Od października milionom ludzi w Niemczech przyjdzie płacić więcej za gaz. Wysokość dodatkowej opłaty została już ustalona: wyniesie ona 2,419 eurocenta za kilowatogodzinę. Spółka joint venture operatorów sieci gazowych Trading Hub Europe (THE) przedstawiła w poniedziałek odpowiednie obliczenia.
Dla przeciętnego czteroosobowego gospodarstwa domowego oznacza to dodatkowe obciążenie w wysokości ponad 480 euro rocznie bez VAT – przy założeniu rocznego zużycia na poziomie 20.000 kilowatogodzin (kWh). Dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, w którym zużycie wynosi 5.000 kilowatogodzin, będzie to około 120 euro więcej. Gdyby doliczyć do tego VAT, kwoty te wzrosną odpowiednio do ponad 570 i 140 euro.
Ceny gazu już teraz są rekordowo wysokie: średnie koszty na gospodarstwo domowe wzrosły od sierpnia 2021 r. o 184 proc. – wynika z analizy portalu porównawczego Verivox.
Dodatkowa opłata za gaz zacznie obowiązywać od października
Nowa opłata będzie obowiązywać od początku października. Nie będzie jednak od razu widoczna na rachunkach, gdyż nastąpi to z pewnym opóźnieniem – podaje niemieckie Ministerstwo Gospodarki. Ministerstwo spodziewa się, że opłata po raz pierwszy pojawi się na rachunkach prawdopodobnie w listopadzie lub grudniu.
Federalny Związek Gospodarki Energetycznej i Wodnej (niem. Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft, BDEW) oczekuje jednak, że niektórzy dostawcy zaczną obciążać swoich klientów opłatą już od 1 października. Jak podaje ministerstwo, opłata będzie naliczana co miesiąc, a jej wysokość może być korygowana raz na trzy miesiące.
Wciąż nie jest jasne, czy do dopłaty doliczony zostanie podatek VAT
Niemiecki minister finansów Christian Lindner (FDP) wystąpił do UE o wyjątek w tej sprawie, aby Niemcy nie musiały naliczać podatku VAT od planowanej państwowej dodatkowej opłaty za gaz. Kanclerz Olaf Scholz (SPD) zapewnił na Twitterze: „Nie zostawimy nikogo samego z wyższymi kosztami.”
Także rząd zapewnił o kolejnym pakiecie pomocowym dla obywateli. Zastępca rzecznika Christiane Hoffmann powiedziała, że koalicja rozmawia o propozycjach w tym zakresie. Rząd zdaje sobie sprawę z tego, że obywatele będą musieli ponosić znaczne dodatkowe obciążenia.
Koncerny gazowe takie jak RWE i Shell zapowiedziały, że zrezygnują z opłaty.
Dodatkowa opłata za gaz ma pomóc firmom, które z powodu odcięcia dostaw z Rosji muszą kupować gaz drożej od innych dostawców, by wywiązać się z kontraktów. Obecnie nie mogą one obciążyć odbiorców zwiększonymi kosztami; nowa opłata ma je pokryć w 90 procentach. Ma to zapobiec bankructwom firm i w efekcie problemom z zaopatrzeniem.
Źródło: www.zdf.de
Obecny Rząd dorwał się do Władzy i z niczym sobie nie radzi – Nie ma na nic pomysłu – Jedynie oszczędzać 15 % – Co oszczędzać Jak wszystkiego będzie brakować 40 – 50 % – NIE WAŻNE że w Niemczech Rodziny, dzieci popadają w biedę, ubóstwo – WAŻNE że Dla Ukrainy wszystko jest – I nie ważne, że w Niemczech może dojść do protestów na niespotykaną skalę a nawet do upadku Rządu