Federalny minister zdrowia Karl Lauterbach chce przeznaczyć więcej środków na badania nad long COVID

    Federalny minister zdrowia chce przeznaczyć więcej środków na badania nad long COVID. Karl Lauterbach zapowiedział to po spotkaniu z ekspertami z dziedziny medycyny i badań. Minister ogłosił, że będzie starał się uzyskać kolejne 60 mln euro w ramach zbliżających się negocjacji budżetowych.

    Do tej pory Federalne Ministerstwo Zdrowia wydało 20 mln euro, do tego dochodzi 20 mln z federalnej komisji wspólnej lekarzy, szpitali i kas chorych (niem. Gemeinsamer Bundesausschuss). Według Lauterbacha należy również zmienić ustawę o badaniach medycznych (niem. Medizinforschungsgesetz), aby uniwersytety mogły szybciej rozpocząć badania nad long COVID. Ponadto więcej leków ma zostać dopuszczonych do leczenia długotrwałych skutków COVID-19.

    Według szacunków rządu federalnego, od 6 do 15 proc. osób zakażonych koronawirusem boryka się z problemem długotrwałych skutków COVID-19

    Wcześniej w Deutschlandfunk – publicznym programie pierwszym niemieckiego radia – Tino Sorge, rzecznik ds. polityki zdrowotnej frakcji CDU, wezwał do stworzenia większej liczby interdyscyplinarnych ośrodków jako punktów kontaktowych dla osób dotkniętych tym problemem. Dodał, że środki przeznaczane do tej pory na badania są niewystarczające.

    Według szacunków rządu federalnego, od 6 do 15 proc. osób zakażonych koronawirusem boryka się z problemem długotrwałych skutków COVID-19. Objawy obejmują zmęczenie, problemy z pamięcią i uszkodzenie narządów. Pod pojęciem post-COVID rozumiane są dolegliwości zdrowotne występujące po upływie ponad dwunastu tygodni od zakażenia koronawirusem.

    Organizacje działające na rzecz ochrony pacjentów ponownie wzywają do utworzenia funduszu pomocowego

    Eugen Brysch, przewodniczący Niemieckiej Fundacji Ochrony Pacjentów (niem. Deutsche Stiftung Patientenschutz), jeszcze przed spotkaniem wezwał rząd federalny do utworzenia funduszu pomocowego dla osób cierpiących na objawy post-COVID. W jego opinii opieka nad tymi pacjentami musi stać się zadaniem publicznym. Brysch powiedział Redaktionsnetzwerk Deutschland, że niezbędne fundusze na ten program mogą zostać pokryte wyłącznie z dodatkowych wpływów z tytułu podatków. Nie uda się tego zrealizować w ramach obecnego budżetu jakim dysponują kasy chorych i kasy opiekuńcze. W końcu osoby dotknięte problemem post-COVID potrzebują teraz ciągłej i skutecznej pomocy.

    Federacja Niemieckich Związków Zawodowych (niem. Deutscher Gewerkschaftsbund) domaga się odpowiedniego podejścia do pracowników borykających się z długotrwałymi skutkami COVID-19. Jeśli powrót do dotychczasowej pracy nie jest już możliwy, pracodawcy powinni wspólnie z pracownikami sprawdzić, czy wchodzi w grę objęcie innego stanowiska w firmie lub czy możliwe jest przekwalifikowanie się przy wsparciu agencji pracy lub ustawowego ubezpieczenia emerytalnego – powiedziała Anja Piel, członkini zarządu DGB.

    Źródło: www.deutschlandfunk.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Czyli co, składka zdrowotna 100% w górę, bo będą badać wyimaginowaną chorobę?

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x