w tych regionach ziemi, gdzie panują ekstremalne warunki klimatyczne. Rzecznik Centralnej Rady Muzułmanów (niem. Zentralrat der Muslime, w skrócie ZMD), Zakaria Said tłumaczy, że muzułmanie kierują się wtedy mekką lub mediną. Ewentualnie też najbliższą miejscowością, w której zachodzi słońce.

  Wiele organizacji tworzy np. swoje własne kalendarze – zawierają one wtedy czas modlitwy oraz godziny wschodu i zachodu słońca.

  Jak poszczą muzułmanie w trakcie podróży?

  Zafer Keles, Przewodniczący Stowarzyszeń Tureckich w Augsburgu (niem. DTA) mówi, że jest pewna grupa ludzi, która nie ma obowiązku trzymania się postu. Do tej grupy należą właśnie podróżujący. Przemieszczanie się pomiędzy strefami czasowymi zazwyczaj nie trwa jednak zbyt długo, więc „zwolnienie” obowiązuje jedynie na czas podróży. Jednak gdy ramadan się skończy, muszą nadrobić te dni.

  Kto jest zwolniony z postu w okresie ramadanu?

  • Dzieci – najczęściej dzieci zachęca się do poszczenia jakiejś części dnia – np. do południa tak, aby przyzwyczajały się do tego procesu. Post obowiązuje dopiero wszystkie osoby po osiągnięciu dojrzałości płciowej.
  • Osoby chore psychicznie i osoby w śpiączce – aż do odzyskania pełnej świadomości.
  • Osoby w podeszłym wieku i cierpiący z powodu nieuleczalnych chorób – zobowiązani są oni do nakarmienia głodnego za każdy dzień niewypełnionego postu.
  • Osoby chore, w przypadku kiedy post może przedłużyć lub utrudnić proces leczenia – zobowiązane są one do odrobienia postu w innym terminie.
  • Kobiety w trakcie miesiączki, będące w ciąży, w okresie połogu bądź karmiące piersią. Mogłoby to negatywnie odbić się na zdrowiu ich lub dziecka, a zdrowie jet dla muzułmanów jedną z najwyższych wartości. W trakcie ramadanu można także przyjmować leki. Jednak tak jak w przypadku wyżej wymienionych sytuacji należy odrobić post po zakończeniu przyjmowania leków, po ustaniu menstruacji lub zakończeniu ciąży, okresu połogu lub karmienia piersią.

  Kiedy w żadnym wypadku nie wolno pościć?

  Nie wolno pościć w trakcie ważnych islamskich świąt – wtedy należy się cieszyć i świętować. Dotyczy to np. 3-dniowego święta obchodzonego na koniec ramadanu. To samo dotyczy 4-dniowego święta ofiarowania, najważniejszego święta muzułmanów, które przypada na czas pielgrzymki do mekki.

  Zefer Keles wyjaśnia, że poza świętami, zabroniony jest też post w piątki – jest to bowiem dla Muzułmanów „dzień święty”.

  Czy w ciągu dnia można żuć gumę? Jakie zachowania unieważniają post?

  Zafer Keles tłumaczy, że nie wolno żuć gumy. A już na pewno nie, jeśli ma jakiś smak. Istnieje jednak guma do żucia bez żadnych dodatków i bez smaku – ta jest dozwolona. Generalna zasada brzmi: nic nie może się dostać do żołądka.

  Ogólnie uznaje się, że wszystkie substancje odżywcze, które dostały się do organizmu przez usta i żołądek unieważniają post. Jednak zastrzyki domięśniowe i dożylne, które również pełnią funkcję odżywczą, jednak mają inną „drogę” dostania się do organizmu nie przerywają postu.

  Warto również zaznaczyć, że stosunek seksualny dozwolony jest jedynie w nocy – ten odbyty w dzień unieważnia post, który następnie trzeba odrobić.

  Najważniejsze elementy ramadanu

  Ramadan to nie tylko powstrzymanie się od jedzenia i picia od świtu do zmierzchu. Cały miesiąc to czas celebrowania i regularnych rytuałów, które składają się na ramadan. Przed samym świtem spożywa się posiłek nazywany as-sahur. Al-iftar to posiłek przerywający post tuż po zachodzie słońca. Składa się on z nieparzystej liczby daktyli i kilku łyków wody. Następnie muzułmanie odmawiają modlitwę zwaną magrib i wspólnie siadają do obiadu, który bardzo często spożywa się w większym gronie – z rodziną i przyjaciółmi.

