1,7 miliona wakatów czeka na obsadzenie – firmy w Niemczech desperacko poszukują pracowników. „Analiza wąskiego gardła pracowników wykwalifikowanych” (niem. Fachkräfteengpassanalyse) Federalnej Agencji Zatrudnienia pokazuje, że tysiące wakatów czeka na kandydatów, zwłaszcza w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji i w pielęgniarstwie. Istnieje jednak również rozpaczliwe zapotrzebowanie na personel w innych sektorach.
W tych zawodach brakuje w Niemczech wykwalifikowanych pracowników
Oto zawody, w których występuje największy niedobór wykwalifikowanych pracowników w Niemczech:
- Produkcja materiałów budowlanych
- Inżynieria lądowa i wodna
- Technika sanitarna, grzewcza i klimatyzacyjna
- Asystenci dentystyczni
- Zawody pielęgniarskie
- Studniarze
- Elektrycy budowlani
- Przetwórstwo mięsa
- Budowa elewacji
- Brukarze, kamieniarze
Oprócz tego duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników jest w tych zawodach:
- Budowa torów
- Technika chłodnicza
- Zawody medyczne i techniczne w radiologii
- Zawody związane z pomocą chirurgiczną/medyczno-techniczną
- Chiropodyści
- Technologia motoryzacyjna
- Technicy maszyn rolniczych i budowlanych
- Montaż i konserwacja linii produkcyjnych
- Produkcja żywności
- Zawody murarskie
W tych zawodach nie brakuje w Niemczech wykwalifikowanych pracowników
Z kolei w następujących zawodach nie brakuje w Niemczech wykwalifikowanych pracowników:
- Sztuka, produkcja biżuterii i obróbka kamieni szlachetnych
- Reklama i marketing
- Zawody związane z edukacją muzyczną
- Ekonomia domowa
- Zawody związane z odnową biologiczną
- Obsługa i zarządzanie wydarzeniami
- Zawody w laboratoriach fizyczno-technicznych
- Gospodarka odpadami
- Technik budownictwa okrętowego
- Monterzy maszyn i urządzeń
W niektórych zawodach nie występuje dotkliwy niedobór wykwalifikowanych pracowników. Większość stanowisk w tych zawodach jest wręcz już obsadzona.
W tych zawodach występuje najmniejsze zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników:
- Inżynieria usług budowlanych
- Bibliotekarstwo
- Projektowanie mediów cyfrowych i drukowanych
- Makijaż artystyczny
- Zawody związane z archiwizacją
- Technologia eventowa i sceniczna
- Usługi pocztowe i kurierskie
- Produkcja odzieży
- Technologia obrazu i dźwięku
- Produkcja teatralna, filmowa i telewizyjna
Niemniej jednak: niedobór wykwalifikowanych pracowników jest wszechobecny – i może być niebezpieczny dla niemieckiej gospodarki, przykładowo z powodu wstrzymanych zamówień lub konieczności ich odrzucenia. 1,7 miliona miejsc pracy jest nadal nieobsadzonych we wszystkich wyżej wymienionych grupach zawodowych.
Prezydent pracodawców Dulger za dłuższym tygodniowym czasem pracy!
Dlatego społeczność biznesowa w Niemczech bije na alarm. Prezydent Pracodawców Rainer Dulger (59) ostrzega: „Niedobór wykwalifikowanych pracowników i siły roboczej jest trucizną dla firm. To również z powodu tego hamulca wzrostu znajdujemy się obecnie w recesji”.
Problem wykwalifikowanej siły roboczej dotarł również do polityki federalnej. Minister pracy Hubertus Heil (50, SPD) i minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (42, Zieloni) udali się między innymi do Ameryki Południowej, aby rekrutować zagranicznych wykwalifikowanych pracowników.
Szef pracodawców Dulger jest krytyczny wobec pobytu niemieckich ministrów w Ameryce Południowej: „Wycieczki na Copacabanę nie zastąpią działań w innych niezbędnych obszarach: zapewnienia jakości w edukacji, lepszej opieki nad dziećmi i osobami wymagającymi opieki, elastycznych przepisów dotyczących czasu pracy, a także dłuższych tygodniowych godzin pracy”. Potrzeba więcej „politycznej odwagi”.
Ponadto, od czasu wprowadzenia „emerytury w wieku 63 lat” w 2014 r., około dwóch milionów pracowników przeszło na wcześniejszą emeryturę.
Gospodarka potrzebuje tych pracowników, ostrzega Marie-Christine Ostermann (45), prezes Stowarzyszenia Firm Rodzinnych: „Emerytura w wieku 63 lat musi zostać zniesiona, aby nie pogłębiać niedoboru wykwalifikowanych pracowników. Wiek emerytalny powinien być dostosowany do średniej długości życia. Wcześniejsza emerytura musi być jednak możliwa dla osób ciężko pracujących fizycznie „.
W ten sposób rynek pracy przedwcześnie traci cenne know-how doświadczonych, wykwalifikowanych pracowników, powiedziała Ostermann.
źródło: bild.de
Trzeba dobrze placic to i pracownik sie znajdzie a nie narzekać a placic wg taryfikatorow. Szukaja ale jeleni za jak najmniejsze stawki.
Jak widać na w/w wykazie zawodów Niemcy nie bardzo chcą się chwytać ciężkich i wymagających zawodów. Bliższe im takie gdzie nie muszą się spocić.
NIE BRAKUJE ale dajcie na godz. 20 – 25 Euro – W kolejkach będą stać – A tak szukacie jedynie nie pracowników ale taniej siły roboczej za 12 Euro – Migranty też nie głupie, umieją liczyć – Oni będą siedzieć na zasiłkach i u swoich na czarno dorabiać
Zona na poczatek ma 24e na h jako PFK po szkole i i tak brakuje ludzi stawki bd sie podnosic coraz bardziej
Produkcję materiałów budowlanych można przenieść na wchód na wschodzie wybudować fabrykę w Ukrainie można wybudować fabrykę produkującą materiały budowlane
Gdzie te czasy kiedy po fachowców można było udać się do najbliższego obozu koncentracyjnego i wybrać kogo się chciało za darmo….
Może czas je odbudować ? żydostwa i komunistów nie brakuje
Alez to bardzo proste! Juz coraz wiecej trzeba zaplacic w tych zawodach np jako opiekun w domu opieki PFK (wykwalifikowany) zona zarabia 3800e brutto na start… Do tego dodatki grusza i inne premie. Dalej malo ludzi? Trzeba zaplacic wiecej. Tak jak kiedys bylo z gornikami nikt niechcial pracowac pod ziemia ale po czasie jak stawki z dodatkami byly ogromne kazdy chcial isc na „gornika”. Niemcy co roz zwiekszaja stawki teraz min po szkole za PFK jest 3200e ale min znaczy ze kazdy tak daje a jak chcesz czlowieka musisz o niego zawalczyc…. Juz chyba mie musze mowic jak…
A imigranci? Nie, przepraszam uchodźcy? Czy to byli sami lekarze i prawnicy? Miliony się najechało po socjal a robić nie ma komu. Stawki to druga sprawa. Po prostu jak to bywa w tym kraju szukają taniej siły roboczej i tyle w temacie.
To,prawda dobry fachowiec nie będzie pracować za nędzne euro,po w swoim kraju zarobi dobrze i nie musi się tułać
Jak dostanę 1500 € tygodniowo na rękę jako inżynier od pomp ciepła, to się zastanowię mad przyjazdę. Mam w Niemczech na południu dom więc bez problemu sobie poradzę. Ale pidatki zniechęcają