Wynagrodzenia, zwolnienia lekarskie, Minijob… Oto jakie zmiany czekają pracowników w Niemczech w 2022 roku

    Już od 1 stycznia 2022 roku wejdzie w życie szereg zmian dotyczących pracowników w Niemczech. Wynagrodzenia, zwolnienia lekarskie, dodatki związane z pandemią koronawirusa… Z tego artykułu dowiecie się, na jakie nowości musicie się przygotować w zbliżającym się wielkimi krokami Nowym Roku.

    1) Wzrost płacy minimalnej od 1 stycznia 2022 roku

    Pracownicy, którzy otrzymują płacę minimalną, mogą liczyć na wzrost wynagrodzeń w 2022 roku. Według Federalnego Ministerstwa Pracy, od 1 stycznia płaca minimalna wzrośnie do 9,82 euro za godzinę. Dotąd wynosiła ona 9,60 euro. Kolejną podwyżkę do 10,45 euro za godzinę zaplanowano na 1 lipca.

    Nowy rząd federalny chce jednak wkrótce podnieść płacę minimalną do 12 euro. Jak donosi Niemiecka Agencja Prasowa, federalny minister pracy Hubertus Heil (SPD) zamierza przedstawić projekt ustawy w tej sprawie już na początku 2022 roku.

    2) Wyższe wynagrodzenia dla osób uczących się zawodu

    Wyższe wynagrodzenie otrzyma także wielu uczniów zawodu, którzy rozpoczną naukę w 2022 roku: minimalna ustawowa wysokość wynagrodzenia dla osób uczących się zawodu wzrośnie z 550 euro do 585 euro brutto miesięcznie. Potem będzie wzrastać w następujący sposób:

    • w drugim roku nauki: + 18 procent
    • w trzecim roku nauki: + 35 procent
    • w czwartym roku nauki: + 40 procent

    3) Premia związana z pandemią koronawirusa

    Jeszcze do 31 marca 2022 roku pracownicy mogą otrzymać od swojego pracodawcy premię związaną z pandemią koronawirusa. Może ona wynieść do 1.500 euro i jest to kwota wolna od podatku. Pieniądze te muszą być wypłacane jako dodatek do pensji i powinny mieć na celu m.in. złagodzenie dodatkowych obciążeń będących efektem pandemii COVID-19.

    4) Od lipca 2022 roku zwolnienia lekarskie będą przesyłane do pracodawców drogą elektroniczną

    Już od 1 października 2021 roku zaświadczenia lekarskie o niezdolności do pracy są przekazywane przez gabinety lekarskie do kas chorych w formie elektronicznej (do 31 grudnia jest czas na dostosowanie się do nowych regulacji). Od 1 lipca 2022 roku zwolnienia lekarskie będą również przekazywane drogą elektroniczną do pracodawcy – przez kasy chorych. Pracownicy nie będą już musieli sami dostarczać ich do firmy. Pacjenci otrzymają wydrukowaną kopię, ale tylko na własne potrzeby.

    5) Minijob

    Od 1 stycznia 2022 roku przy zgłaszaniu osób zatrudnionych na krótki okres czasu w ramach Minijob należy podać nazwę ubezpieczenia zdrowotnego, którym jest objęta dana osoba. Zostało to ogłoszone przez Minijob-Zentrale. Od 2022 roku pracodawcy zgłaszający Minijobbera będą również otrzymywać informację zwrotną na temat tego, czy pracownik jest zatrudniony na krótki okres także u innych pracodawców lub czy wykonywał już taką pracę w danym roku kalendarzowym.

    6) Obniżenie wieku uprawniającego do głosowania w wyborach do rad zakładowych

    W przedsiębiorstwach, w których istnieje rada zakładowa, zostanie obniżony wiek uprawniający do głosowania w wyborach do rady zakładowej: od 2022 roku już 16-latkowie będą mogli oddać głos. Wcześniej minimalny wiek wynosił 18 lat. Jednak ci, którzy chcą sami kandydować do rady zakładowej, muszą – tak jak to było do tej pory – mieć ukończone 18 lat.

    Źródło: www.merkur.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x