Dzięki świętom państwowym oraz tzw. Brückentage, czyli dniom roboczym przypadającym między świętami a weekendami, możecie tak zaplanować swój urlop, by dłużej cieszyć się czasem wolnym od pracy. Wiele zależy jednak od tego, w jakim landzie mieszkacie. Oto jak to wygląda w 2024 r.
Jak należy zaplanować urlop, aby uzyskać maksymalną ilość wolnego czasu?
Jeśli pracujecie w Niemczech w pełnym wymiarze godzin, macie ustawowe prawo do urlopu w wymiarze 20 dni. Jednak większość pracodawców przyznaje swoim pracownikom więcej dni urlopu. A jeśli będziecie sprytni, możecie uzyskać jeszcze więcej.
Na przykład, jeśli w 2024 r. jakieś święto państwowe przypadnie w czwartek, wielu pracowników weźmie wolne również w piątek i w ten sposób będą mogli skorzystać z czterech dni wolnych z rzędu, biorąc tylko jeden dzień urlopu. A zatem jak wygląda kalendarz dni ustawowo wolnych od pracy w Niemczech w 2024 r. i jak należy zaplanować urlop, aby uzyskać maksymalną ilość wolnego czasu?
Nowy Rok 2024 (1 stycznia)
W 2024 r. 1 stycznia wypada w poniedziałek. Nie ma tu więc dnia wolnego między świętem a weekendem, ale i tak większość pracowników w Niemczech ma zagwarantowany długi weekend.
Święto Trzech Króli (6 stycznia)
6 stycznia jest dniem wolnym od pracy w Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Saksonii-Anhalt – tego dnia obchodzone jest święto Trzech Króli. Niestety, mieszkańcy tych landów nie mają z tego tytułu dodatkowego dnia wolnego, gdyż w 2024 r. dzień 6 stycznia wypada w sobotę.
Międzynarodowy Dzień Kobiet (8 marca)
Międzynarodowy Dzień Kobiet jest dniem wolnym od pracy wyłącznie w stolicy Niemiec. Pracownicy w Berlinie mają szczęście, ponieważ w 2024 r. święto przypada w piątek. Nie ma natomiast możliwości wydłużenia czasu wolnego od pracy o dodatkowy dzień wolny między świętem a weekendem.
Wielkanoc 2024
Wielki Piątek wypada w 2024 r. 29 marca i jest to, jak sama nazwa wskazuje, piątek. Niedziela Wielkanocna obchodzona jest 31 marca, a 1 kwietnia przypada Poniedziałek Wielkanocny. To oznacza aż cztery dni wolnego z rzędu. Jeśli chcecie przedłużyć ten okres, możecie wziąć wolne w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc (od 25 marca) lub po świętach (od 2 kwietnia), a nawet w obu tych tygodniach.
Jeśli weźmiecie jeden tydzień wolnego, wykorzystacie tylko cztery dni urlopu – ale uwzględniając weekend przed lub po świętach oraz weekend wielkanocny, uzyskacie w sumie dziesięć dni wolnego. Jeśli natomiast weźmiecie dwa tygodnie wolnego, wykorzystacie osiem dni urlopu, ale w zamian będziecie mogli cieszyć się szesnastoma dniami wolnego.
Święto Pracy (1 maja)
W 2024 r. 1 maja wypada w środę – idealny dzień na rozpoczęcie długiego weekendu. Możecie wziąć wolne w poniedziałek i wtorek i zyskać pięć dni wolnego, wliczając w to weekend, lub wykorzystać urlop w czwartek i piątek. Alternatywnie, możecie też wziąć cztery dni wolnego i w efekcie cieszyć się aż dziewięcioma dniami wolnymi od pracy.
Wniebowstąpienie Pańskie (9 maja)
Jak zawsze, Wniebowstąpienie Pańskie przypada w czwartek. Następujący po nim piątek (10 maja) to klasyczny Brückentag. Jeśli w tym dniu weźmiecie urlop, możecie cieszyć się długim weekendem.
