Jakie zmiany czekają w 2024 roku mieszkańców Niemiec?

    Przełom roku to zwykle początek obowiązywania wielu nowych przepisów, wytycznych i zmian. Bywa to trudne do ogarnięcia – zwłaszcza, że nowości często dotyczą niemal wszystkich dziedzin życia.

    Niezależnie od tego, czy chodzi o zakupy, mieszkanie, prowadzenie samochodu, czy sprawy biurokratyczne, takie jak składanie wniosku o wydanie dowodu osobistego, także 2024 r. przyniesie wiele zmian dla mieszkańców Niemiec. Portal echo24.de przygotował przegląd informacji o tym, czego mogą spodziewać się konsumenci w nowym roku.

    Zmiany dotyczące zakupów: od stycznia 2024 r. kaucja będzie obowiązkowa również w przypadku produktów mlecznych

    Konsumenci muszą liczyć się z pewnymi zmianami w nowym roku, zwłaszcza podczas dokonywania zakupów. Niektóre z nich zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2024 r., kiedy to klienci kupujący produkty mleczne będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Powód jest prosty – i w interesie zrównoważonego rozwoju: zgodnie z nowym rozporządzeniem system kaucji zostanie jeszcze bardziej rozbudowany. Konkretnie oznacza to, że produkty mleczne sprzedawane w butelkach na napoje będących produktami jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będą podlegać dodatkowej opłacie – kaucji w wysokości 25 centów.

    Nakrętki na stałe przymocowane do butelek w trosce o środowisko

    Zrównoważony rozwój wspiera również nowe rozporządzenie UE, które także dotyczy jednorazowych opakowań na napoje. Od lipca 2024 r. tzw. „tethered caps”, czyli nakrętki przytwierdzone do plastikowych butelek, będą obowiązkowe dla wszystkich produktów. Niektórzy mogą je już znać z popularnych marek napojów, takich jak Coca-Cola czy Fanta: nakrętka jest na stałe przymocowana do butelki. Celem rozporządzenia jest zmniejszenie ilości plastikowych nakrętek, które trafiają do środowiska.

    Konkretne zmiany w Lidlu i innych sieciach: dyskonty wycofują niektóre produkty z asortymentu

    W 2024 r. konsumentów w Niemczech czekają konkretne zmiany, do których przygotowują się niektórzy sprzedawcy detaliczni: na przykład dyskonty Lidl i Aldi wycofują niektóre produkty ze swojej oferty. Od początku przyszłego roku klienci będą mogli kupić tylko świeże mleko i mleko bez laktozy marki własnej z oznaczeniem rodzaju hodowli (niem. Haltungsform) 3 i 4. Ponadto w ciągu roku mleko o przedłużonej trwałości, a tym samym cały asortyment mleka spożywczego, zostanie przestawiony na wyższy standard hodowli Haltungsstufe 3.

    Zmiany dla kierowców od 2024 r.: droższa benzyna mniejsza „premia ekologiczna”

    Na przełomie roku nastąpią również pewne zmiany w ruchu drogowym. W szczególności dotkną one kierowców samochodów w Niemczech. Pierwsze zmiany zaczną obowiązywać już w styczniu: od Nowego Roku zakup mniejszych samochodów elektrycznych przez osoby prywatne będzie uprawniał do „premii ekologicznej” (niem. „Umweltprämie”) w wysokości już tylko 3.000 euro, a nie 4.500 euro, jak to miało miejsce dotychczas.

    Jednocześnie wzrośnie podatek od emisji CO2 – z 30 do 40 euro za tonę. Oznacza to, że w nowym roku ceny benzyny i oleju napędowego będą prawdopodobnie w dalszym ciągu znacząco rosły.

    Nowość w zakresie rejestracji pojazdów od 2024 r.: czarne skrzynki w samochodach staną się obowiązkowe

    W połowie roku, od 7 lipca 2024 r., wejdą w życie regulacje, które będą miały wpływ na wszystkie nowo zarejestrowane pojazdy: zgodnie z rozporządzeniem UE, czarna skrzynka stanie się obowiązkowym wyposażeniem samochodów. Urządzenie to rejestruje dane, dzięki czemu w razie wypadku służbom będzie łatwiej poznać szczegółowe okoliczności zdarzenia i odtworzyć przebieg wypadku.

    Nowe zasady dotyczące prawa jazdy planowane na 2024 rok: zmiany dotyczą początkujących kierowców i seniorów

    Nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie kolejnej zmiany, która dotyczy przede wszystkim praw jazdy: UE proponuje wprowadzenie od 2024 r. bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących praw jazdy. Mogą one skutkować poważnymi ograniczeniami, w szczególności dla osób starszych i początkujących kierowców. Jedną z propozycji jest wprowadzenie zakazu jazdy w godzinach nocnych i ograniczenia prędkości na autostradach, które miałyby obowiązywać nowych kierowców. Z kolei wśród propozycji dotyczących seniorów znalazły się obowiązkowe badania lekarskie w ramach przedłużania uprawnień. Wszystkie te zmiany są jednak obecnie nadal przedmiotem gorącej debaty.

    Zmiany w dowodach osobistych i paszportach od 2024 r.

