Każdy, kto przybył spoza UE i szukał ochrony w Niemczech, przez lata nie otrzymywał zasiłku rodzinnego – niesłusznie. Tak orzekli teraz sędziowie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Okazało się, że państwo stawiało zbyt wysokie wymagania.
Przepis sprzeczny z konstytucją
Wielu obcokrajowców spoza UE niesłusznie od lat nie otrzymuje w Niemczech zasiłku rodzinnego. Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał przepis obowiązujący w latach 2006-2020 za niezgodny z konstytucją i nieważny. Ogłosił to sąd w Karlsruhe (numer sprawy: 2 BvL 9/14 i inne).
Zgodnie z tym przepisem osoby, które zamieszkały w Niemczech ze względów dotyczących prawa międzynarodowego, humanitarnych lub politycznych, miały prawo do zasiłku rodzinnego dopiero po co najmniej trzyletnim pobycie. Dodatkowo uprawnienie do otrzymania świadczenia było uzależnione od integracji na rynku pracy – a ten punkt decyzją sędziów nie był uzasadniony.
Postępowanie trwało kilka lat
Sędziowie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego uchylili już w 2012 r. identycznie brzmiące przepisy dotyczące świadczenia wychowawczego i późniejszego rodzicielskiego. W 2020 r. ustawodawca zmienił przepisy dotyczące zasiłku rodzinnego.
Postępowanie w Karlsruhe trwało od 2014 roku. Wtedy Sąd Finansowy Dolnej Saksonii wszczął kontrolę.
Źródło: www.spiegel.de
Musieli zmienić, bo przybyli spoza UNII Bracia i Siostry z Ukrainy – A jeszcze przybędzie 10 – 20 Milionów