Jeśli nie chcecie rezygnować z towarzystwa swojego czworonożnego przyjaciela podczas wakacyjnych podróży, powinniście wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.
Wakacje z psem – dokąd najlepiej pojechać?
Wakacje z czworonogiem możecie spędzić zarówno nad morzem, jak i w górach, czy na wsi. Możecie także wybrać się na wycieczkę do miasta. Wybierając cel podróży, weźcie jednak pod uwagę kondycję swojego psa. Przykładowo długie piesze wędrówki lub zwiedzanie miast może być bardzo męczące dla starszych psów. W takim przypadku lepiej wybrać się na wakacje na wieś lub nad morze. Ponadto w tych miejscach częściej będziecie mieć możliwość spuszczenia psa ze smyczy.
W rezerwatach przyrody oraz w sezonie lęgowym nie wolno spuszczać psa ze smyczy. Przed rezerwacją pobytu dowiedzcie się, czy w okolicy jest wystarczająco dużo miejsc, w których Wasi pupile będą mogli się wybiegać.
Na plażę z psem
Jeśli chcecie spędzić wakacje ze swoim psem nad morzem, wybierając cel podróży powinniście upewnić się, że jest tam plaża dla psów.
Idealne miejscowości wypoczynkowe znajdziecie na przykład
- w Danii,
- nad Morzem Północnym i Bałtyckim,
- w Polsce lub
- w Holandii.
Innym kierunkiem popularnym wśród właścicieli psów jest Hiszpania. Należy jednak pamiętać, że temperatury w tym kraju mogą być bardzo wysokie, zwłaszcza latem. Piasek na plaży mocno się nagrzewa i może poparzyć łapy psa.
5 najlepszych plaż dla psów w Niemczech
- Norderney: w trzech miejscach na wyspie znajdują się wyznaczone plaże dla psów. Jednak również tam obowiązuje nakaz trzymania zwierząt na smyczy. Nie dotyczy to łąki „Alter Fliegerhorst”, na której pies może wybiegać się do woli.
- Sylt: na wyspie znajduje się 15 odcinków plaż przyjaznych dla psów. Dodatkowo w okresie od 1 listopada do 14 marca czworonogi mogą swobodnie się wybiegać na wszystkich plażach na wyspie Sylt. Jedynie w zatłoczonych miejscach istnieje obowiązek prowadzenia psa na smyczy.
- Timmendorfer Hundestrand na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w Szlezwiku-Holsztynie: tutaj możecie spuścić Waszego psa ze smyczy. A w okresie od 1 października do 30 kwietnia cała plaża w Timmendorfer Strand stoi dla Was otworem.
- Grömitz w Szlezwiku-Holsztynie: znajdziecie tu dwie plaże dla psów, na których nie ma obowiązku trzymania ich na smyczy. Na wycieczki z czworonogami świetnie nadaje się również wybrzeże klifowe w Grömitz oraz liczne szlaki turystyczne biegnące wokół miasta.
Wakacje z psem na wsi
Pobyt wypoczynkowy na wsi pozwoli Wam cieszyć się długimi spacerami po polach i łąkach. Jeśli Wasz pies nie boi się dużych zwierząt, takich jak krowy i konie, możecie udać się do gospodarstwa agroturystycznego.
Idealne miejsca na wakacje w Niemczech to na przykład:
- Altes Land,
- Heide,
- Havelland,
- Ludwigslust lub
- Kraichgau.
Domy wczasowe i gospodarstwa agroturystyczne przyjazne psom można znaleźć także w Holandii, Szwecji i Francji.
Z psem na zwiedzanie miast
Wycieczka z psem do miasta jest wskazana tylko wtedy, gdy Wasz pupil miał już styczność z miejskim hałasem i dużym tłumem i potrafi dobrze sobie z tym radzić. Poza tym powinien on reagować na typowe komendy. Zanim udacie się do miasta, dowiedzcie się, czy pies będzie musiał nosić kaganiec. Pamiętajcie także o tym, aby posprzątać po swoim psie. W przeciwnym razie w większości europejskich miast możecie zostać ukarani grzywną w wysokości do 200 euro.
