Praca dodatkowa w weekend: jak jest to uregulowane w niemieckim kodeksie pracy?

    Jeśli dorabiacie w Niemczech w weekendy, powinniście uważać – nie wszystko jest dozwolone na gruncie niemieckiego prawa pracy. Co do zasady weekend jest uznawany za czas odpoczynku, nabrania sił, a ustawa o czasie pracy zawiera rygorystyczne regulacje dotyczące zatrudnienia na pełen etat. Niemniej jednak istnieją różne sposoby na zarobienie dodatkowych pieniędzy w sobotę czy w niedzielę zgodnie z obowiązującym prawem. Poniżej znajdziecie informacje na temat dodatkowej pracy weekendowej i dowiecie się, gdzie szukać odpowiedniej pracy…

    Na jakich zasadach można w Niemczech wykonywać dodatkową pracę w weekendy?

    W Niemczech istnieją jasne regulacje prawne mówiące o tym, na jakich warunkach dozwolona jest dodatkowa praca weekendowa. Są one zawarte w ustawie o czasie pracy (niem. Arbeitszeitgesetz). Otóż maksymalny tygodniowy czas pracy wynosi 48 godzin (sześć dni po 8 godzin). W krótkim okresie czasu zatrudniony może w Niemczech pracować do 60 godzin tygodniowo, jeżeli w ciągu sześciu miesięcy będzie to wyrównane, to znaczy średni tygodniowy czas pracy w tym okresie wyniesie 48 godzin.

    Czas pracy dodatkowej w weekendy jest dodawany do godzin przepracowanych w ramach podstawowego stosunku pracy. Tak więc ktoś, kto pracuje 40 godzin na pełen etat, może być dodatkowo zatrudniony w wymiarze do ośmiu godzin w weekend – o ile przestrzegane są okresy odpoczynku. Rzecz w tym, że pomiędzy dwoma dniami pracy musi być zachowana jedenastogodzinna przerwa na odpoczynek. Nie ma znaczenia, czy w grę wchodzi podstawowy stosunek pracy, czy dodatkowa praca weekendowa.

    Pamiętajcie o przestrzeganiu okresów odpoczynku!

    Należy zachować ostrożność jeśli chodzi o pracę w niedzielę. Ten dzień jest w zasadzie przeznaczony na odpoczynek i relaks. Dlatego praca w niedzielę jest w większości przypadków zabroniona, ale są wyjątki dla niektórych branż, które muszą zachować dostępność swoich usług właśnie w ten dzień. Muszą działać np. szpitale, transport publiczny, ale także lokale gastronomiczne i firmy z branży rozrywkowej. W tych sektorach praca w niedzielę jest w zasadzie możliwa, ale potrzebny jest wtedy inny dzień odpoczynku.

    Niemieckie prawo pracy: ogólne zasady dotyczące dodatkowego zatrudnienia

    Ponadto w przypadku dodatkowej pracy weekendowej obowiązują te same zasady, co w przypadku każdego innego dodatkowego zatrudnienia:

    • Pracodawca nie może zakazać podejmowania pracy dodatkowej, jeśli nie przeszkadza ona w wykonywaniu obowiązków wynikających z podstawowego stosunku pracy. Jednak zwykle zgodnie z umową o pracę pracodawca musi być o niej poinformowany.
    • W czasie zwolnienia lekarskiego nie wolno podejmować także pracy dodatkowej.
    • Można dorobić do 520 euro bez konieczności zapłaty podatku.
    • W przypadku otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych nie można przekroczyć tygodniowego czasu pracy wynoszącego 15 godzin i zarobków wynoszących 165 euro, jeśli chce się uniknąć potrącenia z zasiłku.

    Jaką pracę dodatkową na weekend można znaleźć w Niemczech?

    Jeśli szukacie dodatkowej pracy weekendowej, macie do wyboru szeroki wachlarz aktywności. Zazwyczaj są to prace, które nie wymagają większych kwalifikacji, dzięki czemu zwykle uda się zatrudnić od razu lub po odbyciu krótkiego szkolenia. Oto przegląd typowych dodatkowych prac na weekendy:

    Praca jako kierowca

    Istnieją możliwości zatrudnienia na przykład w charakterze dostawcy lub taksówkarza. Ale także firmy kurierskie stale poszukują kierowców – często takich, którzy będą poruszać się rowerem. Musicie jednak pamiętać o tym, że w przypadku tych zawodów trzeba się liczyć z dużą presją czasu.

    Praca w gastronomii

    Puby, restauracje, bary i kluby poszukują personelu do pracy w kuchni, w obsłudze lub przy barze, szczególnie na wieczory w weekendy. Można też znaleźć dodatkowe zatrudnienie w barach oferujących jedzenie typu fast food. W tego rodzaju pracy trzeba jednak umieć radzić sobie z hałasem i stresem.

    Praca w handlu detalicznym

    Osoby chętne do wykonywania prostych prac, np. przy wykładaniu towaru na półki, mogą liczyć na oferty pracy w marketach budowlanych, butikach czy supermarketach, gdyż zwłaszcza w soboty panuje tu wzmożony ruch.

    Praca w branży rozrywkowej

    Wiele ofert pracy na część etatu w weekendy można znaleźć na przykład w parkach rozrywki, kinach lub salach koncertowych. Także teatry często poszukują personelu do pracy w szatni, kontroli biletów wstępu lub w charakterze statystów.

    Praca w branży medycznej

    W szpitalach lub domach opieki często brakuje pielęgniarek i opiekunów medycznych. Również firmy farmaceutyczne poszukują zdrowych i sprawnych testerów do prowadzonych przez siebie badań nad lekami.