  Podczas postu ważne jest, aby unikać złych uczynków, które nie współgrają z ideą ramadanu, takich jak kłamstwo, przeklinanie czy plotkowanie, aby osiągnąć stan bogobojność, do której ma prowadzić ramadan. Warto tedy skupić się na dobrych uczynkach, rozdawaniu jałmużny i trzymaniu się wszystkich zasad islamu.

  Czy podczas ramadanu się chudnie?

  Celem muzułmanów podczas ramadanu jest przypodobanie się bogu. Powinno się zrezygnować w tym czasie z ciężkiego jedzenia, ale nie ma co do tego konkretnych wytycznych. Każdy spożywa to, na co ma ochotę. Niektórzy po poście w ciągu dnia, prawie nic nie mogą do siebie przyjąć, bo żołądek jest tak mały, że już sama woda im wystarcza. Inni z kolei są bardzo głodni i potrafią naprawdę dużo zjeść.

  Jeśli ktoś jest podczas ramadanu aktywny, pewnie straci parę kilo. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Według danych ZMD, niektórzy muzułmanie chudną, inni po prostu trzymają wagę, a jeszcze inni tyją. Wynika to przede wszystkim z bardzo popularnych uczt po zachodzie słońca. Kolacje składają się wtedy z wielu dań, co ostatecznie prowadzi do tego, że ludzie jedzą więcej, niż zjedliby podczas całego dnia regularnego jedzenia posiłków.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  7 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  7 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Siostra Muzułmanka

  Artykuł dobry, jednak zawiera kilka błędów zwłaszcza na początku…
  My, muzułmanie, pościmy dlatego, żeby stać się bardziej bogobojnymi, nie dlatego, żeby jednoczyć się z tymi, co czują głód na świecie.
  Pościmy od ŚWITU do ZACHODU, nie do zmierzchu. Kalendarze mamy nie tylko w trakcie Ramadanu,bardzo często korzystamy z aplikacji w telefonie, jest ich całkiem sporo, pomagają określić czas każdej z modlitw, zawierają przede wszystkim godziny ŚWITU, następnie wschodu słońca.
  Ramadan Mubarak!!! 🌙❤️

  Kasia

  Każda religia jest wymyślona przez człowieka.

  Szczepan

  Wolisz niewierzącego w nic Chuligana który zdolny jest do przestępstw i życia od dnia do dnia… czy człowieka który ma strach przed ( bogiem – obojętnie z jakiej wiary ) i stara się żyć w zgodzie z ( przykazaniami w każdej religii są zasady )
  Ja wole taką osobę wierzącą niż nieobliczalnego łobuza.

  RENCIŚCI

  A ten co zabija w imieniu Allacha

  robert

  Zeby stać się bogobojnym, nie odpoowiadałbyś na artykuł i własnej percepcji, to jakiś hett, który w nakrotycznym głodzie odpoisuje na wszystkie media , gdzie, ktoś zadał pytanie o ramadan. nic tu nie ma, po co to chronić.
  Z treści arykułu wynika, że łudzie cierpią bardziej niż normalmnie po tych praktykach, dla nas nas to kryminał przekazywany właśnie tak od allacha, ale jedziemy

  Krzysztof

  a kogop to obchodzi ?

  RENCIŚCI

  Jak zacznie się 27 Marca jak już mamy 18 kwiecień

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  14,600ObserwującyObserwuj
  218ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Mając te choroby przewlekłe, można w Niemczech przejść na emeryturę trzy lata wcześniej – bez potrąceń

  Jeśli jesteście przewlekle chorzy, pod pewnymi warunkami możecie w Niemczech przejść na wcześniejszą emeryturę – bez negatywnych konsekwencji finansowych. Jakie przepisy mają tu zastosowanie...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Płaca minimalna w Niemczech 2023 – aktualne kwoty oraz najważniejsze regulacje!

  Od 1 stycznia 2015 roku obowiązuje w Niemczech płaca minimalna (niem. Mindestlohn), która wynosiła wtedy 8,50 euro na godzinę. Regulacja ta ma na celu...
  7
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x