Badanie lipskiego uniwersytetu: Czy rzeczywiście tak wielu wschodnich Niemców to prawicowi ekstremiści?

    Uniwersytet w Lipsku przeprowadził niedawno alarmujące badanie, które wykazało, że Niemcy Wschodni tęsknią za dyktaturą i są rozczarowani demokracją.

    „Jedna czwarta Niemców Wschodnich wykazuje się wrogością wobec obcokrajowców”

    „Jedna czwarta Niemców Wschodnich wykazuje się wrogością wobec obcokrajowców” – czytamy w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Else-Frenkel-Brunswik. „Siedem procent ma ograniczony prawicowo-ekstremistyczny światopogląd”, stwierdzono. „Obraz ten jest dość ponury”, stwierdził badacz prawicowego ekstremizmu Oliver Decker (Uniwersytet w Lipsku), wyjaśniając równocześnie wzmocnienie pozycji AfD w zachodniej części Niemiec.

    Pracownik uniwersytetu koryguje tezy postawione w badaniu

    Teraz jego kolega po fachu przedstawia wyniki w odpowiedniej perspektywie. Socjolog Elmar Brähler (Uniwersytet w Lipsku) powiedział w wywiadzie dla Berliner Zeitung, że „teza o wzroście poglądów prawicowych na wschodzie jest nonsensem”. Ponieważ: „Jeśli zbadasz obszary w Niemczech, które mają podobne struktury społeczne, różnice między Wschodem a Zachodem znikają”.

    Brähler wymienia trzy czynniki, które sprzyjają prawicowym postawom ekstremistycznym:

    ► Emigracja: „Bardzo wielu dobrze wykształconych Niemców Wschodnich wyjechało na Zachód w ciągu 33 lat od zjednoczenia. Ich postawy polityczne są podobne do postaw Niemców mieszkających na zachodzie kraju”.

    ► Nadwyżka mężczyzn: „O wiele więcej mężczyzn pozostało na Wschodzie niż kobiet”, mówi Brähler. „Im większa nadwyżka mężczyzn na danym obszarze, tym bardziej rozpowszechnione są skrajnie prawicowe poglądy – tak wynika z jednego z badań”.

    ► Wiejski charakter: „Na wschodzie jest więcej obszarów ze strukturami, które są na to podatne. Mamy różne warunki życia na wschodzie i zachodzie. Na przykład Turyngia jest w 70 procentach wiejska, podczas gdy na zachodzie tak nie jest”.

    Oznacza to, że jeśli porównamy zachodnioniemieckie i wschodnioniemieckie wioski lub zachodnioniemieckie i wschodnioniemieckie miasta o podobnych strukturach gospodarczych i społecznych, otrzymamy podobne wyniki.

    Ogromne różnice w badaniach

    Ogólnie rzecz biorąc, należy zachować ostrożność podczas korzystania z tych badań, ponieważ dane liczbowe podlegają ogromnym wahaniom.

    Na przykład w zeszłorocznym badaniu autorytaryzmu przeprowadzonym przez Uniwersytet w Lipsku na temat wyników dotyczących „ograniczonego prawicowo-ekstremistycznego światopoglądu” stwierdzono: „W przypadku Niemiec Wschodnich długoterminowy przebieg wykazuje znaczne wahania od 8,0% (2002) do 15,8% (2012) i 9,5% (2020) do zaledwie 2,1% (2022)”.

    Decker wyjaśnił niskie wartości zeszłorocznego badania sytuacją polityczną: „Główna faza badania autorytaryzmu w Lipsku w marcu i kwietniu 2022 r. zbiegła się w czasie ze złagodzeniem środków zapobiegania pandemii i nastąpiła bezpośrednio po rozpoczęciu wojny Rosji z Ukrainą. Różne badania pokazują wysoki poziom zadowolenia z koalicji rządzącej i polityki w tym okresie”.

    Innymi słowy obecna polityka rządu ma duży wpływ na wyniki badań.

    Eksperci apelują o zmiany w polityce

    Inni eksperci apelują, że zamiast stygmatyzacji, Wschód i Zachód potrzebują polityki, która uczyni życie ludzi lepszym – i będzie dla nich zrozumiała. Thomas Petersen z Instytutu Allensbach ostrzegł na łamach FAZ: „Jeśli partie realizują cele i wspierają decyzje, które podobają się intelektualistom i dziennikarzom, ale zrażają większość, a nawet powodują ich egzystencjalne zmartwienia, nie powinniśmy być zaskoczeni, jeśli poczucie bezbronności rozprzestrzeni się i niektórzy zwrócą się do AfD z braku innych alternatyw”.

    Dlatego też lider CDU w Turyngii Mario Voigt ostrzega: „Zadowolenie z demokracji wzrośnie, gdy rządy na szczeblu federalnym i krajowym zajmą się rzeczywistymi obawami zwykłych obywateli”.

    W przeciwieństwie do Niemców Zachodnich, Niemcy Wschodni najpierw sami walczyli o swoją wolność i demokrację na długiej drodze – w niektórych przypadkach nawet z narażeniem życia i zdrowia, powiedział Voigt w wywiadzie dla BILDa. „Nie potrzebują żadnych wykładów na temat tego, jak zachowywać się jak dobrzy demokraci!”.

    źródło: bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marta

    Niemcy sa p-ko emigracji obibokow, kryminalistow, NIEROBOW tylko zerujacych na socjalu!!!!
    Jesli sa patriotami to juz ich nazywac od najgorszych?

    Filip

    Wolę prawicę jak stalinowską lewicę, która panoszy się w UE. Tylko patrzeć jak wprowadzą kartki na żywność, alkohol, papierosy, talony na auta i będą decydować co i kiedy będziemy oglądać.

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x