Niemcy stoją w obliczu kolejnej podwyżki opłaty za abonament RTV! KEF (Komisja ds. Określania Wymagań Finansowych Nadawców) zaleca podniesienie opłaty o 58 centów do 18,94 euro (na ten moment 18,36 euro) od 1 stycznia 2025 roku. W samym tylko 2022 r. nadawcy w Niemczech mieli do dyspozycji 8,5 mld euro. To dużo pieniędzy. Ale co tak naprawdę z nich finansujemy? Poniżej znajdziecie odpowiedź na to pytanie!
Lwia część to koszty produkcji i zakup praw do transmisji
W swoim raporcie KEF oblicza, na co nadawcy w Niemczech wydają swoje pieniądze. Największy blok kosztów na lata 2025-2028 stanowi program. Każdego roku wydawane jest tutaj około 4,5 miliarda euro, co stanowi 43 procent całkowitych wydatków! Pieniądze wydawane są w szczególności na produkcje zewnętrzne i zakup praw do transmisji sportowych.
Dziesięć miliardów na koszty osobowe
Dużo pieniędzy pochłoniają również koszty personelu: KEF szacuje te koszty na 10 miliardów euro w ciągu najbliższych czterech lat. Obejmuje to również system emerytalny dla emerytowanych pracowników, który będzie kosztował 566 milionów euro rocznie. 25 centów z opłaty licencyjnej jest przeznaczane na emerytury. Oznacza to, że nie można ich wydać na nic innego.
Przy czym oszczędności można poczynić w szczególności w obszarze personelu. Zaleca to również KEF. ARD planuje już zlikwidować 417 miejsc pracy do 2024 roku. Jednak w ZDF w tym samym okresie mają zostać zredukowane tylko cztery etaty, a w Deutschlandradio pięć.
5,3 mld euro na technologię i freelancerów
Kolejny akcelerator kosztów to tak zwane koszty rzeczowe w wysokości 5,3 mld euro na lata 2025-2028, które obejmują koszty satelitów, kabli i freelancerów. Oprócz tego nadawcy również inwestują – na przykład w utrzymanie budynków lub wynajem lokali. Te koszty wynoszą około 600 milionów euro rocznie.
Oprócz dochodów z opłat licencyjnych, nadawcy mogą liczyć na wysokie wpływy z reklam i sponsoringu. KEF spodziewa się, że do 2028 r. do kasy trafi około 1 mld euro z kontraktów reklamowych. Dodatkowe 161 milionów euro będzie pochodzić ze sponsoringu.
źródło: bild.de
UKRAINA potrzebuje Kasy, na ten Konflikt Rosji z Ukrainą, na tak jeszcze 5 – 10 lat, jak Ruskie wcześniej nie zakończą – Czyli kosztem swoich, ludzi, rodzin, dzieci, rencistów bo Sankcje wobec Rosji jedynie ośmieszyły Unie, Niemcy, spowodowały odwrotny kierunek powodując wielkie podwyżki Cen a zwłaszcza żywności, opłaty itp. Niemiecka gospodarka w % dołuje a Ruska w % ma znaczny wzrost – Nie można być zdziwionym, że AfD tak punktuje
Cos te twoje ruskie nie mogą jednak tego zakończyć. Nie pamiętasz już ze to mialy byc 2 dni dziadku?
Najbardziej zmarnowane pieniądze
Niestety propaganda kosztuje. Trzeba wciskać ludziom bezobjawowe choroby i uciśnionych Ukraińców, którzy jakoś do roboty się nie garną. Od 2020 roku to już nawet radia nie włączam, bo mainstreamowe media to najgorsze ścieki.