Niemcy: Ważne orzeczenie sądu dla wszystkich kierowców dotyczące ulic jednokierunkowych

    Jakie zasady obowiązują na ulicach jednokierunkowych w Niemczech? Federalny Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w tej sprawie – i tym samym uchylił wcześniejszą decyzję. Zgodnie z niedawnym wyrokiem Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (BGH), cofanie na ulicach jednokierunkowych jest generalnie zabronione. Najwyżsi niemieccy sędziowie cywilni unieważnili tym samym wcześniejszy wyrok.

    Nowe orzeczenie w sprawie ulic jednokierunkowych

    Zgodnie z orzeczeniem, jedynymi dozwolonymi wyjątkami są cofanie bezpośrednio na miejsce parkingowe („manewrowanie”) oraz cofanie z posesji na drogę.

    W tym konkretnym przypadku kobieta kierująca samochodem chciała ustąpić miejsca pojazdowi wyjeżdżającemu z miejsca parkingowego, aby następnie sama zaparkować. W tym celu cofnęła o kilka metrów i zderzyła się z pojazdem mężczyzny. Mężczyzna pozwał kobietę, a Sąd Rejonowy w Düsseldorfie w dużej mierze orzekł na jego korzyść. W wyniku apelacji Sąd Okręgowy w Düsseldorfie oddalił powództwo.

    BGH uchyla wyrok sądu okręgowego

    Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe uchylił wyrok z powodu błędów prawnych. Sąd okręgowy w Düsseldorfie musi ponownie rozpatrzyć sprawę. Numer referencyjny sprawy to VI ZR 287/22.

    Mandaty za złamanie przepisów

    Takie kary grożą za złamanie przepisów na ulicy jednokierunkowej w Niemczech:

    W przypadku samochodów: jazda ulicą jednokierunkową w złym kierunku – 50 euro, uszkodzenie mienia – 70 euro, parkowanie na ulicy jednokierunkowej niezgodnie z kierunkiem jazdy – 15 euro.

    W przypadku rowerów: jazda rowerem po ulicy jednokierunkowej w niewłaściwym kierunku -20 euro, utrudnianie ruchu – 25 euro, narażenie na niebezpieczeństwo – 30 euro, uszkodzenie mienia – 35 euro.

    Parkowanie na ulicach jednokierunkowych

    Na ulicach jednokierunkowych parkowanie jest dozwolone po obu stronach ulicy, chyba że jest wyraźnie zabronione. Należy jednak pamiętać, że parkowanie jest dozwolone tylko w kierunku jazdy.

    A co z rowerzystami?

    Co do zasady, rowerzyści na ulicach jednokierunkowych muszą poruszać się zgodnie z wyznaczonym kierunkiem jazdy. Istnieją jednak wyjątki – jeśli pod znakiem ulicy jednokierunkowej widoczny jest dodatkowy znak z rowerem i dwiema strzałkami skierowanymi w przeciwnych kierunkach, rowerzyści mogą również jeździć wbrew kierunkowi jazdy na ulicy jednokierunkowej. Należy postępować zgodnie z odpowiednimi instrukcjami, aby zapewnić bezpieczną i zgodną z przepisami jazdę.

    Wyprzedzanie na ulicach jednokierunkowych

    W przeciwieństwie do wielu innych sytuacji drogowych, nie ma ogólnego zakazu wyprzedzania na ulicach jednokierunkowych. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca i nie zagraża to innym użytkownikom drogi, wyprzedzanie jest dozwolone. Taka sytuacja w praktyce zdarza się jednak raczej rzadko, ponieważ ulice jednokierunkowe są zazwyczaj wąskie.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x