Opublikowane właśnie wyniki badania „Deutschland-Barometer Depression 2023” są alarmujące. Pokazują one, że co czwarty dorosły mieszkaniec Niemiec czuje się bardzo samotny. W przypadku osób zmagających się z depresją odsetek ten jest nawet ponad dwukrotnie wyższy i wynosi 53 proc.
Uczestników badania zapytano o to, czy zawsze mają kogoś, z kim mogą porozmawiać o codziennych problemach
W ramach badania sponsorowanego przez fundację Deutsche Bahn Stiftung przeprowadzono ankietę wśród blisko 5.200 dorosłych mieszkańców Niemiec poniżej 70. roku życia. Były to zarówno osoby cierpiące na depresję, jak i wolne od tych zaburzeń. Zapytano je o to, czy zawsze mają kogoś, z kim mogą porozmawiać o codziennych problemach, czy też wręcz przeciwnie – brakuje im naprawdę dobrej przyjaciółki lub przyjaciela.
Według niemieckiej fundacji zajmującej się pomocą osobom zmagającym się z depresją i działającej na rzecz zapobiegania samobójstwom (Stiftung Deutsche Depressionshilfe und Suizidprävention), samotność jest raczej objawem depresji niż jej przyczyną.
Wsparcie rodziny i przyjaciół kluczowe w radzeniu sobie z depresją
Dzieje się tak dlatego, że osoby nią dotknięte często wycofują się z otoczenia. Ponadto do cech charakterystycznych depresji należą nastrój przygnębienia, brak zainteresowania i radości, zaburzenia snu, poczucie winy i myśli samobójcze.
Dlatego tym ważniejsze jest, aby rodzina i przyjaciele wspierali krewnych w radzeniu sobie z depresją.
Źródło: www.bild.de
Jak tu nie mieć depresji, jak wszystko drożeje, w pracy chcieliby 20 godzin tygodniowo niepłatnych nadgodzin, na nic nie ma siły, wszyscy zmęczeni. Nie każdy może się wybyczyć w hotelu na koszt podatnika tak jak śniadzi nachodźcy.