Niemcy: na co powinniście zwrócić uwagę odbierając paczkę

    Kategoria:

    Ogólne warunki i zasady świadczenia usług transportowych firm kurierskich zawierają, między innymi, regulacje dotyczące kosztów transportu i zakresu usług świadczonych przez daną firmę.

    Doręczenie do rąk własnych odbiorcy

    Firmy kurierskie oferują za dodatkową opłatą usługę „doręczenia do rąk własnych” (niem. „eigenhändig”). W takich przypadkach kurier może przekazać przesyłkę wyłącznie właściwemu odbiorcy – lub osobie posiadającej pisemne upoważnienie wystawione przez adresata.

    Jeśli chcecie, aby przesyłka została dostarczona bezpośrednio do Was, powinniście sprawdzić, czy istnieje możliwość wybrania odpowiedniej opcji. Należy zapytać wysyłającego, czy może zlecić firmie kurierskiej doręczenie do rąk własnych zamawiającego.

    Alternatywą dla doręczenia do rąk własnych jest zazwyczaj skorzystanie z paczkomatu. Należy pamiętać, że usługa „eigenhändig” jest z reguły znacznie droższa niż przesyłka standardowa.

    Doręczenie zastępcze

    Większość firm kurierskich zastrzega w swoich ogólnych warunkach i zasadach świadczenia usług transportowych prawo do doręczenia zastępczego do sąsiada, jeśli odbiorca jest nieobecny w momencie podejmowania próby doręczenia. W takim przypadku musicie zostać poinformowani o tym, że paczka została dostarczona do sąsiada – poprzez umieszczenie kartki w skrzynce na listy. Firma kurierska może przykleić tę kartkę na drzwiach tylko w wyjątkowych przypadkach, a mianowicie gdy nie ma skrzynki na listy lub nie ma do niej swobodnego dostępu.

    Zasadniczo żaden sąsiad nie ma obowiązku przyjęcia paczki przeznaczonej dla innej osoby. Jednakże, gdy tylko wejdzie w posiadanie przesyłki, musi ją starannie przechowywać. Nie może po prostu zostawić jej przed drzwiami odbiorcy. Jeśli paczka zaginie, w pewnych okolicznościach sąsiad może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Po odebraniu paczki przez sąsiada, dostawca nie ponosi już za nią odpowiedzialności.

    „Umowa garażowa” (niem. Garagenvertrag) / zezwolenie na pozostawienie paczki w określonym miejscu w razie nieobecności odbiorcy (niem. Abstellgenehmigung)

    Możliwe jest zawarcie z firmą kurierską tzw. Garagenvertrag („umowy garażowej”) lub zezwolenie na pozostawienie paczki w określonym miejscu w razie nieobecności odbiorcy (niem. Abstellgenehmigung). Wskazujecie wówczas miejsce – np. garaż, wiatę garażową, itp. – w którym paczki mogą być pozostawiane bez konieczności składania podpisu przez odbiorcę.

    Uwaga: jeśli w takiej sytuacji towar zaginie, firma kurierska nie ponosi odpowiedzialności. Z punktu widzenia przewoźnika, dostawa jest należycie zrealizowana, gdy paczka zostanie pozostawiona w uzgodnionym miejscu – a przynajmniej wtedy, gdy odbiorca zostanie o tym fakcie poinformowany, aby umożliwić mu natychmiastowe wejście w posiadanie przesyłki. Federalny Trybunał Sprawiedliwości (niem. Bundesgerichtshof, BGH) orzekł, że poinformowanie odbiorcy o doręczeniu jest niezbędne, aby można było uznać je za skuteczne (wyrok z dnia 07.04.2022 r., sygn. akt AZ I ZR 212/20). Według BGH, klauzula zawarta w ogólnych warunkach i zasadach świadczenia usług transportowych, która nie przewidywała powiadomienia odbiorcy o doręczeniu, jest niedopuszczalna. Ryzyko zaginięcia lub uszkodzenia przesyłki, np. z powodu opadów deszczu, przechodzi wówczas na odbiorcę. W przypadku braku takiej umowy, przewoźnik nie może tak po prostu pozostawić przesyłki pod drzwiami lub w innym miejscu.

    Odpowiedzialność w przypadku uszkodzenia

    Jeśli opakowanie jest w widoczny sposób uszkodzone, najlepiej jest odmówić przyjęcia przesyłki przeznaczonej dla sąsiada. Tylko wtedy właściwy odbiorca może zdecydować, czy chce przyjąć przesyłkę w stanie uszkodzonym. Jeśli to możliwe, powinien on otworzyć taką paczkę w obecności kuriera i zlecić mu niezwłoczne odnotowanie uszkodzenia. Wynika to z faktu, że składając podpis po otrzymaniu paczki, nie tylko potwierdzacie jej odbiór, ale także to, że nie macie żadnych zastrzeżeń co do realizacji usług dostawy w momencie przekazania paczki. W razie wątpliwości oznacza to również potwierdzenie, że przesyłka została odebrana w stanie nieuszkodzonym.

    Jeśli mimo to paczka zostanie przyjęta, w przypadku sporu odbiorca musi udowodnić, że za uszkodzenie odpowiedzialny jest nadawca lub firma kurierska. Ponieważ trudno to wykazać, może to oznaczać utratę ewentualnych roszczeń o zwrot kosztów.

    Oczywiście ma to zastosowanie tylko wtedy, gdy uszkodzenie było widoczne z zewnątrz. Jeśli tak nie było, nadal można złożyć reklamację przez siedem dni po otrzymaniu przesyłki. W związku z tym wszelkie uszkodzenia wykryte po otwarciu paczki należy jak najszybciej zgłosić nadawcy lub firmie kurierskiej, aby można było domagać się wyrównania szkody.

    Odpowiedzialność w przypadku zaginięcia

    Umowa przewozu zawierana jest pomiędzy nadawcą a firmą kurierską. Odbiorca nie jest zatem stroną umowy. Jeśli wysłane towary zaginą, nadal możecie skontaktować się bezpośrednio z firmą kurierską w celu wyjaśnienia sprawy. Oczywiście możecie także poprosić nadawcę o to, aby on zwrócił się w tej sprawie do firmy przewozowej.

    W przypadku wszystkich paczek można śledzić przesyłkę w internecie, przy pomocy otrzymanego numeru paczki. Jeśli to nie pomoże, możecie zgłosić zaginięcie do działu obsługi klienta firmy kurierskiej i bezpłatnie złożyć wniosek o odnalezienie przesyłki. Może to zrobić także nadawca. W tym celu należy określić dokładną zawartość paczki, udowodnić jej wartość, np. za pomocą faktury, oraz przedstawić dowód nadania.

    Źródło: www.verbraucherzentrale-bawue.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x