Podczas gdy w Holandii – zwłaszcza w Amsterdamie – łodzie mieszkalne nie są rzadkością, w Niemczech są one nadal egzotyczne.
Jakie są zalety i wady zakupu łodzi mieszkalnej?
Na łodzi mieszkalnej można uciec od zgiełku wielkiego miasta i podnieść jakość życia za rozsądne koszty. Pod warunkiem, że nie jesteście miłośnikami lądu, możecie cieszyć się delikatnymi falami nawet w spokojnych miejscach i mieszkać w idyllicznych lokalizacjach. Jedną z wad jest jednak to, że często brakuje prawdziwego ogrodu, a dzieci mogą wpaść do wody. Nie są to jednak jedyne aspekty, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chce się kupić łódź mieszkalną.
Jakie prawo jazdy jest wymagane dla łodzi mieszkalnej w Niemczech?
Jeśli chcecie kupić w Niemczech łódź mieszkalną, nie potrzebujecie prawa jazdy, ponieważ łodzie te mogą być zazwyczaj tylko holowane, tzn. nie możecie ich prowadzić samodzielnie. Zanim jednak będziecie mogli rozpocząć swoją przygodę na wodzie, konieczne będzie zmierzenie się z machiną administracyjną.
Jakie specjalne pozwolenia są potrzebne w Niemczech?
Procedury zatwierdzania cumowania łodzi mieszkalnej zajmują w Niemczech dużo czasu. W niektórych przypadkach czas rozpatrywania wniosków trwa nawet do dwóch lat. Dzieje się tak, ponieważ podlega się jurysdykcji zarówno władz lądowych, jak i wodnych. Tylko wtedy, gdy posiadacie odpowiednie pozwolenie, możecie używać swojej łodzi mieszkalnej jako miejsca zamieszkania.
Ile kosztuje łódź mieszkalna w Niemczech?
Odpowiednio wyposażona łódź mieszkalna posiada wszystkie elementy wyposażenia potrzebne do życia: między innymi ogrzewanie, toaletę, prysznic, lodówkę i kuchenkę. Cena nowej łodzi może szybko osiągnąć 200 000 euro. Z drugiej strony używane modele są dostępne od nieco ponad 35 000 euro.
Bardziej wprawne osoby mogą zbudować łódź mieszkajną samodzielnie. W tym wypadku potrzebny będzie jednak raport eksperta, aby samodzielnie zbudowana łódź mieszkalna mogła pływać po wodzie.
Jakie są koszty łodzi mieszkalnej?
Oprócz kosztów zakupu i opłat manipulacyjnych, istnieje również opłata za cumowanie. Wynosi ona do dziesięciu euro za metr kwadratowy rocznie. Z reguły trzeba również pokryć koszty infrastruktury, takie jak kanalizacja, prąd i telefon. Ponadto istnieje jeszcze jeden istotny problem: miejsca przeznaczone dla łodzi mieszkalnych są w Niemczech ograniczone.
Wakacje na łodzi mieszkalnej
Jeśli chcecie najpierw sprawdzić, czy życie na łodzi mieszkalnej jest dla Was, możecie wybrać się na wakacje na łodzi mieszkalnej. Zaletą jest to, że możecie najpierw całkowicie skoncentrować się na życiu na takiej łodzi, a także nie musicie martwić się o odpowiednie pozwolenia.
Ponadto łodzie mieszkalne wynajmowane chętnym na krótki okres czasu są najczęściej bardzo dobrze wyposażone, dzięki czemu nie musicie rezygnować z żadnego komfortu.
Czy można wynająć łódź mieszkalną?
Jeśli chcecie pozostać na wodzie tylko tymczasowo, na przykład latem, możecie również wynająć łódź mieszkalną. W przeciwieństwie do wakacji na łodzi mieszkalnej, w tym przypadku często trzeba samodzielnie załatwić sprawy z władzami, uzyskać pozwolenia, a także wykupić odpowiednie ubezpieczenie.
Które ubezpieczenia są ważne?
Dla łodzi mieszkalnej należy wykupić różne ubezpieczenia. Najważniejsze z nich to:
- polisa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla łodzi mieszkalnej z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia, oraz
- ubezpieczenie kadłuba łodzi mieszkalnej
- przydatne może być również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i ochrona prawna.
Jeśli nie jesteście jedyną osobą za sterem, powinniście również rozważyć wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów.