Certyfikaty szczepień, podatki i nowa szczepionka? Oto, co się zmieni w Niemczech w lutym 2022 r.

    Zmiany w lutym dotyczą głównie, choć nie tylko, kwestii związanych z koronawirusem. Najważniejsze w nowych regulacjach pandemicznych jest to, kto i na jak długo zostanie zwolniony z ograniczeń podczas fali omikronowej.

    Skrócona ważność niektórych świadectw szczepień

    Od 1 lutego 2022 r. ważność wielu świadectw szczepień zostanie skrócona do dziewięciu miesięcy, a dokładniej do 270 dni. Dotyczy to każdego, kto jest podwójnie zaszczepiony (dwa razy Biontech, dwa razy Moderna lub raz Johnsons and Johnson plus jeden Biontech/Moderna). Dotyczy to również każdego, kto został zaszczepiony i jednocześnie jest ozdrowieńcem.

    Można by niemal powiedzieć, że dotyczy to każdego, kto nie przyjął dawki przypominającej – gdyby nie różne definicje „boostera” w poszczególnych krajach związkowych. „Frankfurter Rundschau” przygotował krótkie podsumowanie. „Bezpieczne” są osoby, które otrzymały trzy szczepienia. Ich certyfikaty szczepień są, jak na razie, ważne bezterminowo. Jeśli ktoś miał dwa szczepienia i przeszedł infekcję, sprawy już się komplikują.

    Powodem ograniczenia certyfikatów jest to, że efekt szczepienia nie utrzymuje się tak długo, zwłaszcza w przypadku wariantu Omikron. Ponadto osoby, które zostały zaszczepione dwukrotnie, są bardziej narażone na ponowne zarażenie niż ci, którzy zostali wzmocnieni trzecią dawką.

    Status ozdrowieńca skrócony do trzech miesięcy

    Z tym samym uzasadnieniem status ozdrowieńca został skrócony 15 stycznia do zaledwie 90 dni, czyli około trzech miesięcy. Co to dokładnie oznacza? Okres ważności certyfikatu ozdrowieńca został ograniczony do 90 dni. W praktyce oznacza to, że osoby, które przechorowały Covid-19 ponad trzy miesiące temu, są wykluczone z wydarzeń, gdzie obowiązuje reguła 2G. Jednak, jak informuje rząd federalny, ozdrowieńcowi po trzech miesiącach, wystarczy jedna dawka szczepionki, aby można było uznać taką osobę za w pełni zaszczepioną.

    Nadchodzi nowa szczepionka – Nuvavoxid

    Wskaźnik szczepień w Niemczech wynosi obecnie około 74%, a około 54% przyjęło dawkę przypominającą. Tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o szczepienia, występuje już teraz tylko wśród osób w wieku od 5 do 18 lat – wydaje się, że wśród osób w wieku od 18 do 59 i powyżej 60 lat wskaźnik szczepień już raczej nie wzrośnie i zatrzymał się odpowiednio na poziomie 82 i 88%. Wielu ekspertów uważa, że to zbyt mało, aby chronić jak najwięcej ludzi przed ciężkim przebiegiem choroby.

    Jednak niektóre osoby być może przekonają się do nowej szczepionki: Nuvavoxid producenta Novavax. Szczepionka białkowa nie jest szczepionką mRNA, taką jak Biontech czy Moderna, ale „szczepionką zabitą”, jak niedawno opisał ją federalny minister zdrowia, Karl Lauterbach (SPD). Szczepionki wyprodukowane według klasycznej technologii są od dawna stosowane, na przykład przeciwko tężcowi, i mogą być opcją dla tych, którzy uważają, że szczepionki mRNA są niewystarczająco przetestowane.

    Pierwsza dostawa Nuvavoxid jest zaplanowana na 21 lutego. Wtedy ma być dostępnych 1,75 miliona dawek. Dla pełnej ochrony wymagane są dwie dawki w odstępie trzech tygodni. Nuvavoxid jest zatwierdzony dla osób w wieku powyżej 18 lat i ma skuteczność około 90%.

