Niemcy: płacenie gotówką podczas zakupów lub w restauracji. Czy sprzedawca ma obowiązek przyjąć każdą ilość monet?

    Mieszkańcy Niemiec lubią płacić gotówką. Jeśli jednak położycie na ladę sklepową zbyt dużo monet, może Was spotkać niemiła niespodzianka.

    Aktualnie w większości sklepów w Niemczech za zakupy można płacić zbliżeniowo. Tak jest w dyskontach takich jak Lidl czy Aldi, supermarketach typu Kaufland i Edeka, ale także w piekarniach, sklepach mięsnych, warsztatach samochodowych i innych punktach usługowych. Ale nadal często zdarza się, że nagle przy kasie słychać brzęk – to znak, że klient płaci gotówką. Jednak czy płacąc za zakupy można użyć dowolnej ilości monet?

    Czy to w Lidlu, czy w restauracji: co druga osoba w Niemczech woli płacić gotówką

    Płacenie gotówką nie jest ani zabronione, ani źle widziane. 58 proc. klientów płaci za swoje zakupy gotówką – tak wynika z badania przeprowadzonego przez Bundesbank na temat sposobu dokonywania płatności w Niemczech w 2022 r., i to pomimo tego, że niektórzy giganci z branży, tacy jak Kaufland, wprowadzili już nawet własne systemy płatności. Ludzie w Niemczech lubią płacić gotówką, zarówno banknotami, jak i monetami.

    Jest to męczące tylko wtedy, gdy klienci wysypują z portfela tak dużą ilość monet, że kolejka do kasy w supermarkecie robi się coraz dłuższa.

    Czy istnieją ograniczenia dotyczące ilości monet używanych podczas płacenia w sklepie lub restauracji w Niemczech?

    Płacenie gotówką wprawdzie nie jest zabronione, ale też nie jest tak, że sprzedawca lub usługodawca jest zobowiązany do przyjęcia każdej ilości monet. Istnieją określone limity, których nie należy przekraczać. Jak podano na stronie internetowej Verbraucherportal Baden-Württemberg, klienci, którzy płacą ponad 50 monetami, muszą liczyć się z odmową ich przyjęcia, ponieważ kasjerzy nie muszą zgodzić się na zapłacenie przez klienta większą ilością bilonu.

    Również portal chip.de informuje, że zgodnie z niemiecką ustawą dotyczącą monet (niem. Münzgesetz, MünG), nikt nie jest zobowiązany do przyjęcia ponad 50 monet i może odrzucić płatność w tej formie. Jednak nie ma takiego przepisu, na gruncie którego kasjerzy i inne osoby rozliczające się z klientem byłyby zobowiązane do odmowy przyjęcia dużej ilości bilonu. Niektórzy sprzedawcy mogą przymknąć na to oko i zaakceptować taką pokaźną „kolekcję” monet.

    Źródło: www.24hamburg.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Adx

    Systematyczna walka z gotowka, malymi krokami. Tu cos nie wolno, tam cos nie wolno a za chwile juz nic nie wolno.

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x