Minijob w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych: o tyle zmniejszy się kwota świadczenia

    Jeśli mieszkacie w Niemczech i jesteście bezrobotni (w ramach świadczenia Arbeitslosengeld I), możecie zarobić trochę dodatkowych pieniędzy podejmując zatrudnienie na zasadzie Minijob. Ale uwaga: po przekroczeniu pewnego limitu zarobków, urząd pracy (Arbeitsagentur) zmniejszy kwotę Waszego zasiłku dla bezrobotnych. Z tego artykułu dowiecie się, ile możecie dorobić, nic przy tym nie tracąc.

    Tutaj przeczytacie jaka jest różnica pomiędzy Arbeitslosengeld I i Arbeitslosengeld II: ALG I i ALG II – różnice.

    Czy mogę dorobić do zasiłku dla bezrobotnych Arbeitslosengeld I podejmując pracę w niewielkim wymiarze godzin, tzw. Minijob?

    Tak, jest to dozwolone. Możecie dorobić do zasiłku dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld I, ALG I) podejmując zatrudnienie na zasadzie Minijob. Jeżeli Wasze zarobki nie przekroczą 165 euro, pozostanie to bez wpływu na wysokość otrzymywanego przez Was świadczenia dla bezrobotnych.

    Jeśli jednak Wasz dodatkowy dochód netto przekroczy ten limit, zostanie on zaliczony na poczet pobieranego przez Was zasiłku dla bezrobotnych, a różnica między dodatkowym dochodem a dopuszczalnym limitem zostanie odjęta od otrzymywanego przez Was świadczenia ALG I.

    • Przykład: jeśli zarabiacie dodatkowo 400 euro netto miesięcznie, Arbeitsagentur potrąci z wypłacanego Wam zasiłku dla bezrobotnych 235 euro (400 euro – 165 euro = 235 euro).

    Jeśli chcecie dorobić więcej, możecie zwiększyć kwotę wolną od podatku wykazując tzw. koszty uzyskania przychodu (niem. Werbungskosten). Zaliczają się do nich na przykład koszty podróży lub wydatki na materiały, których potrzebujecie przy wykonywaniu pracy na zasadzie Minijob.

    • Przykład: jeśli zarobicie dodatkowo 400 euro netto miesięcznie i wykażecie 20 euro kosztów uzyskania przychodu wynikających z dojazdów do miejsca pracy, Wasza kwota wolna od podatku wzrośnie do 185 euro. Arbeitsagentur potrąci wówczas z wypłacanego Wam zasiłku dla bezrobotnych tylko 215 euro.

    Uwaga: możecie pracować maksymalnie 14 godzin tygodniowo, w przeciwnym razie przestaniecie być uznawani za bezrobotnych i stracicie prawo do zasiłku.

    Zanim podejmiecie pracę w niepełnym wymiarze godzin, najlepiej skontaktujcie się z właściwym urzędem pracy i zapytajcie jak wpłynie to na wysokość otrzymywanego przez Was zasiłku dla bezrobotnych Arbeitslosengeld I.

    Jakie zasady obowiązują w przypadku pobierania zasiłku dla bezrobotnych Arbeitslosengeld II i dorabiania w ramach Minijob?

    Jeśli otrzymujecie zasiłek dla bezrobotnych Arbeitslosengeld II, znany też pod nazwą Hartz IV, tylko pierwsze 100 euro nie podlega odliczeniu. 100 euro stanowi zatem kwotę wolną od podatku.

    Ta kwota wolna od podatku wzrasta, gdy zarabiacie więcej: jeśli dorabiacie do zasiłku dla bezrobotnych kwotę od 100 do 1.000 euro, to przysługuje Wam dodatkowa kwota wolna od podatku w wysokości 20% wynagrodzenia z tego przedziału.

    Jeśli Wasz dochód wynosi od 1.000 do 1.200 euro (1.500 euro w przypadku posiadania dzieci), wówczas dochodzi dodatkowa kwota wolna od podatku w wysokości 10% pozostałego dochodu.

    • Przykład dot. pracy za wynagrodzeniem wynoszącym 450 euro: zarabiacie 450 euro dzięki zatrudnieniu na zasadzie Minijob. Odliczamy od tego kwotę wolną od podatku w wysokości 100 euro. Pozostaje więc 350 euro. Następnie obliczamy ile wynosi 20 procent tej kwoty – otrzymujemy 70 euro. Całkowita kwota wolna od podatku wynosi więc w Waszym przypadku 170 euro. Różnica w wysokości 280 euro (450 euro – 170 euro) jest potrącana przez urząd pracy z wypłacanego Wam zasiłku Hartz IV.

    Inaczej niż przy zatrudnieniu na zasadzie Minijob i jednoczesnym pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych Arbeitslosengeld I, w przypadku świadczenia ALG II nie obowiązują Was limity maksymalnego tygodniowego czasu pracy.

    Czy warto podejmować zatrudnienie na zasadzie Minijob będąc osobą bezrobotną?

    Na pierwszy rzut oka może wydawać się niesprawiedliwe, że urząd pracy obniża Wasz zasiłek dla bezrobotnych, jeśli zarabiacie więcej niż wynosi limit zwolnienia. Wykonując dodatkową pracę możecie jednak przynajmniej dorobić do zasiłku ALG I lub Hartz IV, dzięki czemu jesteście w stanie pozwolić sobie na więcej.

    Jednocześnie zwiększacie swoje szanse na znalezienie nowej pracy. W firmie, w której pracujecie jako Minijobber, może wkrótce pojawić się stanowisko na pół etatu lub na cały etat – a wówczas jest duża szansa na to, że to właśnie Wy zostaniecie zatrudnieni, dzięki zdobytemu już doświadczeniu.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x