Bundestag uchwalił znowelizowaną ustawę o ochronie przed zakażeniami na okres jesienno-zimowy

    Większością głosów koalicji rządzącej Bundestag uchwalił znowelizowaną ustawę o ochronie przed zakażeniami. Niemiecki parlament zatwierdził nowe przepisy w czwartek zdecydowaną większością głosów. Za projektem federalnego ministra zdrowia Karla Lauterbacha (SPD) opowiedziało się 386 z 702 deputowanych, przeciw było 313 posłów. Trzy osoby wstrzymały się od głosu.

    Jeśli również Bundesrat zagłosuje za ustawą, będzie ona mogła wejść w życie z dniem 1 października. Okres obowiązywania aktualnych przepisów, które miały wygasnąć 23 września, zostałby wówczas przedłużony do końca miesiąca. Z kolei nowa ustawa ma obowiązywać do 7 kwietnia 2023 roku.

    Oto nowe regulacje:

    Przewozy dalekobieżne

    W całych Niemczech wymagane będzie noszenie maseczek FFP2 w autobusach i pociągach dalekobieżnych. Wbrew temu, co początkowo przewidywał projekt ustawy, Bundestag zdecydował, że w samolotach nie trzeba już będzie nosić maseczek. Federalny minister zdrowia Lauterbach będzie jednak mógł to zmienić wydając stosowne rozporządzenie.

    Transport lokalny

    Podobnie jak to ma miejsce obecnie, o obowiązku noszenia maseczek w środkach lokalnego transportu publicznego mają decydować poszczególne kraje związkowe.

    Domy opieki, szpitale i gabinety lekarskie

    W całych Niemczech ma obowiązywać wymóg noszenia maseczek FFP2 w domach opieki i szpitalach. Obejmie on też osoby świadczące usługi opiekuńcze. Jeśli chodzi o pacjentów i osoby wymagające opieki, obowiązuje ogólna zasada, że osoby objęte opieką stacjonarną nie będą musiały zasłaniać ust i nosa. Natomiast w leczeniu ambulatoryjnym pacjenci będą musieli nosić maseczki udając się do gabinetu lekarskiego czy na fizjoterapię. Decyzja odnośnie tego, czy obowiązkiem zakrywania ust i nosa objąć personel gabinetów lekarskich, pozostanie w gestii poszczególnych krajów związkowych. Pracownicy domów opieki i zakładów dla osób niepełnosprawnych będą musieli trzy razy w tygodniu wykonywać testy na obecność koronawirusa. Także osoby odwiedzające przebywających w tych placówkach będą musiały wcześniej wykonać test na koronawirusa.

    Restauracje, sport, rekreacja i kultura

    Kraje związkowe będą mogły od października nakazać noszenie maseczek ochronnych w zamkniętych miejscach publicznych. Mogą zrobić wyjątki dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców, ale nie muszą. Osoby, które uzyskały negatywny wynik testu na koronawirusa, nie będą musiały nosić maseczek podczas uprawiania sportu, wizyty w restauracji czy w teatrze.

    Szkoły i placówki dziennej opieki nad dziećmi

    Kraje związkowe będą mogły wprowadzić przepisy nakazujące przeprowadzanie testów na koronawirusa. Szkoły i placówki dziennej opieki nad dziećmi mają pozostać otwarte. W tym celu będzie można wprowadzić obowiązek noszenia maseczek podczas lekcji dla uczniów klas piątych i starszych roczników, jeśli bez tego nie udałoby się kontynuować nauczania w trybie stacjonarnym.

    Poszczególne kraje związkowe będą mogły zaostrzyć przepisy

    Poszczególne landy będą mogły zaostrzyć przepisy, jeśli w wyniku dużej ilości zakażeń grozić im będzie np. przeciążenie systemu opieki zdrowotnej lub gdy zagrożone będzie sprawne funkcjonowanie służb takich jak policja czy straż pożarna. Będą mogły również wprowadzić obowiązek zachowywania dystansu społecznego w przestrzeni publicznej (1,5 m) oraz noszenia maseczek podczas wszystkich imprez w pomieszczeniach zamkniętych i na świeżym powietrzu, jeżeli nie będzie możliwe zachowanie minimalnej odległości od innych uczestników. Ponadto kraje związkowe będą mogły ustanowić limity osób na imprezach oraz wymogi dotyczące koncepcji higieny w określonych obiektach.

    Ułatwienia dla rodziców i krewnych sprawujących opiekę

    Nowelizacja ustawy o ochronie przed zakażeniami przewiduje przedłużenie okresu obowiązywania szczególnych regulacji dla rodziców i członków rodziny sprawujących opiekę. Rodzice będą mogli jeszcze do końca 2023 roku skorzystać z dodatkowych dni wolnych na opiekę nad dzieckiem. Krewnym sprawującym opiekę nad bliskimi do końca kwietnia 2023 roku przysługiwać będzie dwadzieścia dni zasiłku z tytułu opieki nad członkiem rodziny (Pflegeunterstützungsgeld).

    Źródło: www.rbb24.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Kupie se amg

    Urków zaszczepili?

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x