Federalny Urząd Kryminalny (Bundeskriminalamt, BKA) rejestruje tygodniowo około 200 przestępstw związanych z wojną na Ukrainie. Czyny te są „skierowane głównie przeciwko członkom naszego społeczeństwa pochodzenia rosyjskiego, ale także ukraińskiego”, powiedział szef BKA Holger Münch w wywiadzie dla dziennika „Tagesspiegel”. Są to „przede wszystkim przestępstwa takie jak groźby, zniewagi lub uszkodzenie mienia”. W ostatnich tygodniach ich liczba była „stabilna lub lekko malejąca”.
Wpisy na platformach internetowych zawierające mowę nienawiści
Dalszy rozwój sytuacji jest „trudny do przewidzenia i w dużym stopniu zależy od dalszego przebiegu wojny” – dodał Münch. Federalny Urząd Kryminalny gromadzi, rejestruje i ocenia „wszystkie istotne informacje przekazywane przez kraje związkowe i instytucje federalne oraz zestawia je w celu dokonania oceny sytuacji”.
Jeśli chodzi o treści internetowe zawierające mowę nienawiści, skierowane przeciwko Rosjanom i Ukraińcom w kontekście toczącej się wojny na Ukrainie, są to według Müncha jedynie pojedyncze przypadki. Brakuje jednak pełnych danych na ten temat.
Brak raportów od gigantów technologicznych
„Dostawcy platform zobowiązani na mocy niemieckiej ustawy o przeciwdziałaniu mowie nienawiści i fałszywym informacjom w internecie nie przekazują obecnie do BKA żadnych raportów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ze względu na toczące się w ich sprawie postępowania sądowe”. Firmy takie jak Facebook i Google złożyły pozwy przeciwko odpowiednim przepisom ustawy na rzecz lepszego egzekwowania prawa w mediach społecznościowych, powszechnie zwanej „ustawą facebookową” (Facebook-Gesetz), która zobowiązuje media społecznościowe do bardziej konsekwentnego usuwania mowy nienawiści ze swoich platform.
Dlatego BKA korzysta ze zdecentralizowanych struktur sprawozdawczych, „które już istnieją w krajach związkowych w celu zwalczania mowy nienawiści w internecie” – powiedział Münch. Aktualnie przetwarzanych jest kilkaset raportów miesięcznie. „Oczywiście to jeszcze nie wystarczy, aby odpowiednio przeciwdziałać temu problemowi” – powiedział szef BKA, który liczy na wypracowanie rozwiązania tego problemu na szczeblu unijnym.
Digital Services Act
„W przygotowaniu jest europejski akt prawny – Digital Services Act (pol. akt o usługach cyfrowych) – który będzie określał odpowiednie obowiązki sprawozdawcze w całej Europie” – powiedział Münch. „Przygotowujemy się do tego wspólnie z organami policji krajów związkowych oraz wymiarem sprawiedliwości i wykorzystujemy ten czas na dalszą optymalizację przebiegu prac”.
Źródło: www.n-tv.de
A kto ich lubi,jedni i drudzy tacy sami.
Tylko, ze nie musimy ich atakowac w jakis sposob.
Po prostu ich omijac🤔😂
Kacapy to według wszystkich sondaży najbardziej nielubiana nacja nie tylko w Niemczech, ale i w całej Europie. Przeszło 80% z nich popiera zbrodnie Putina. Trzeba zrobić wszystko, aby Ukraina wygrała tę wojnę.