Jeśli Wasz pies nie cierpi na chorobę morską i nie boi się wody, możecie też wybrać się na wakacje na łodzi mieszkalnej.
W niektórych miastach i regionach obowiązują specjalne opłaty za psy. Trzeba je uregulować bezpośrednio na miejscu.
Jak znaleźć odpowiednie zakwaterowanie?
W internecie można znaleźć specjalne portale rezerwacyjne z ofertami mieszkań i domów wakacyjnych przyjaznych psom. Jeśli planujecie zatrzymać się w hotelu, możecie zapytać w biurze podróży, w których z nich czworonogi są mile widziane. Ponadto wiele wyszukiwarek hoteli dostępnych w internecie oferuje odpowiednie filtry wyboru. W wynikach wyszukiwania zostaną wyświetlone tylko te hotele, do których mają wstęp zwierzęta.
Gdy już znajdziecie miejsce zakwaterowania przyjazne psom, poinformujcie gospodarza lub kierownictwo hotelu o rasie i wielkości Waszego psa.
Ile kosztuje pobyt psa w mieszkaniu wakacyjnym?
Niekiedy wynajmujący obiekty noclegowe pobierają opłaty za psy, np. za każdy dzień pobytu (zwykle do 10 euro) i dodatkowo za sprzątanie (z reguły nie więcej niż 50 euro). Zanim dokonacie rezerwacji, warto zapytać o koszty dodatkowe związane z pobytem psa w mieszkaniu wakacyjnym.
Nie zapomnijcie też o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy zwierząt. Tylko taka forma ubezpieczenia daje Wam ochronę, jeśli z winy Waszego zwierzaka powstanie jakaś większa szkoda.
Czy psy mogą przebywać na kempingu?
Nie wszystkie kempingi pozwalają na obecność psów. Istnieją jednak miejsca dla przyczep kempingowych i namiotów, gdzie jest to dozwolone, bądź przynajmniej wydzielone strefy, w których mogą one przebywać.
Z psem w hotelu – ile to kosztuje?
Niektóre hotele oferują bezpłatny pobyt dla zwierząt, ale z reguły wymagają uiszczenia dodatkowej opłaty. Średnio wynosi ona około 20 euro za każdy dzień pobytu czworonoga. Niektóre hotele pobierają również opłatę za sprzątanie.
Wybierając hotel zwróćcie uwagę na to, czy psy są tam jedynie tolerowane, czy mile widziane. Czy jest tam wybieg dla psów? Czy można wprowadzić psa do restauracji? Czy w hotelu przebywają inni właściciele psów?
Jeśli planujecie pobyt w hotelu z psem, koniecznie zadbajcie o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy zwierząt.
Co trzeba wiedzieć, podróżując z psem?
Jeśli chcecie wyjechać z psem za granicę, nie zapomnijcie o szczepieniach. W niektórych krajach wymagany jest unijny paszport dla zwierząt domowych zawierający wpisy dotyczące wykonanych szczepień.
Dlaczego potrzebny jest paszport dla zwierząt domowych?
W niektórych krajach obowiązują szczególne wymagania dotyczące wjazdu psów na ich terytorium. W Unii Europejskiej są one niemal wszędzie jednolite. Aby przekroczyć granicę któregoś z krajów UE podróżując z psem, należy posiadać paszport dla zwierząt domowych. Ten niebieski dokument, do wystawienia którego uprawnieni są wszyscy niemieccy lekarze weterynarii, ma na celu przede wszystkim zapobieganie wściekliźnie. Paszport dla zwierząt domowych potwierdza, że zwierzę zostało zaszczepione.
Paszporty dla zwierząt domowych – ważne wyjątki i przepisy szczególne
Paszport dla zwierząt domowych obowiązuje w większości krajów UE, w Norwegii, Szwajcarii, Islandii oraz w małych państwach takich jak Liechtenstein, Monako, Andora, San Marino i Watykan.