    Zmiany w 2024 r. dotkną również innych ważnych dokumentów: jedna z nich, dotycząca paszportów i dowodów osobistych, będzie dotyczyła wszystkich mieszkańców Niemiec. Od 1 listopada 2024 r. dokumenty te będą mogły być wysyłane bezpośrednio na adres zameldowania wnioskodawcy. Wyeliminuje to konieczność wizyty w urzędzie.

    Więcej pieniędzy od 2024 r.: zmiany dla minijobberów i rencistów w Niemczech

    Dobra wiadomość dla niektórych mieszkańców Niemiec: od 1 stycznia 2024 r. płaca minimalna wzrośnie o 42 centy do 12,41 euro brutto za godzinę.

    Równocześnie wzrośnie również miesięczny limit dochodu dla osób zatrudnionych na Minijob – z 520 do 538 euro miesięcznie. Podwyżki obejmą także osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy.

    Zmiany planowane od 2024 r: niższy próg dochodu dla zasiłku Elterngeld

    W 2024 r. zmiany w prawie mogą dotknąć również wielu rodziców w Niemczech. Od stycznia limit dochodu, mający znaczenie przy ubieganiu się o zasiłek Elterngeld, ma zostać drastycznie obniżony. Do tej pory o świadczenie mogli ubiegać się rodzice, których wspólny dochód podlegający opodatkowaniu nie przekraczał 300.000 euro oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci, których dochód nie przekraczał 250.000 euro. Wkrótce może się to zmienić. Limit dochodu dla rodziców samotnie wychowujących dzieci i par ma zostać obniżony do jednolitego poziomu wynoszącego 150.000 euro rocznie. Szacuje się, że do 2026 r. zmiana ta dotknie 60 tys. rodziców, którzy stracą prawo do zasiłku Elterngeld.

    „Ustawa grzewcza” i fotowoltaika na balkonie

    Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków (niem. Gebäudeenergiegesetz) lub tak zwana „ustawa grzewcza” (niem. „Heizungsgesetz”) była przedmiotem gorącej debaty w Niemczech. Ma ona wejść w życie w 2024 r. Niemiecki rząd planuje wówczas zezwolić na instalowanie w domach wyłącznie systemów grzewczych korzystających w dużym stopniu z odnawialnych źródeł energii.

    Z kolei mniej ograniczeń napotkają konsumenci przy instalowaniu tzw. elektrowni balkonowych. Są one wykorzystywane do produkcji prądu przy wykorzystaniu energii słonecznej. Niemiecki rząd przyjął już odpowiednie poprawki do ustaw w zakresie prawa najmu i własności nieruchomości. Muszą one jeszcze zostać zatwierdzone przez Bundestag.

    Źródło: www.echo24.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    4 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    4 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    CZARNOWIDZ

    Każda zmiana to nie jest lepiej ale jedynie drożej a kto zapłaci, nie Rząd, ale ludzie, rodziny, renciści itp. – To już się zaczęło od konfliktu Rosji z Ukrainą i nakładanych sankcji na Rosję – Ceny wzrosły o 50 – 100 % i więcej – Do tego bez opamiętania się pomoc Ukrainie i to bezzwrotna Setkami Miliardów – A TO NIE KONIEC – Jak Ruskie sami wcześniej nie zakończą, to ten konflikt będzie trwać latami 5 – 10 lat – Ruskie nie po to tam weszli aby się wycofać a Ukraina wszystko będzie robić aby do Pokoju nie dopuścić, swoimi… Czytaj więcej »

    RENCIŚCI

    BERLIN – NIEMCÓW JUŻ NIE MA – Niech Niemcy od Polaków się uczą – Latem byliśmy u rodziny na Urlopie w Jeleniej Górze – Mieszkaliśmy w tamtych stronach do 1989 Roku – W niektórych sprawach to Niemcy są 10 lat za Polską, wszędzie nowoczesność a zaopatrzenie w sklepach jak żywność, różnorodność towarów to Niemcy są 20 lat za Polską – Bardzo czysto – Papierka nie znajdziesz na ulicy, nie jak tu dzielnica Neukölln – Według Jeleniej Góry, jest śmietnikiem – Nigdzie nie ma żebractwa na chodnikach, pod sklepami, bankami – Nie ma mieszkających penerów na materacach w centrach itp. –… Czytaj więcej »

    BERLINER

    BERLIN – UNIA TO NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY – Zarządzenia, nakazy, zakazy – W Polsce – Wiele było Firm, Fabryk, Zakładów – Sklepów – Przeżyło czasy PZPR, ZSRR, Solidarność a teraz UNIA wszystko zżarła – zżera – Zostaną Kolosy pod dyktando Biurokratów Unijnych – To samo będzie z rolnictwem, zostaną obszarnicy, Farmerzy – np. Powstanie w UNII jedna fabryka kiełbas itp. i będzie się jadło Parówki w słoikach, puszkach zalane wodą wędzoną – Kupili sobie za Euro Kraje na własność – Czy to jest powód do radości że można pracować w Krajach Starej UNII za Euro, za 50 % stawki i mniej,… Czytaj więcej »

    Roman

    Ale zesranie ruskich trolli haha

    4
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x