Gdy w danym roku święto przypada w niedzielę, pracownicy w Niemczech po prostu mają pecha. Nie przysługuje im w zamian dodatkowy dzień wolnego, co jest często praktykowane w innych krajach. Jednak niektóre partie w Niemczech domagają się zmian w tym zakresie.
W Australii święto przypadające w niedzielę automatycznie oznacza wolny poniedziałek
Układ kalendarza w 2021 roku był wyjątkowo niekorzystny dla pracowników w Niemczech. Jednak także i w tym roku pokrzyżował szyki tym, którzy z niecierpliwością czekali na dodatkowy wiosenny dzień wolny od pracy. Niestety, 1 maja wypada w tym roku w niedzielę.
Politycy Lewicy i Zielonych opowiadają się za tym, aby w przyszłości odpowiednio rekompensować to pracownikom. Poseł Lewicy Jan Korte powiedział w wywiadzie dla gazety „Rheinische Post”: „Każdy stracony dzień świąteczny oznacza więcej stresu i mniej pilnie potrzebnego odpoczynku od obciążeń związanych z pracą i pandemią”. Zapowiedział, że Partia Lewicy podejmie działania zmierzające do tego, aby w przyszłości nie przepadały dni wolne w sytuacji niekorzystnego dla pracowników układu kalendarza.
Beate Müller-Gemmeke, ekspertka Zielonych ds. rynku pracy, powiedziała dziennikarzom „Rheinische Post”, że pora przedyskutować kwestię rekompensaty za dni ustawowo wolne od pracy przypadające w niedzielę. W wielu krajach zostało to już wprowadzone. Przykładem jest Australia, gdzie święta przypadające w niedzielę automatycznie oznaczają wolny poniedziałek.
Partia Lewicy nie raz próbowała wprowadzić przepisy, które rekompensowałyby pracownikom dni wolne utracone wskutek niekorzystnego układu kalendarza
Postulat ten nie jest niczym nowym. Dużo mówiło się o nim w ubiegłym roku, kiedy to wyjątkowo dużo świąt wypadało w weekend, w tym 1 maja, Dzień Jedności Niemiec obchodzony 3 października oraz święta Bożego Narodzenia. Dlatego też w lutym 2021 roku politycy z różnych partii opowiedzieli się za udzieleniem w zamian dni wolnych w innym terminie.
Partia Lewicy w Bundestagu już przed wybuchem pandemii kilkakrotnie podejmowała próby wprowadzenia odpowiednich regulacji, które rekompensowałyby pracownikom dni wolne utracone wskutek niekorzystnego układu kalendarza. W 2018 roku w złożonym w tej sprawie wniosku wskazała na fakt, że w ponad 85 krajach obowiązują przepisy dotyczące rekompensat w przypadku dni ustawowo wolnych od pracy przypadających w niedzielę.
Źródło: www.spiegel.de
Jestem za!