    Praca w branży ochrony

    Pracowników ochrony często można spotkać przy wejściu do klubów lub na dużych imprezach, na których trzeba zadbać o porządek i bezpieczeństwo uczestników. Niezbędna jest jednak sprawność fizyczna, odporność i naturalny autorytet.

    Praca w prywatnych gospodarstwach domowych

    Oprócz opiekunek do dzieci, prywatne gospodarstwa domowe zatrudniają również sprzątaczki oraz osoby pomagające w prowadzeniu domu. Szczególnie w weekendy nie tylko emeryci, ale i studenci mogą sobie w ten sposób trochę dorobić.

    Praca w charakterze hostessy lub animatora

    W niektórych klubach i hotelach animatorzy zatrudniani są nie tylko na konkretne miesiące, ale i na godziny, aby zapewnić gościom dobrą zabawę i miło spędzony czas. W tym zawodzie wymagana jest przede wszystkim otwartość. Podobne cechy potrzebne są również osobom pracującym na promocjach, bądź degustacjach, np. na specjalnych stoiskach w supermarketach lub zatrudnionym na potrzeby akcji reklamowych organizowanych na ulicach miast.

    Praca jako doręczyciel gazet

    W weekendy do gospodarstw domowych trafiają darmowe lub niedzielne gazety lub materiały reklamowe. Zatrudnienie się w charakterze dostarczyciela oznacza jednak wczesne wstawanie i zwykle wymaga dużo chodzenia.

    Jak znaleźć najlepszą pracę dodatkową w pobliżu miejsca zamieszkania

    W przypadku ubiegania się o pracę dodatkową proces rekrutacyjny zwykle nie jest długotrwały ani skomplikowany. Jest to częściowo spowodowane tym, że często tego typu prace nie wymagają wysokich kwalifikacji. Liczy się za to rzetelność, pracowitość i motywacja. Ponadto w przypadku weekendowego zajęcia dodatkowego często trzeba być gotowym do szybkiego podjęcia pracy.

    Istnieją różne możliwości znalezienia dodatkowej pracy na weekend w okolicy:

    • Internet

    Istnieją portale, które w szczególny sposób koncentrują się na propozycjach zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin i oferują dobry przegląd dostępnych alternatyw.

    • Ogłoszenia

    Lokalne oferty pracy dorywczej często są zamieszczane na uczelniach, w pubach, ośrodkach kultury, centrach handlowych lub bezpośrednio w sklepach, które poszukują personelu. Miejcie oczy otwarte.

    • Gazety

    Wiele ofert pracy jest zamieszczanych w internecie, ale akurat propozycje dodatkowej pracy weekendowej są nadal regularnie zamieszczane w lokalnej prasie i gazetach z drobnymi ogłoszeniami. Z pewnością warto do nich zajrzeć.

    • Kontakty

    Wiele ofert pracy trafia do nas dzięki osobistym kontaktom. Wasza sieć kontaktów zawodowych może być równie pomocna w znalezieniu dodatkowej pracy na weekend.

    • Zapytanie bezpośrednie

    Znaleźliście już konkretną pracę, którą chcielibyście wykonywać w weekend? Zapytajcie więc wprost, czy dana firma nie potrzebuje pracowników i zostawcie kontakt do siebie.

    Motywacja do dodatkowej pracy w weekend

    Osoby, które oprócz pracy w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin w tygodniu podejmują jeszcze dodatkową pracę w weekendy, mogą mieć ku temu wiele powodów. Oto na co najczęściej wskazują sami zatrudnieni:

    • Brak pieniędzy

    Niezależnie od tego, czy chodzi o osobę, która dopiero co zaczęła swoją karierę zawodową i nie zarabia jeszcze zbyt wiele, czy też o zwiększone koszty, które powodują konieczność uzyskania dodatkowego dochodu, często osoby podejmujące dodatkową pracę w weekend chcą sobie po prostu dorobić. Ponieważ weekendowe bonusy sprawiają, że zarobki są dość atrakcyjne, wiele osób korzysta z takich właśnie ofert zatrudnienia.

    • Godziny pracy

    Pracownikom zatrudnionym na cały etat trudno jest znaleźć zajęcie, które mogą lub chcą wykonywać po pracy. Ustawa o czasie pracy i ewentualna praca zmianowa jeszcze bardziej to utrudniają. Ci, którzy chcą dodatkowo zarobić, muszą na to przeznaczyć czas w weekendy.

    • Równowaga

    Brzmi to paradoksalnie, ale wiele osób w dodatkowej pracy weekendowej znajduje pewną równowagę i odprężenie. Na przykład, jeśli oprócz pracy biurowej w tygodniu pracujecie w sobotnie wieczory jako barmani, możecie nie tylko znaleźć w tym osobiste spełnienie, ale także nawiązać kontakty towarzyskie z gośćmi i współpracownikami. Dla wielu osób jest to dobre rozwiązanie.

    • Kariera zawodowa

    Są też osoby, które w weekendy robią coś dla swojej kariery: zdobywanie doświadczenia, budowanie sieci kontaktów, poszerzanie wiedzy praktycznej, doskonalenie umiejętności społecznych, wykazywanie zaangażowania – to wszystko może zapewnić Wam dodatkowe punkty w CV.

    • Hobby

    Ci, którzy mogą połączyć dodatkową pracę w weekend ze swoim hobby, są oczywiście w szczególnie uprzywilejowanej sytuacji: nie postrzegają pracy jako czegoś uciążliwego. Jeśli pomagacie na targach, których tematyka jest związana z Waszymi zainteresowaniami, pracujecie w klubie piłkarskim, którego fanami jesteście lub na koncercie ulubionego zespołu, jesteście zatrudnieni w charakterze statystów w teatrze, jako barmani lub bramkarze w ulubionym lokalu itp., to może to być dla Was bardziej zabawa niż praca.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x