Prezes „Leopoldina”: Long Covid to „bagatelizowany problem”

    Prezes Leopoldina, Gerald Haug, widzi wielką potrzebę badań nad tzw. Long Covid. Leopoldina jest jednym z najstarszych na świecie towarzystw naukowych, a od 2008 roku jest niemiecką Narodową Akademią Nauk. Long Covid to pozostałości po zarażeniu koronawirusem, czyli zespół objawów utrzymujących się jeszcze kilka tygodni po przechorowaniu. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, w ciągu pierwszych dwóch lat pandemii w Europie ucierpiało z tego powodu co najmniej 17 milionów osób.

    Możliwości leczenia są dość ograniczone

    Prezes Narodowej Akademii Nauk Leopoldina, Gerald Haug, nadal widzi znaczną potrzebę badań nad Long Covid. „Długi Covid jest bagatelizowanym problemem, który ma jak dotąd tylko ograniczone możliwości terapeutyczne” – powiedział Haug w wywiadzie dla agencji informacyjnej dpa w Mainz. Sam zna dotkniętych chorobą „młodych wysportowanych ludzi, którzy nie mają już nawet godziny energii dziennie”. „Przyczyny i różna symptomatologia nie są jeszcze w pełni rozpoznane”.

    Ryzyko Long Covid wzrasta po ciężkim przebiegu choroby

    Szacuje się, że w pierwszych dwóch latach pandemii objawy Long Covid wystąpiły u co najmniej 17 mln osób w Europie. Tak wynika z analizy przeprowadzonej na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Z badań wynika, że kobiety są dwukrotnie bardziej narażone niż mężczyźni na utrzymywanie się powikłań po zakażeniu koronawirusem. Ponadto ryzyko Long Covid dramatycznie wzrasta po ciężkim przebiegu choroby, która wymagała leczenia szpitalnego.

    Instytut w Rostocku chce być pionierem

    Według własnych informacji, unikalny w skali Niemiec instytut w Rostocku, chce w przyszłości przyczynić się do lepszego radzenia sobie z długo utrzymującymi się objawami koronawirusa. Inicjatorką jest specjalistka od chorób płuc, Jördis Frommhold, która w całych Niemczech uchodzi za eksperta w dziedzinie choroby Long Covid i jest prezesem nowego stowarzyszenia medycznego Long Covid.

    Jako lekarz kierujący kliniką specjalizującą się w chorobach płuc, leczyła ponad 5.500 pacjentów cierpiących na Long Covid. Nowo powstały instytut ma służyć jako punkt konsultacyjny dla chorych na Long Covid, szpitali, ale także przedsiębiorstw. Według Jördis Frommhold, instytut będzie początkowo finansowany z funduszy prywatnych.

    Źródło: www.tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x