    Premia z tytułu kształcenia zawodowego i zwrot podatku

    Każdy, kto składa zeznanie podatkowe z doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem podatkowym, ma zawsze dłuższy termin niż ci, którzy robią to samodzielnie. Termin w „sprawach doradczych” właściwie zawsze kończy się w lutym następnego roku. Ze względu na stres wywołany pandemią podatnicy mają czas do 31 maja br. na złożenie zeznań podatkowych za 2020 rok. Od przyszłego roku prawdopodobnie znowu będzie to data 28 lutego. Dla wszystkich, którzy złożą deklarację samodzielnie, termin jej złożenia w 2021 roku to jak zwykle 31 lipca (lub poniedziałek 1 sierpnia). W ciągu ostatnich dwóch lat był to 31 października.

    I ostatnia wiadomość w związku z pandemią: firmy wciąż mają możliwość ubiegania się o premię z tytułu kształcenia zawodowego dla osób uczących się zawodu (niem. Azubi). Taka opcja istnieje dla firm, które pomimo problemów finansowych spowodowanych pandemią, zatrudniają tyle samo, a nawet więcej osób uczących się zawodu, co w latach poprzednich. Premia za umowę z tytułu kształcenia zawodowego wynosi 4.000 lub 6.000 euro – dla wszystkich, którzy rozpoczną naukę najpóźniej 15 lutego 2022 roku. Jednak, jak wspomniano, jednym z kryteriów jest to, że firma „musi znacząco odczuć kryzys spowodowany koronawirusem”, pisze agencja pracy.

    Sieci społecznościowe i mowa nienawiści

    1 lutego wchodzi w życie kolejna część tzw. „Netzwerkdurchsetzungsgesetz” (NetzDG), czyli ustawa, mająca na celu zwalczanie mowy nienawiści i fałszywych wiadomości w sieciach społecznościowych. Chodzi o podjęcie działań przeciwko przestępstwom związanym z językiem nienawiści w internecie. Sieci społecznościowe, takie jak Facebook czy YouTube, są wówczas zobowiązane nie tylko do usuwania nienawistnych treści, ale także do zgłaszania ich (wraz z danymi użytkownika) do Federalnej Policyjnej Agencji Śledczej (BKA). Niektóre portale społecznościowe złożyły pozew przeciwko temu, na przykład do Sądu Administracyjnego w Kolonii wpłynął pozew od Google i Facebooka.

    Specjalnie w tym celu powołane biuro BKA, czyli centralne miejsce raportowania treści kryminalnych w internecie (ZMI), rozpocznie jednak pracę 1 lutego, jak zapowiedział niedawno rzecznik niemieckiej sieci redakcyjnej (RND). Oczekuje się, że rocznie wpłynie około 250.000 raportów NetzDG, z czego około dwie trzecie zakończy się postępowaniem karnym.

    Wybory Prezydenta Federalnego

    W niedzielę 13 lutego 2022 r. Zgromadzenie Federalne wybierze Prezydenta Federalnego. Obecny Frank-Walter Steinmeier ma bardzo duże szanse na reelekcję. Koalicja, a także CDU/CSU obiecały mu swoje wsparcie. Jednak członkowie Bundestagu stanowią tylko połowę z 1.472 uprawnionych do głosowania, w tym byli parlamentarzyści i inne wybitne osobistości, takie jak wirusolog Christian Drosten i astronauta Alexander Gerst.
    Przeciwnikami Steinmeiera są lekarz Gerhard Trabert (Lewica) i ekonomista Max Otte (AfD). Wybory będą transmitowane na stronie www.bundestag.de 13 lutego od godziny 12:00.

    Źródło: www.web.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Ma rta

    Niech sobie ten nowy ketchup pija sami!!!!
    Zaden polityk,zaden minister zdrowia nie ma prawa mi rozkazywac,co mam z moim cialem robic🤮🤮🤮.
    U mnie w pracy ( Pflegeheim) 99.9% Bw oraz 90% pracownikow ( min ja tez) JESTESMY po 3 szczepionce!!!!!!
    Wszyscy covid!???? Ciezko przeszlam pierwsze 3 dni wyjete z zycia!!!!!
    Ale … Moj maz zrobil Test!!!!! I o dziwo negativ 👍.
    To ciekawe!!!!!!
    Bo grype trzeba wygrzac,wylezec w lozku!!!!!!

    Stefan

    Wez sie naucz pisac, bo tego sie nie da czytac. Skoro taka szczepionka zla, to po co ja bralas i to az 3 dawki!? Ty masz tylko 3 dni wyjete z zycia, niektore osoby bez szczepionki tego zycia nie maja.
    Zdrowka zycze

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x