Niemcy: szansa na miejsce w przedszkolu bardzo mocno zależy od pochodzenia rodziców

    Dzieci w Niemczech mają prawo do miejsca w przedszkolu od pierwszych urodzin. Jednak dzieci rodziców migrantów i zagrożonych ubóstwem znacznie rzadziej trafiają do placówek – nawet jeśli rodziny chciałyby, aby było inaczej.

    Uprawnienia a pochodzenie

    To, czy dzieci otrzymają miejsce w przedszkolu, zależy w dużym stopniu od pochodzenia rodziców, mimo iż prawnie te miejsca im przysługują. Tak wynika z badania Federalnego Instytutu Badań nad Ludnością (niem. Bundesinstitut für Bevölkerungsforschung, w skrócie BiB), który przeanalizował dane dotyczące korzystania z przedszkoli przez około 9 000 chłopców i dziewczynek.

    Jak wynika z badania, dzieci z rodzin z problemami edukacyjnymi, z gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem lub z gospodarstw domowych, w których nie mówi się po niemiecku, mają znacznie mniejsze szanse na uzyskanie miejsca w przedszkolu – mimo często wyrażanej potrzeby.

    „Rodziny, które nie mówią w domu po niemiecku, równie często jak inne rodziny wyrażają chęć posiadania miejsca w przedszkolu” – mówi Sophia Schmitz, współautorka badania. Mimo to tylko 24% takich dzieci poszło do przedszkola. Wśród dzieci poniżej trzeciego roku życia, które w domu mówią głównie po niemiecku, 38% uczęszczało do przedszkola.

    Wyniki są alarmujące, podsumowuje zespół autorów, ponieważ te dzieci szczególnie skorzystałyby z wczesnego uczęszczania do przedszkola i szybkiego przyswajania języka. Badanie opiera się na najbardziej aktualnych dostępnych danych dotyczących opieki nad dziećmi (niem. Kinderbetreuungsstudie, w skrócie KiBS) Niemieckiego Instytutu Młodzieży w latach 2013-2020.

    Biedniejsze rodziny są bardziej ograniczone

    Luka w opiece nad dziećmi wśród biedniejszych rodzin jest również duża. Według badania BiB, 17% tych rodzin nie posiada miejsca opieki dziennej dla swojego dziecka, mimo że tego chce. Wśród bogatszych rodzin około jedno na dziesięć życzeń dotyczących opieki nad dzieckiem nie jest spełnione. „Rodziny zagrożone ubóstwem są ograniczone w swoim uczestnictwie w znacznie większym stopniu niż rodziny zamożniejsze” – mówi współautor badania, Mathias Huebener.

    „Jeśli chcemy zmniejszyć nierówności edukacyjne i chcemy, aby wszystkie dzieci rozwijały swój potencjał najlepiej jak potrafią, to musimy zwiększyć możliwości uczestnictwa wszystkich dzieci” – mówi C. Katharina Spieß, dyrektor BiB i również współautorka badania. Obejmuje to zapewnienie rodzinom informacji o zaletach wczesnej edukacji przedszkolnej oraz aktywne wspieranie rodziców w poszukiwaniu miejsc opieki nad dziećmi.

    Zespół badaczy z udziałem Uniwersytetu Technicznego w Monachium wykazał w badaniu z tego tygodnia, że wskaźnik uczestnictwa w opiece dziennej można znacznie zwiększyć poprzez wsparcie w biurokratycznym procesie składania wniosków.

    Źródło: Der Spiegel

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Ja ja

    Można też postarać się aby było więcej miejsc w żłobkach i przedszkolach.

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x