Top 10 parków dzikich zwierząt w Niemczech

    W Niemczech funkcjonuje wiele parków dzikich zwierząt (niem. Wildpark). Aby dowiedzieć się, które z nich są szczególnie godne polecenia osobom chcącym wybrać się na wycieczkę na łono natury, portal „kurz-mal-weg.de” porównał 80 niemieckich parków dzikich zwierząt. Wyniki tej analizy z pewnością pomogą nie tylko przy planowaniu kolejnych wakacji.

    Czym różni się park dzikich zwierząt od ogrodu zoologicznego?

    Według stowarzyszenia Deutsche Tierpark Gesellschaft (DTG), w przeciwieństwie do ogrodów zoologicznych, w parku dzikich zwierząt można zobaczyć przede wszystkim miejscowe gatunki dzikich zwierząt, takie jak jelenie, niedźwiedzie czy wilki, a także rzadkie lub zagrożone wyginięciem rasy zwierząt domowych.

    Czasami trzeba mieć trochę szczęścia, bo wybiegi są dostosowane do naturalnego trybu życia zwierząt i dlatego są dość rozległe. W niektórych parkach istnieje jednak również możliwość oglądania z bliska niektórych zwierząt, takich jak jelenie czy kozy, i karmienia ich.

    Oto 10 najlepszych parków dzikich zwierząt w Niemczech według portalu „kurz-mal-weg.de”

    Porównując parki dzikich zwierząt, portal „kurz-mal-weg.de” wziął pod uwagę liczbę hashtagów na Instagramie, wielkość parków w metrach kwadratowych, opłatę za wstęp oraz różnorodność gatunków. Istniała możliwość zdobycia 80 punktów w każdej kategorii. Łącznie można było uzyskać 320 punktów.

    Ostatecznie zwycięzcą rankingu został Wildpark Leipzig w Saksonii, a na kolejnych miejscach uplasowały się Fasanerie Wiesbaden w Hesji oraz Heimat-Tierpark Olderdissen w Nadrenii Północnej-Westfalii. Poniżej przedstawiamy cały ranking:

    • 1. miejsce: Wildpark Leipzig, Saksonia
    • 2. miejsce: Fasanerie Wiesbaden, Hesja
    • 3. miejsce: Heimat-Tierpark Olderdissen, Nadrenia Północna-Westfalia
    • 4. miejsce: Wildpark Eekholt, Szlezwik-Holsztyn
    • 5. miejsce: Wildpark MV, Meklemburgia-Pomorze Przednie
    • 6. miejsce: Wildpark Poing, Bawaria
    • 7. miejsce: Wildpark Schwarze Berge, Dolna Saksonia
    • 8. miejsce: Lindenthaler Tierpark, Nadrenia Północna-Westfalia
    • 9. miejsce: Tierfreigelände Nationalpark Lusen, Bawaria
    • 9. miejsce: Wildpark Pforzheim, Badenia-Wirtembergia
    • 10. miejsce: Wildpark Schwentinental, Szlezwik-Holsztyn

    Oprócz tego nasi czytelnicy zwrócili nam uwagę na następujące parki dzikich zwierząt, które równiez warto odwiedzić:

    • Wild und Wandernpark Silz w Süd Pfalz
    •  Wisentgehege Springe w Springe

    Oto najważniejsze informacje dotyczące najlepszych parków dzikich zwierząt w Niemczech

    1. miejsce: Wildpark Leipzig, Saksonia (267 punktów)

    Park dzikich zwierząt w Lipsku służy z jednej strony jako teren rekreacyjny, z drugiej zaś do badań i ochrony miejscowych gatunków dzikich zwierząt.

    Oprócz jeleni i danieli można tu zobaczyć łosie, rysie, szopy i około 30 innych gatunków zwierząt. Teren ten położony jest w lesie Auenwald i zajmuje około 420.000 metrów kwadratowych. Można zwiedzić park na własną rękę albo wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem. Są tu też organizowane wystawy.

