Liczba osób bezdomnych w Niemczech znacznie wzrosła w ubiegłym roku – przede wszystkim z powodu dużego napływu ludności z Ukrainy. Jak poinformowało w środę zrzeszenie organizacji zajmujących się w Niemczech problemem bezdomności – Bundesarbeitsgemeinschaft Wohnungslosenhilfe (BAGW) – na podstawie szacunków własnych, w 2022 r. 607 tys. osób w Niemczech było bezdomnych. To o prawie 60 proc. więcej niż w 2021 r., kiedy to naliczono 383 tys. takich osób.
Jednak według BAGW, istnieją „wyraźne różnice” w rozwoju sytuacji między Niemcami a osobami spoza Niemiec. W przypadku niemieckich bezdomnych odnotowano wzrost o zaledwie pięć procent, natomiast wśród obywateli innych krajów wyniósł on aż 118 proc.
Wielu ukraińskich uchodźców nie ma mieszkania
Tak duży przyrost w przypadku tych ostatnich wynika „w szczególności z ogromnego wzrostu liczby bezdomnych uchodźców, zwłaszcza z Ukrainy” – wyjaśniła Bundesarbeitsgemeinschaft Wohnungslosenhilfe. W statystykach uwzględniono bowiem również osoby przebywające w placówkach instytucjonalnych, takich jak ośrodki dla uchodźców, a także osoby, które tymczasowo mieszkają z krewnymi lub przyjaciółmi.
W przypadku osób bezdomnych posiadających niemieckie obywatelstwo, dane pokazują szereg przyczyn tego stanu rzeczy: 57 proc. straciło dom z powodu wypowiedzenia umowy. Innymi ważnymi przyczynami były długi czynszowe i związane z kosztami energii (21 proc.), konflikty w miejscu zamieszkania (20 proc.) oraz separacja lub rozwód (16 proc.). Większość bezdomnych spoza Niemiec nigdy wcześniej nie miała mieszkania w Niemczech. Główną przyczyną jest ucieczka.
Dużym problemem są rosnące czynsze
Werena Rosenke, dyrektor zarządzająca Bundesarbeitsgemeinschaft Wohnungslosenhilfe, tak tłumaczy wzrost liczby bezdomnych w Niemczech: „Inflacja, wzrost kosztów i podwyżki czynszów są dużym obciążeniem dla gospodarstw domowych o niskich dochodach.” Prowadzi to do ubóstwa, zadłużenia czynszowego i utraty mieszkania. „Szczególnie narażone grupy to jednoosobowe gospodarstwa domowe o niskich dochodach, rodzice samotnie wychowujący dzieci i rodziny wielodzietne” – wyjaśniła Rosenke.
„Brak przystępnych cenowo mieszkań jest i pozostaje głównym powodem niedoboru mieszkań w Niemczech” – dodała. To sprawia, że zarówno bezdomni Niemcy, jak i obywatele innych krajów, nie mają zapewnionych odpowiednich warunków mieszkaniowych.
Źródło: web.de
Dlaczego Ukraińcy mieszkający poza strefą wojny nie przyjęli swoich rodaków?
Bo im się to nie opłaca
Skąd wiesz?
Ludzie biją się na protestach o kilka centów wzrostu minimalnej płacy a mieszkania drożeją w setkach euro rok w rok. Jak ma być normalnie kiedy mieszkania traktowane są jako inwestycje? Powinno traktować się mieszkania jako podstawową potrzebę i uregulować ten dziki rynek: usunąć komercyjnych “inwestorów” i ograniczyć prywatne molochy nastawione na windowanie cen!
Spowrotem odsyłać!!!!
Nie wszędzie mają wojnę!!!
O ile można to wojną nazwać.
Nie wierzę, że Ukraińcy nie mają dachu nad głową!!!!
Oni są w pierwszej kolejności do mieszkania!!!!!!!
Znam jedną,od ponad roku jest w Niemczech.
Ok,pracuje.
Ale mieszkanie od ręki dostała!!!!
A Niemka,z dzieckiem która potrzebuje od zaraz mieszkanie,nie może znaleźć.
Bo!???????
Jest samotną matką,bo…… Boją się, że może czynszu nie płacić 👍🤔….
Bo…bo…bo….
Brawo NIEMCY!!!!!
Rodacy nie ważni!!!!!
Nasza córka ma chore dziecko, starała się o mieszkanie takie jakie się należy – DOSTAŁA – Ale przyszła odmowa, dostała rodzina z Ukrainy – Ukraince to PIERWSZA kategoria ludzi a tacy jak TY to DRUGA kategoria
BERLIN – Niech Niemcy od WAS się uczą – Teraz byliśmy u rodziny na Urlopie w Jeleniej Górze – Mieszkaliśmy w tamtych stronach do 1989 Roku – W niektórych sprawach to Niemcy są 10 lat za Polską, wszędzie nowoczesność a zaopatrzenie w sklepach jak żywność, różnorodność towarów to Niemcy są 20 lat za Polską – Bardzo czysto – Papierka nie znajdziesz na ulicy, nie jak tu dzielnica Neukölln – Według Jeleniej Góry, jest śmietnikiem – Nigdzie nie ma żebractwa na chodnikach, pod sklepami, bankami – Nie ma mieszkających penerów na materacach w centrach itp. – Niemcy cofnęli się do tych… Czytaj więcej »
TAM WOJNY NIE MA jedynie konflikt przygraniczny a 1 000 km. na Zachód toczy się normalne życie – Jedynie wykorzystują, bo ma się paszport Ukraiński – Z tego tysiące to osoby z Białoruś, Rosja itp. tam do koperty KASA i zdjęcie i ma się legalnie w urzędzie od reki paszport – Zrobić tak jak było w latach 1988 – 1990 – Tacy byli na ośrodkach z wyżywieniem lub na zeszyt w wyznaczonym sklepie, jedynie 2,50 Marki na dzień kieszonkowe – SAMI BĘDĄ UCIEKAĆ – Aby azyl dostać, był dokładnie sprawdzony, trwało to do 3 miesięcy – 15 – 16 %… Czytaj więcej »
A Rusek dalej baja. To zapraszam na Sylwestra do Lwowa. Zaryzykujesz?