Podatek kościelny w Niemczech 2022: Zalety i wady wystąpienia z kościoła w Niemczech

    Kościoły katolicki i protestancki zebrały razem w Niemczech 12,08 mld euro podatków w 2020 roku. Świadczą o tym najnowsze dane kościoła protestanckiego w Niemczech.

    Jednocześnie coraz więcej ludzi w Niemczech występuje z kościoła. Taką decyzję podejmuje średnio 300 000 osób rocznie i w ten sposób oszczędza na podatkach – wynika z badania Instytutu Gospodarki Niemieckiej (IW).

    Skandale w kościele wywołują fale wystąpień

    Fale wystąpień z kościoła są raz po raz wywoływane przez skandale w kościele katolickim, które wychodzą na jaw. Na przykład niedawno wyszło na jaw, że kościół katolicki w diecezji Monachium przez lata tuszował setki przypadków nadużyć. Raport ekspertów oskarża papieża emeryta Benedykta XVI o niewłaściwe postępowanie w czterech przypadkach nadużyć seksualnych, do których doszło w czasie, gdy był arcybiskupem.

    Łącznie od lat 50. ubiegłego wieku ofiarami nadużyć seksualnych w kościele katolickim padło 216 tys. dzieci i młodych ludzi. Wliczając instytucje prowadzone przez kościół, zakłada się, że ofiar jest 330 000 – ogłosiła Niezależna Komisja ds. Nadużyć w kościele (CIASE).

    W Niemczech od początku 2021 roku kościół katolicki przewiduje dla ofiar nadużyć zwiększone świadczenia w wysokości do 50 000 euro. Poprzednie wypłaty wynosiły średnio 5 000 euro na osobę.

    Wielu wiernych cierpi z powodu tych zdarzeń. Ludzi ci stracili zaufanie i podejmują decyzję, że nie chcą dalej wspierać instytucji podatkiem kościelnym poprzez swoją pensję i składają rezygnację.

    Dzieje się tak dlatego, że wierni płacą kilkaset euro rocznie na rzecz stowarzyszeń kościelnych. Dokładna kwota zależy od kraju związkowego. W Badenii-Wirtembergii i Bawarii osiem procent z podatku od wynagrodzeń i dochodów trafia do kościoła, reszta republiki płaci natomiast dziewięć procent. Przy średnim dochodzie brutto wynoszącym 37 000 euro, byłoby to 449 euro rocznie.

    Jakie są zalety i wady wystąpienia z kościoła?

    Wielu ludzi w Niemczech należy do kościoła tylko z powodu tradycji i określa się jako niewierzący. Opuszczenie kościoła ma głównie korzyści finansowe. Jednak w przypadku wystąpienia z kościoła nie ma się już prawa do „usług” kościelnych, takich jak ślub.

    Ale jakie dokładnie są zalety i wady wystąpienia z kościoła?

    Korzyść 1: Oszczędność podatkowa

    Prawdopodobnie najważniejszym powodem wystąpienia z kościoła są zaoszczędzone pieniądze. Członkowie kościoła katolickiego płacą średnio 291 euro, protestanci 278 euro rocznie – wynika z danych IW. Oznacza to, że średnia kwota jest prawie dwukrotnie wyższa niż w 2004 r. W Niemczech prawo określa, które wyznania mogą pobierać podatek kościelny. Należą do nich kongregacje chrześcijańskie i żydowskie, a także niektóre wolne kongregacje religijne oraz Unitariańska Wspólnota Wolnych Protestantów.

    Zaleta 2: Odpowiedzialność

    Statystyki pokazują, że skandal nadużyć z początku 2010 roku oraz skandal związany z dwucyfrowym milionowym oszustwem w Limburgu w 2013 roku, gdzie biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst wybudował na koszt kościoła luksusowe mieszkanie, doprowadziły do licznych rezygnacji z kościoła katolickiego. Wierzący nie chcieli już wspierać działalności kościoła swoimi pieniędzmi. Dzieje się tak dlatego, że wpływ członków kościoła jest bardzo ograniczony poza ich lokalnymi parafiami.

    Korzyść 3: Brak nauczania religii

    Dzieci w wieku obowiązku szkolnego bez przynależności religijnej mogą być zwolnione z lekcji religii w szkole. Ma to zapobiec konfrontacji ludzi innych wyznań ze światopoglądem, którego oni i ich rodzice nie podzielają. Od 14 roku życia ludzie w Niemczech uważani są za osoby w „wieku religijnym”.

    Wada 1: Obciążenie biurokratyczne

    Jeśli chcesz opuścić kościół w Niemczech, musisz udać się do biura. W zależności od kraju związkowego należy umówić się na spotkanie w urzędzie stanu cywilnego, w biurze meldunkowym lub w sądzie rejonowym. Tam należy wypełnić formularz i uiścić opłatę manipulacyjną. W zależności od kraju związkowego jest ona bezpłatna, jak np. w Bremie, lub kosztuje od 10 do 60 euro.

    Wada 2: Brak możliwości pracy w organizacjach kościelnych

    Lekarze, pielęgniarki, wychowawcy i pracownicy socjalni stają przed pytaniem, czy opuścić kościół. Dzieje się tak dlatego, że mogą one ograniczyć ich możliwości zatrudnienia. Powodem jest to, że ich pracodawcy są często związani z kościołem i wymagają członkostwa.

    Wada 3: Wykluczenie z ceremonii kościelnych

    Kościół towarzyszy ważnym wydarzeniom w życiu człowieka: Chrzest przy narodzinach, ślub przy ołtarzu i msza pogrzebowa. Osoby, które wystąpiły z kościoła, muszą albo płacić za te ceremonie pieniądze, albo obyć się bez nich. Istnieją jednak również świeckie alternatywy dla wszystkich tych wydarzeń.

    Co należy wziąć pod uwagę przy występowaniu z kościoła

    Kiedy już rozważycie wszystkie za i przeciw i zechcecie wystąpić z kościoła w Niemczech, musicie najpierw dowiedzieć się, która instytucja w Waszym mieście jest odpowiedzialna za wyrejestrowanie się z kościoła. Musicie umówić się na spotkanie i stawić się tam osobiście.

    Najlepiej zabrać ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport. Osoby pozostające w związku małżeńskim lub rozwiedzione muszą również przedstawić rejestr rodzinny. Po dopełnieniu formalności władze poinformują urząd skarbowy o wycofaniu się z umowy. Pierwszego dnia następnego miesiąca wystąpienie z kościoła powinno być prawomocne i nie powinniście już płacić podatku kościelnego.

    Więcej na temat wystąpienia z kościoła w Niemczech przeczytacie tutaj: wystąpienie z kościoła w Niemczech.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x