Wyjątkami są Wielka Brytania, Irlandia, Szwecja i Malta. W tych krajach potrzebne jest dodatkowo badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie, które wymaga pobrania próbki krwi.
Na ile przed wakacjami należy zgłosić się do weterynarza?
Jeśli chcecie, aby Wasz pies został odpowiednio zaszczepiony przed wyjazdem na wakacje, musicie przestrzegać określonych terminów. Możecie wyjechać ze swoim pupilem za granicę dopiero po upływie 21 dni od szczepienia. Należy również wrócić do dnia, w którym konieczne jest powtórzenie szczepienia. Okres ten zawsze zależy od zastosowanej szczepionki i w niektórych przypadkach może wynosić nawet rok. Przed podróżą należy jednak skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Czy potrzebne jest ubezpieczenie?
Planując wyjazd z psem upewnijcie się, że posiadacie ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy zwierząt. W przypadku podróży zagranicznych należy również sprawdzić zakres ochrony ubezpieczeniowej: w których krajach obowiązuje ochrona ubezpieczeniowa w przypadku uszkodzeń ciała i szkód materialnych? Jaka jest suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota odszkodowania, jaką możecie otrzymać w przypadku wystąpienia szkody objętej ochroną?
Ponadto przydatne może okazać się ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży, zwłaszcza jeśli zabierając swojego czworonożnego przyjaciela musicie ponieść dodatkowe koszty, na przykład w związku z zakupem biletów lotniczych lub kolejowych.
Ponadto należy sprawdzić ubezpieczenie zdrowotne psa i w razie potrzeby je przedłużyć. Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy zwierząt, dotyczy to w szczególności wyjazdów poza granice Niemiec.
Jak należy przewozić psa?
Jeśli wybieracie się na wakacje z psem, powinniście wcześniej dowiedzieć się, jakie przepisy obowiązują w danym kraju. Waszym obowiązkiem jest również zapewnienie zwierzęciu bezpiecznego i wygodnego transportu.
Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, czy stan zdrowia psa jest na tyle dobry, aby w ogóle mógł on podróżować. Ponadto należy wziąć pod uwagę warunki klimatyczne panujące w miejscu, w którym planujecie spędzić urlop. Psy o gęstej, długiej lub ciemnej sierści mogą ciężko znosić upały panujące na południu.
Lista rzeczy do spakowania
Pamiętajcie o spakowaniu wszystkich rzeczy, które mogą Wam się przydać podczas wakacji z czworonogiem. Koniecznie zabierzcie ze sobą paszport dla psa i dokumenty ubezpieczeniowe, ale także miski na karmę i wodę oraz zabawki dla swoich pupili. Oto lista przedmiotów, które mogą Wam się przydać:
- transporter lub kosz dla psa
- apteczka pierwszej pomocy
- ulubiony koc
- numer telefonu do swojego lekarza weterynarii
- adres miejscowego weterynarza
- obroża, do której można przypiąć smycz, jak również umieścić na niej dane kontaktowe właściciela
- kaganiec
- woreczki na psie odchody
- miski na jedzenie i wodę
- karma dla psów
- zabawki dla psów
- kości, przysmaki
- grzebień, szczotka
- szczypce do kleszczy
- ręcznik
Podawajcie psu sprawdzoną karmę, którą je na co dzień. Należy zadbać o to, aby pies nie jadł zbyt dużo na kilka godzin przed jazdą samochodem. Podróżowanie z pełnym żołądkiem może doprowadzić nawet do wymiotów.
Ponadto pies powinien być umieszczony w specjalnym transporterze, aby podróż na wakacje była dla niego bezpieczna i komfortowa.
Gdzie zostawić psa, jeśli nie może pojechać z Wami?
Jeśli pies nie może pojechać z Wami na wakacje, ważne jest, aby znaleźć dla niego odpowiednie zakwaterowanie na czas Waszej nieobecności. Z pomocą przyjdą opiekunowie psów i hotele dla zwierząt. Aby Wasz pies czuł się tam komfortowo, w hotelu powinno być wystarczająco dużo opiekunów, którzy będą mogli poświęcić czas Waszemu pupilowi.