Zesłanie Ducha Świętego / Zielone Świątki (19 i 20 maja)
Zielone Świątki wypadają w 2024 r. w dniach 19 i 20 maja. Długi weekend jest gwarantowany. Jeśli sprytnie zaplanujecie swój urlop, możecie nawet zyskać wyjątkowo długi czas wolny od pracy. Biorąc urlop w tygodniu między Świętem Wniebowstąpienia Pańskiego a Zielonymi Świątkami, możecie cieszyć się łącznie dwunastoma dniami wolnymi – wykorzystując przy tym tylko sześć dni urlopu.
Boże Ciało (30 maja)
Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy tylko w krajach związkowych Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Hesja, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat i Saara. Ponieważ 30 maja 2024 r. wypada w czwartek, następujący po nim piątek można wykorzystać, aby cieszyć się długim weekendem.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone jest co roku 15 sierpnia, który w 2024 r. wypada w czwartek. Jeśli więc mieszkacie w Saarze lub Bawarii (gdzie dzień ten jest dniem wolnym od pracy tylko w 1.704 z 2.056 gmin), możecie wykorzystać następujący po święcie piątek, aby cieszyć się długim weekendem.
Światowy Dzień Dziecka (20 września)
Światowy Dzień Dziecka obchodzony 20 września jest świętem państwowym tylko w Turyngii. W 2024 r. 20 września wypada w piątek. Oznacza to, że mieszkańcy Turyngii mają długi weekend, ale nie ma możliwości wydłużenia czasu wolnego od pracy o dodatkowy dzień wolny między świętem a weekendem.
Dzień Jedności Niemiec (3 października)
Dzień Jedności Niemiec to święto obchodzone co roku w całym kraju w dniu 3 października. W 2024 r. dzień ten wypada w czwartek, który możecie potraktować jako początek długiego weekendu. Wystarczy że weźmiecie urlop w piątek, a w zamian, wraz z weekendem, zyskacie cztery dni wolnego.
Święto Reformacji (31 października)
Święto Reformacji obchodzone jest tylko na północy i wschodzie Niemiec – w Szlezwiku-Holsztynie, Hamburgu, Dolnej Saksonii, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Saksonii, Saksonii-Anhalt i Turyngii. A ci, którzy tam mieszkają, mogą w 2024 r. cieszyć się długim weekendem, jeśli odpowiednio zaplanują swój urlop. Święto Reformacji przypada w czwartek, więc następujący po nim piątek to klasyczny Brückentag.
Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada)
Ci, którzy nie świętują 31 października, w większości mają wolne 1 listopada. W Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Saarze uroczystość Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy – w 2024 r. 1 listopada wypada w piątek. Tym samym mieszkańcy tych landów mają zapewniony długi weekend.
W Hesji i Berlinie nie obchodzi się ani Święta Reformacji, ani Dnia Wszystkich Świętych.
Dzień Pokuty i Modlitwy (20 listopada)
Dzień Pokuty i Modlitwy jest obchodzony wyłącznie w Saksonii. Święto to przypada zawsze w środę, a w 2024 r. będzie to 20 listopada. Można więc przedłużyć weekend, biorąc wolne w poniedziałek i wtorek lub czwartek i piątek, co zapewni pięć dni wolnego z rzędu.
Boże Narodzenie (25/26 grudnia)
W 2024 r. Boże Narodzenie wypada w środę i czwartek. Daje to wiele możliwości zrobienia sobie dłuższej przerwy od pracy pod koniec roku. Jeśli zależy Wam na wolnym również w Wigilię, weźcie urlop w poniedziałek i wtorek. Będzie on jeszcze dłuższy, jeśli zrobicie sobie wolne również w piątek, 27 grudnia.
Jeśli w ogóle nie chcecie pracować w tym okresie, powinniście wziąć urlop dodatkowo w dniach 30 i 31 grudnia. Te dwa dni wypadają w poniedziałek i wtorek, a środa to Nowy Rok i zarazem dzień ustawowo wolny od pracy.
Źródło: www.t-online.de