Dzisiaj kończy się narzucony przez państwo obowiązek noszenia maseczek w gabinetach lekarskich i szpitalach w Niemczech. Placówki mogą jednak skorzystać ze specjalnego prawa stworzenia własnego regulaminu i nadal kazać nosić maseczki, mówi Gassen, szef stowarzyszenia lekarzy SHI.
Noszenie maseczek nadal może być obowiązkowe
Po trzech latach pandemii koronawirusa, ostatnie ogólnokrajowe restrykcje zakończą się na Wielkanoc – a wraz z nimi narzucony przez państwo wymóg noszenia maseczek w gabinetach lekarskich i przychodniach. Niemniej jednak, wymagania dotyczące noszenia maseczek w tych placówkach mogą nadal obowiązywać. Jest to sprawa indywidualna i zależy od decyzji poszczególnych placówek. „Oczywiście gabinety mogą zastrzec dalszy obowiązek noszenia masek w ramach własnego regulaminu i tak samo każdy może też nadal dobrowolnie nosić maseczkę” – powiedział niemieckiej agencji prasowej szef Krajowego Związku Lekarzy Ustawowego Ubezpieczenia Zdrowotnego (KBV), Andreas Gassen.
Dobrze jednak, że wkrótce nie będzie już automatycznego obowiązku i że znów będzie obowiązywała zasada osobistej odpowiedzialności. Koronawirus od wielu miesięcy nie powoduje już takiego zagrożenia, jak kiedyś. W tym kontekście logiczne i w pełni uzasadnione jest, że skończy się również obowiązek noszenia przez pacjentów masek w gabinetach, wyjaśnia Gassen.
Nowy etap w walce z Covid-19
Szef Niemieckiej Federacji Szpitali (DKG), Gerald Gaß, również w kilku wywiadach wyraził zadowolenie z zakończenia obowiązku noszenia masek. Powiedział, że dalszy wymów noszenia masek nie miałby sensu dla personelu w szpitalach. „Nie można też oczekiwać, że odwiedzający będą je nosić”.
Szpitale są przyzwyczajone do tworzenia restrykcji higienicznych w celu ochrony swoich pacjentów, nawet niezależnie od koronawirusa, powiedział Gaß. Wraz z wygaśnięciem ostatnich ustawowych restrykcji, wchodzimy w nową fazę radzenia sobie z tą chorobą. Szpitale będą indywidualnie decydować, jakie kroki podjąć w zależności od sytuacji, powiedział Gaß. Zależy to na przykład od grupy pacjentów i z pewnością również od oddziału szpitala.
Apel o ponowną ocenę kryzysu związanego z koronawirusem
W związku z decyzjami politycznymi podjętymi podczas pandemii koronawirusowej, grupa parlamentarna FDP wezwała do powołania w Bundestagu komisji śledczej, która zajęłaby się kryzysem związanym z Covid-19. Polityk FDP ds. zdrowia, Andrew Ullmann, uważa, że jest to pilnie potrzebne. Należy wyciągnąć wnioski z ostatnich trzech lat i przedyskutować, czy wszystkie działania były rzeczywiście rozsądne i uzasadnione, powiedział lekarz z Würzburga we wspólnym porannym programie ARD i ZDF.
Patrząc wstecz, Ullmann krytykował m.in. zamykanie szkół, godziny policyjne i zakazy odwiedzania domów starości i domów opieki. Ograniczenia wolności muszą być uzasadnione przez państwo, podkreślał Ullmann. Sytuacja, że ludzie umierali samotnie w domach opieki, nie może się więcej powtórzyć.
Źródło: www.tagesschau.de
Murwa kac!!!!!
Skonczyc ten cyrk!!!!
Zarabiają na tym kupe siana , ludzie się nie burzą wiec czemu mieli by kończyć?