W ubiegłym roku w Niemczech znacznie wzrosła liczba wypadków z udziałem użytkowników hulajnóg elektrycznych. Doznali oni obrażeń w 8.260 wypadkach, co oznacza wzrost o 67 proc. – podał Federalny Urząd Statystyczny, powołując się na wstępne dane. Według urzędu, znaczny wzrost liczby wypadków wynika z rosnącej liczby e-hulajnóg.
Najczęstszymi przyczynami wypadków było niewłaściwe zachowanie na drodze i alkohol
W 2022 roku zginęło jedenaście osób, podczas gdy rok wcześniej liczba ofiar śmiertelnych wyniosła pięć. W ubiegłorocznych wypadkach z udziałem kierujących hulajnogami elektrycznymi ciężkich obrażeń doznały 1.234 osoby, natomiast lekkich – 7.651. Według danych przekazanych przez Federalny Urząd Statystyczny, ponad 80 proc. ofiar wypadków to kierujący e-hulajnogami, w tym 10 z 11 osób, które w ich wyniku poniosły śmierć. W około 36 proc. wypadków, w wyniku których doznano obrażeń ciała, nie było innych uczestników wypadku.
Najczęstszymi przyczynami było niewłaściwe zachowanie na drodze i alkohol: w 18,6 proc. przypadków doszło do złamania przepisów na jezdni lub chodnikach, w 18,0 proc. kierowcy byli nietrzeźwi, a w 7,2 proc. jechali zbyt szybko.
Większość wypadków, w których doznano obrażeń ciała, odnotowano w miastach liczących co najmniej 100 tys. mieszkańców
W sumie policja zarzuciła kierowcom niewłaściwe zachowanie w 8.497 sytuacjach – przy czym w jednym wypadku mogło brać udział kilka osób. Urząd nie uwzględnił wypadków spowodowanych przez niedbale zaparkowane pojazdy. E-hulajnogi w dalszym ciągu cieszą się popularnością głównie w większych miastach Niemiec. Z danych Federalnego Urzędu Statystycznego wynika, że prawie 65 proc. wypadków, w których doznano obrażeń ciała, odnotowano w miastach liczących co najmniej 100 tys. mieszkańców. 40,2 procent kierujących miało mniej niż 25 lat.
Jednak ogólnie rzecz biorąc, e-hulajnogi odegrały niewielką rolę w całkowitej liczbie wypadków w Niemczech. Kierujący hulajnogami elektrycznymi uczestniczyli w 2,9 proc. z 288 tys. wypadków drogowych, w wyniku których doszło do obrażeń ciała, zarejestrowanych w tym kraju w ubiegłym roku. W 2021 roku udział ten był nieco niższy i wynosił 2,1 proc. – wyjaśnił Federalny Urząd Statystyczny.
Źródło: www.n-tv.de
ZLIKWIDOWAĆ – Młodzi są zdrowi, mogą chodzić a kto ich tylko używa – Są zmorą na chodnikach, po dwóch jeżdżą
Ciebie powinni zlikwidować
Ja widziałem kiedyś takich dwóch w Łodzi. Godzina piąta rano, a oni pijani zapieprzali na hulajnodze i to bez kasku! W pewnym momencie wyłożyli się jak dłudzy na chodniku i ledwo co się z niego zebrali. Gdyby uderzyli o któryś z samochodów zaparkowanych przy chodniku, pewnie nie byłoby co zbierać. Psychole sami sobie winni! Totalny brak wyobraźni