    • Adres: Koburger Str. 12a, Lipsk
    • Godziny otwarcia: od 16 marca do 30 października od 9:00 do 19:00; od 1 listopada do 15 marca od 9:00 do 17:00
    • Wstęp: bezpłatny, mile widziane są darowizny przekazywane na działalność parku

    2. miejsce: Fasanerie Wiesbaden, Hesja (254 punkty)

    W Fasanerie Wiesbaden żyje ponad 40 gatunków zwierząt, w tym owce, wilki, lisy i niedźwiedzie. Łąki, woda i różnorodna roślinność zachęcają do obcowania z naturą. Można tu też karmić owce, kozy i jelenie.

    Park zajmuje teren o powierzchni około 230.000 metrów kwadratowych.

    • Adres: Wilfried-Ries-Str. 20, Wiesbaden
    • Godziny otwarcia: latem codziennie od 9:00 do 18:00, zimą od 9:00 do 17:00
    • Wstęp: bezpłatny, mile widziane są darowizny przekazywane na działalność parku

    3. miejsce: Heimat-Tierpark Olderdissen, Nadrenia Północna-Westfalia (242 punkty)

    Heimat-Tierpark Olderdissen znajduje się w Bielefeld, na północnym skraju Lasu Teutoburskiego. Na 160.000 metrów kwadratowych żyje około 450 zwierząt – od bocianów, przez świstaki alpejskie, aż po niedźwiedzie.

    To, co wyróżnia ten park, to fakt, że niektóre zwierzęta przybyły tutaj i już pozostały – bez konieczności stawiania ogrodzeń, bez jakiejkolwiek interwencji człowieka. Należą do nich zarówno bociany, jak i czaple.

    • Adres: Dornberger Str. 149a, Bielefeld
    • Godziny otwarcia: codziennie od 8:00 do 20:00
    • Wstęp: bezpłatny, mile widziane są darowizny przekazywane na działalność parku

    4. miejsce: Wildpark Eekholt, Szlezwik-Holsztyn (238 punktów)

    Wildpark Eekholt znajduje się około godziny jazdy samochodem na południe od Kilonii, stolicy Szlezwiku-Holsztynu. Na 670.000 metrów kwadratowych żyje tu około 100 gatunków zwierząt.

    Park został założony w 1970 roku i od tego czasu nieustannie się rozwija jako obszar przyrodniczy i centrum edukacyjne. W Eekholt żyje obecnie ponad 700 zwierząt, w tym żurawie, orły bieliki i żbiki, a także lisy, wilki i wydry.

    • Adres: Stellbrooker Weg, 24598 Heidmühlen
    • Godziny otwarcia: od marca do listopada od 9:00 do 20:00, ostatnie wejście o 18.00; od listopada do marca park jest otwarty od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 16:00
    • Wstęp: 11,50 euro dla dorosłych, 10 euro dla dzieci

    5. miejsce: Wildpark MV, Meklemburgia-Pomorze Przednie (237 punktów)

    Wildpark MV znajduje się w Güstrow, około 40 minut jazdy samochodem na południe od Rostocku. Na szczególną uwagę zasługuje wielkość parku: na 200 hektarach żyje tu 90 zwierząt, co zapewnia im mnóstwo przestrzeni.

    Kolejną atrakcją parku są trwające około dwóch godzin spacery z przewodnikiem o zmierzchu, podczas których można lepiej poznać świat wilków.

    • Adres: Primerburg, Güstrow
    • Godziny otwarcia: w marcu od 9:00 do 18.00, od kwietnia do października od 9:00 do 19:00 i od listopada do lutego od 9:00 do 16:00; wejście na teren parku nie później niż 30 minut przed godziną zamknięcia
    • Wstęp: 13 euro dla dorosłych, 8 euro dla dzieci

    Gdzie jeszcze znajdują się w Niemczech parki dzikich zwierząt?

    Nawet jeśli parki dzikich zwierząt wymienione w rankingu nie znajdują się w pobliżu Waszego miejsca zamieszkania, warto rozejrzeć się po okolicy. W całych Niemczech funkcjonuje ponad 150 parków i wybiegów dla dzikich zwierząt, a wstęp do wielu z nich jest bezpłatny.

    Według listy sporządzonej przez portal „freizeitfans.de”, większość parków dzikiej przyrody znajduje się w Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie. Ale funkcjonują one nawet w małych krajach związkowych, takich jak Saara, która może pochwalić się dziewięcioma parkami dzikich zwierząt. Tylko w Bremie nie znajdziecie takiego miejsca, za to w Dolnej Saksonii jest aż dziewięć tego typu parków.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x