Niemcy: oto jak wpłacić większą ilość monet bez ponoszenia opłat

    Niemcy wciąż są przywiązani do drobnych. Podczas gdy niektóre kraje wycofują z obiegu drobne monety, wiele osób w Niemczech woli płacić gotówką, zwłaszcza gdy w grę wchodzą niewielkie kwoty.

    Skutkuje to tym, że w portfelu gromadzą się brzęczące pieniądze. Ponieważ na dłuższą metę jest to uciążliwe, niektórzy ludzie zbierają monety w innym miejscu, aby później wpłacić je na swoje konto. Jednak coraz więcej banków pobiera opłaty za tę usługę. A niektóre w ogóle nie przyjmują monet.

    Z tego artykułu dowiecie się, gdzie jeszcze możecie opróżnić swoją skarbonkę bez ponoszenia dodatkowych opłat i jak najłatwiej to zrobić. Ponadto wyjaśniamy, dlaczego niektóre banki pobierają za to dodatkowe opłaty.

    Niemcy: gdzie można wpłacić monety bez dodatkowych opłat?

    Jeśli jesteście klientami banku posiadającego własne oddziały, być może nie będziecie mieć żadnego problemu z nagromadzonym bilonem. Niektóre instytucje pozwalają zamienić do 50 monet lub wpłacić je na rachunek bieżący, nie pobierając za to żadnych opłat. Wystarczy udać się do najbliższego oddziału i wręczyć drobne przy okienku bankowym. Niektóre instytucje posiadają również specjalne wpłatomaty przyjmujące monety.

    W niektórych bankach można nawet wpłacić więcej niż 50 monet bez uiszczania opłaty – na przykład w Hypovereinsbank. Z kolei Commerzbank i jego spółka zależna Comdirect umożliwiają dokonanie trzech pierwszych wpłat w ciągu roku bez ponoszenia jakichkolwiek opłat.

    Jeśli natomiast macie konto w banku nie posiadającym placówek, takim jak ING, DKB, N26 lub Consorsbank, nie tak łatwo pozbędziecie się monet. W końcu banki internetowe nie mają oddziałów, a często nie mają nawet własnych bankomatów.

    W tym przypadku alternatywą jest Bundesbank. Tam można zamienić monety na banknoty bez uiszczania opłaty, o ile w grę wchodzą ilości typowe dla gospodarstw domowych. Tutaj możecie sprawdzić, czy w pobliżu Waszego miejsca zamieszkania znajduje się oddział Bundesbanku.

    A oto jak przedstawiają się warunki i opłaty za wpłatę gotówki w najpopularniejszych niemieckich bankach:

    • Sparkasse: do 10 euro za kopertę SafeBag
    • Volksbank: 3 proc. kwoty wpłacanej lub wymienianej plus opłata stała w wysokości 2,50 euro
    • Deutsche Bank: 5 euro w przypadku ponad 50 monet
    • Targobank: 7,50 euro za kopertę SafeBag od 100 monet
    • Postbank: bez opłaty
    • Santander Bank: bez opłaty
    • Hypovereinsbank: bez opłaty
    • Commerzbank: bez opłaty
    • Comdirect: bez opłaty

    W jaki sposób można wpłacić monety?

    Istnieje kilka sposobów na wpłacenie lub zamianę drobnych. Najwygodniejszym sposobem jest wpłatomat przyjmujący monety. Jest on równie łatwy w obsłudze jak bankomat.

    Po włożeniu karty otworzy się przegródka, do której można wrzucić nieposortowane monety. Maszyna przeliczy pieniądze i zapyta, czy ma je wymienić na banknoty, czy przelać kwotę na konto.

    Jeśli Wasz oddział banku nie oferuje tej usługi, ale przyjmuje monety, możecie wpłacić je przy okienku bankowym. Czasami potrzebne są do tego tzw. koperty SafeBag, do których należy włożyć monety. Pracownik banku wyjaśni Wam, co należy zrobić.

    Wpłata monet w Bundesbanku

    Jeśli macie konto w banku, który nie przyjmuje monet, alternatywą jest Bundesbank. W zależności od ilości posiadanych drobnych może to być jednak nieco uciążliwe.

    Jeśli ich przeliczenie byłoby zbyt pracochłonne, są one wysyłane do centrali i tam przeliczane. Na początku otrzymacie tylko pokwitowanie z przybliżoną wartością i będziecie musieli ponownie odwiedzić Bundesbank kilka dni później, aby otrzymać odpowiadającą im kwotę w banknotach.

    Innym sposobem na pozbycie się drobnych są zakupy w supermarkecie lub sklepie detalicznym. Są one bowiem zobowiązane do przyjęcia maksymalnie 50 monet jako środka płatniczego. W niektórych supermarketach znajdują się obecnie również kasy samoobsługowe z przegródką na monety.

    Dlaczego niektóre banki pobierają opłaty?

    Banki argumentują, że obsługa gotówki staje się coraz droższa. Obecnie muszą one sprawdzać także bilon pod kątem fałszerstw. Pieniądze muszą zostać policzone, sprawdzone pod kątem autentyczności i możliwości wprowadzenia do obiegu, przygotowane do transportu i zabezpieczone na czas transportu. To uzasadnia opłaty.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Eustachy

    Zapomnieli dodqc, ze transport bilonu powoduje zwiekszenie emisji co2…

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x