Tylko 19 proc. przebywających w Niemczech uchodźców z Ukrainy pracuje zawodowo. Czy to z powodu Bürgergeld?

    Bürgergeld, czyli tzw. dochód obywatelski, dla ukraińskich uchodźców przebywających w Niemczech stał się ostatnio przedmiotem gorącej debaty w tym kraju. Z jednej strony pojawiają się głosy krytyczne, wskazujące na to, że może on zniechęcać obywateli Ukrainy do poszukiwania pracy. Z drugiej strony eksperci podkreślają znaczenie tej pomocy finansowej i przypominają o szczególnych wyzwaniach związanych z integracją uchodźców na rynku pracy.

    Tylko 19 proc. Ukraińców zdolnych do pracy zarobkowej, którzy z powodu wojny uciekli do Niemiec, jest aktywnych zawodowo

    Pomimo wysokiego poziomu wykształcenia i umiejętności ukraińskich uchodźców, tylko około 19 proc. Ukraińców zdolnych do pracy zarobkowej, którzy z powodu wojny uciekli do Niemiec, ma zatrudnienie, w związku z którym są zobowiązani do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne – informuje dziennik „Der Spiegel”. Dla porównania, w innych krajach europejskich, takich jak Polska i Holandia, wskaźnik ten wynosi około 70 proc. Aktualnie około 700 tys. Ukraińców w Niemczech otrzymuje Bürgergeld.

    Starosta Nordhausen Matthias Jendricke: dochód obywatelski zmniejsza chęć do pracy

    Decyzję rządu federalnego o wypłacaniu dochodu obywatelskiego krytykuje m.in. Matthias Jendricke z SPD, starosta Nordhausen, powiatu położonego w kraju związkowym Turyngia. W rozmowie z dziennikarzami gazety „Der Spiegel” tak podsumował skutki tej decyzji: przyjemniej jest siedzieć na kanapie niż pójść na kurs języka niemieckiego. W podobnym tonie wypowiedział się Joachim Walter z CDU, starosta powiatu Tybinga położonego w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, który stwierdził, że „wysokie świadczenia” sprawiają, że uchodźcy są coraz mniej chętni do pracy.

    „Der Spiegel” donosi, że również prominentni politycy CDU, tacy jak Thorsten Frei i Carsten Linnemann, krytykują obecną sytuację i domagają się przemyślenia na nowo tego, jak powinna być zorganizowana pomoc dla uchodźców. Minister finansów Christian Lindner (FDP) zwrócił uwagę na konsekwencje finansowe wypłacania zasiłku Bürgergeld obywatelom Ukrainy i oszacował, że w przyszłorocznym budżecie koszty te mogą wzrosnąć do 5,5-6 mld euro.

    Tymczasem niektórzy, m.in. ekspert ds. rynku pracy Herbert Brücker, twierdzą, że nie ma korelacji między wypłatą zasiłku Bürgergeld a wskaźnikiem zatrudnienia. W wywiadzie dla dziennika „Der Spiegel”, Brücker tłumaczy, że przyczyną niskiego wskaźnika zatrudnienia jest m.in. duża liczba kobiet wśród uchodźców, obowiązkowa służba wojskowa dla mężczyzn i napięcie psychiczne spowodowane wojną.

    Heil chce większej integracji uchodźców na niemieckim rynku pracy

    Tymczasem federalny minister pracy Hubertus Heil (SPD) zapowiedział już w październiku, że chce, aby setki tysięcy uchodźców, w przypadku których są perspektywy na to, że pozostaną w Niemczech, mogły szybciej znaleźć tu pracę. Dotyczy to zwłaszcza Ukraińców, którzy uciekli z objętego wojną kraju, ale także osób pochodzących z innych państw.

    Minister wspomniał o potencjale rzędu 400 tys. osób, „które obecnie pobierają dochód obywatelski i nabyły już umiejętności językowe”. Mniej więcej połowę z nich stanowią uchodźcy z Ukrainy. Hubertus Heil zamierza podjąć działania, które pozwolą na szybsze zatrudnianie uczestników kursów integracyjnych. W przyszłości ma to trwać znacznie krócej niż obecnie.

    Urzędy pracy mają teraz zapewnić uchodźcom w wieku produkcyjnym jeszcze większe wsparcie i, we współpracy z przedsiębiorstwami, pomóc im w znalezieniu pracy. Jednocześnie minister domaga się aktywnej współpracy ze strony uchodźców. Oferty pracy muszą być przyjmowane – stwierdził. Jeśli uchodźcy nie będą chcieli współpracować, pobierane przez nich świadczenia będą mogły zostać obniżone.

    Podwyżka Bürgergeld w 2024 r.

    W 2024 r. wysokość dochodu obywatelskiego w Niemczech ma znacznie wzrosnąć. W przypadku samotnych dorosłych kwota świadczenia Bürgergeld ma zostać podniesiona o 61 euro, z 502 euro do 563 euro. W wyniku podwyżki, która zacznie obowiązywać od stycznia, dochód obywatelski wzrośnie o około dwanaście proc.

    Decyzja o zwiększeniu zasiłku Bürgergeld jest spowodowana wysoką inflacją. Celem jest dostosowanie poziomu wsparcia finansowego dla osób potrzebujących do zwiększonych kosztów utrzymania.

    Źródło: www.focus.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    RENCIŚCI

    Ci co chcieli pracować to są na terenie Niemiec po 10 – 20 lat i więcej – A obecni jedynie wykorzystali sytuacje i nie przyjechali tu pracować – Konflikt trwa tylko przy Granicy około 100 km a 1 000 km na zachód trwa normalne życie – Dziesiątki tysięcy jedynie maja paszporty Ukraińskie za Kasę, tam bez problemów są z innych krajów, Białoruś , Rosji itd.

    Tomek

    Czyli „uchodźców” należy integrować, ale już ktokolwiek z Polski czy Czech przybywając do Niemiec musi sam sobie załatwić pracę, mieszkanie i nauczyć się języka i bulić na „uchodźców”.
    Ciekawe kiedy to wszystko pierdolnie?

    Denis

    Ale po co maja pracowac na bialo? Pobieraja Harz IV i robota na czarno i buduje sie palac na Ukrainie i Tesla
    Kupiona

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x