Rośnie liczba uchodźców, którzy znaleźli regularną pracę w Niemczech. Jak wynika z dwóch badań przeprowadzonych przez Federalną Agencję Pracy (niem. Bundesagentur für Arbeit), odsetek czynnych zawodowo uchodźców wynosi od 18 do 54 proc., w zależności od ich statusu.
Wśród uchodźców z Ukrainy odsetek osób zatrudnionych jest najniższy i wynosi średnio 18 proc. wszystkich osób zdolnych do pracy zarobkowej. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań nad Zatrudnieniem (niem. Arbeitsmarkt- und Berufsforschung, IAB) Federalnej Agencji Pracy. Jednak wskaźnik zatrudnienia wzrasta do 28 proc. w grupie osób przebywających w Niemczech od co najmniej dwunastu miesięcy. Badanie z sierpnia 2023 r. opiera się na ankiecie przeprowadzonej wśród około 6.000 ukraińskich uchodźców w wieku produkcyjnym (od 18 do 64 lat), którzy przebywają w Niemczech od lutego 2022 r. IAB przeprowadził badanie na reprezentatywnej próbie osób.
Wielu ukraińskich uchodźców pracuje poniżej swoich kwalifikacji
Według badania, prawie połowa ukraińskich uchodźców czynnych zawodowo pracuje na stanowiskach, do których formalnie mają zbyt wysokie kwalifikacje. Ponadto średnie miesięczne zarobki brutto w wysokości 2.550 euro za pracę w pełnym wymiarze godzin są znacznie niższe od średniej, która w Niemczech kształtuje się na poziomie 3.516 euro. Według IAB, kobietom, a zwłaszcza matkom wychowującym małe dzieci, znacznie trudniej jest wejść na rynek pracy. Jednocześnie kobiety z Ukrainy zarabiają mniej niż mężczyźni.
Kwalifikacje i doświadczenie zawodowe zwiększają możliwości na rynku pracy i zarobki uchodźców. Przydatne jest również ukończenie kursów języka niemieckiego lub dobra znajomość tego języka. Według IAB, wskaźnik zatrudnienia uchodźców, którzy znają język na poziomie zaawansowanym, jest o 21 punktów procentowych wyższy niż w przypadku uchodźców, którzy nie ukończyli kursu językowego.
Wzrasta nie tylko wskaźnik zatrudnienia, ale także poziom wykształcenia
Oprócz uchodźców z Ukrainy, w Niemczech mieszka około 2,2 mln osób, które również przybyły do Republiki Federalnej Niemiec w poszukiwaniu schronienia. W tej grupie osób zatrudnionych jest 54 proc. uchodźców, którzy przebywają w Niemczech od co najmniej sześciu lat. 70 proc. z nich wykonuje pracę wymagającą kwalifikacji zawodowych. Tak wynika z innego badania IAB, przeprowadzonego na reprezentatywnej próbie osób latem 2023 r.
Według Instytutu Badań nad Zatrudnieniem, wzrasta nie tylko wskaźnik zatrudnienia, ale także poziom wykształcenia, i coraz więcej uchodźców wykonuje zawód, który wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji. W grupie dorosłych uchodźców, którzy przebywają w Niemczech od co najmniej sześciu lat, 33 proc. stanowią osoby, które uczęszczały do szkół i uczelni wyższych lub ukończyły kształcenie zawodowe i kursy dokształcające. Ci pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin zarabiają średnio ponad 2.000 euro miesięcznie.
Odsetek zatrudnionych znacznie wyższy wśród mężczyzn niż wśród kobiet
Według badania IAB, 70 proc. zatrudnionych uchodźców wykonuje pracę wymagającą kwalifikacji zawodowych lub dyplomu ukończenia studiów.
Również w tej grupie uchodźców (z wyłączeniem Ukrainy) istnieje znaczna dysproporcja między kobietami a mężczyznami, jeśli chodzi o integrację na rynku pracy. W grupie osób przebywających w Niemczech od co najmniej sześciu lat, zatrudnionych jest 67 proc. mężczyzn i zaledwie 23 proc. kobiet.
Źródło: www.springerprofessional.de
No i super, jak pracują i płacą podatki to należy im się szacunek 🙌🏻
Dobrze, że chociaż niektórzy pracują, chociaż i tak to kropla w morzu. Jeśli Niemcy mają wyjść z recesji trzeba zmusić jak największą ilość osób do pracy, aby rozkręciła się gospodarka a ludzie płaciliby podatki a nie brali zasiłki.
Nie wierzę..