Niemcy: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych planuje zaostrzyć zasady deportacji

    Zgodnie z planami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zasady deportacji mają zostać w Niemczech zaostrzone – na przykład cudzoziemcy będą mogli być dłużej przetrzymywani w areszcie. Wiosną kraje związkowe zażądały podjęcia kroków od kanclerza Scholza.

    Projekt zmian w sprawie deportacji

    Federalna minister spraw wewnętrznych, Nancy Faeser, chce zaostrzyć zasady deportacji, a tym samym szybciej deportować osoby, którym odmówiono azylu. Projekt zmian w tej sprawie został opublikowany w Berlinie. Ma on teraz zostać omówiony z gminami i krajami związkowymi przed rozpoczęciem faktycznego procesu legislacyjnego.

    Ministerstwo kierowane przez SPD planuje między innymi wydłużyć maksymalny czas trwania tzw. aresztu w oczekiwaniu na deportację z 10 do 28 dni. Ma to dać władzom więcej czasu na przygotowanie deportacji danej osoby. Według stowarzyszenia informacyjnego Asyl & Migration, zatrzymanie w oczekiwaniu na deportację może być przeprowadzane w strefach tranzytowych lotnisk. Warunkiem jest to, że dany cudzoziemiec przekroczył termin opuszczenia kraju i narusza tym samym obowiązek współpracy.

    Więcej uprawnień dla policji

    Policja ma również mieć więcej uprawnień w przypadku deportacji. Przykładowo, funkcjonariusze poszukujący cudzoziemca, który ma zostać deportowany, powinni mieć możliwość wejścia do wspólnych pomieszczeń – nie tylko tych, w których powinna przebywać poszukiwana osoba. Zgodnie z dokumentem, planowane jest dalsze zaostrzenie przepisów w odniesieniu do odwołań od zakazów wjazdu i pobytu, które nie będą już miały skutku zawieszającego.

    Odciążenie władz ds. cudzoziemców

    Aby odciążyć władze ds. cudzoziemców, zezwolenia na pobyt uchodźców objętych tzw. ochroną uzupełniającą mają zostać przedłużone do trzech lat. Dzięki temu będą oni traktowani na równi z uchodźcami, którym przyznano ochronę na mocy Konwencji Genewskiej. Ochrona uzupełniająca przyznawana jest osobom, których życie jest poważnie zagrożone w ich kraju ojczystym, na przykład z powodu tortur, kary śmierci lub wojny domowej.

    Drugi projekt zmian dotyczy usprawnienia wymiany danych między cudzoziemcami a organami socjalnymi. W przyszłości Centralny Rejestr Cudzoziemców ma być wykorzystywany do rejestrowania, czy cudzoziemcy otrzymują świadczenia na utrzymanie, który organ jest odpowiedzialny za ich przyznanie i przez jaki okres są one przyznawane. W ten sposób ręczne wyszukiwanie przez różne organy ma zostać wyeliminowane, aby je odciążyć.

    Kraje związkowe domagały się podjęcia kroków przez Scholza

    Dzięki projektom zmian, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych realizuje postulaty krajów związkowych, które sformułowały one na wspólnej konferencji premierów z kanclerzem Olafem Scholzem. Wszystkie żądane wówczas kroki zostały podobno uwzględnione w dokumentach.

    Źródło: www.tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x