Polska oszacowała straty poniesione w czasie II wojny światowej na równowartość ponad 1,3 biliona euro. Lider partii rządzącej Jarosław Kaczyński mówił w czwartek w Warszawie o „ogromnych szkodach”, które w wielu przypadkach odczuwane są do dziś.
„Niemcy najechali na Polskę i wyrządzili nam ogromne szkody. Okupacja była niezwykle zbrodnicza, niesamowicie okrutna i miała reperkusje, które w wielu przypadkach odczuwane są do dziś” – powiedział Kaczyński. Zadeklarował, że Warszawa będzie się domagać od Berlina reparacji. „Nie możemy wrócić do normalnego biznesu tylko dlatego, że komuś wydaje się, że Polska jest w radykalnie niższej pozycji, niż inne kraje”. Prezes PiS dodał, że ma świadomość tego, iż może to być „długa i trudna droga”.
Niemieckie MSZ: sprawa reparacji została zamknięta
Niemcy nie widzą podstaw dla tych roszczeń i odrzucają je. „Stanowisko niemieckiego rządu nie uległo zmianie. Sprawa reparacji została zamknięta” – powiedział w czwartek rzecznik niemieckiego MSZ. „Polska już w 1953 r. zrzekła się dalszych reparacji i kilkakrotnie potwierdzała to zrzeczenie” – stwierdził. „To podstawa obowiązującego obecnie porządku europejskiego. Niemcy ponoszą odpowiedzialność polityczną i moralną za II wojnę światową” – dodał rzecznik niemieckiego MSZ.
Partia PiS, która od 2015 roku rządzi w Polsce, wielokrotnie podnosiła kwestię wypłaty reparacji. W 2017 roku PiS powołał sejmową komisję do opracowania zaprezentowanego w czwartek raportu. Ponadto Polska ustanowiła Instytut Strat Wojennych. Raport strat spowodowanych przez Niemcy podczas II wojny światowej został przedstawiony w symbolicznym dniu: 1 września 1939 roku rozpoczęła się niemiecka inwazja na Polskę.
Szacuje się, że w samej tylko Polsce życie straciło nawet sześć milionów osób
Był to również początek II wojny światowej, w której zginęło co najmniej 55 milionów osób – inne szacunki mówią nawet o 80 milionach. Nie ma dokładnych danych. Szacuje się, że w samej tylko Polsce życie straciło nawet sześć milionów osób. Według Arkadiusza Mularczyka, szefa sejmowej komisji, w opracowanie raportu zaangażowanych było 30 ekspertów, w tym historycy, ekonomiści i rzeczoznawcy majątkowi.
Pierwszy tom raportu liczy ponad 500 stron i jest podzielony na dziewięć rozdziałów – obliczenia polskich strat wojennych w sferze demograficznej, ekonomicznej, ludzkiej i materialnej. Uwzględniono w nim utratę dóbr kultury i sztuki, a także różnego rodzaju środków finansowych, depozytów bankowych i papierów wartościowych.
Źródło: www.welt.de
Jakie reparacje ??????
A inne kraje placily , przeprosily ???
Politykom brak tematów odwracających uwagę od tematów, które faktycznie krzywdzą ludzi teras , dzisiaj …..
Na tym się skupcie !!!!!
Kaczyński niech najpierw zapozna się z Dokumentami tamtego Okresu – Teraz to jest – NIEREALNE – Zostały podpisane w 1953 Roku, jako zakończone sprawy w Obecności Aliantów – USA – Rosji i Polski – Czyli tamten okres został zamknięty o wszelkich roszczeniach i odszkodowań – Musieliby by unieważnić tamten TRAKTAT – ALE KTO TO ZROBI – Czyli tereny musiałyby być zwrócone Niemcom lub odszkodowanie za te tereny dla Niemiec a także Opłata za dzierżawienie od 1953 Roku za te tereny – Ze wschodu musieliby oddać tereny Polskie – Co by na tym Polska zyskała – Kaczyński za każdym razem przed… Czytaj więcej »