SPD, Zieloni i FDP doszli do porozumienia w sprawie projektu ustawy dotyczącej środków mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa. Mają one obowiązywać do marca przyszłego roku. Partie planują przywrócenie bezpłatnych testów na koronawirusa i wprowadzenie obowiązkowej zasady 3G w miejscu pracy.
Stan epidemii w Niemczech wygaśnie 25 listopada
Celem tych trzech grup parlamentarnych jest „ochrona jak największej liczby osób, szczególnie w miesiącach jesiennych i zimowych”, jak wyjaśnił wiceprzewodniczący grupy parlamentarnej SPD Dirk Wiese. Z tego względu należy ich zdaniem przywrócić darmowe testy na koronawirusa. Ponadto, w zakładach pracy powinna obowiązywać zasada 3G. Wiese wspomniał również o dopłatach dla szpitali, które opiekują się pacjentami z COVID-19.
„W ostatnich dniach, po intensywnych rozmowach w gronie przedstawicieli FDP, Sojuszu 90/Zielonych i SPD, doszliśmy do wniosku, że biorąc pod uwagę postęp w kampanii szczepień, nie ma już podstaw do przedłużenia stanu zagrożenia epidemicznego” – powiedział Wiese w wywiadzie dla Tagesspiegel.
Politycy z SPD, FDP i Partii Zielonych przeciwni ponownemu lockdownowi i zamykaniu szkół
Zdaniem Wiese powinno się zapewnić podstawę prawną dla obowiązkowych testów w określonych placówkach opieki nad osobami starszymi. Ponadto „należy stworzyć system monitorowania także szczepień przypominających”.
Projekt ustawy nie przewiduje kolejnego przedłużenia stanu epidemii, który wygaśnie 25 listopada, ale w opinii polityków oznacza to jedynie, że o środkach walki z pandemią znów będzie musiał decydować Bundestag.
W projekcie wyklucza się możliwość ponownego wprowadzenia lockdownu, w tym zamykania szkół. Zgodnie z projektem ustawy, SPD, Zieloni i FDP chcą, aby w ustawie o ochronie przed zakażeniami znalazł się „obowiązujący w całym kraju katalog możliwych środków ochronnych”.
Oto co planują SPD, Zieloni i FDP:
- przywrócenie darmowych testów na koronawirusa
- obowiązkowa zasada 3G w miejscu pracy
- dopłaty dla szpitali z tytułu opieki nad pacjentami chorymi na COVID-19
- obowiązkowe testy w określonych ośrodkach opieki nad osobami starszymi
- nowe środki mają obowiązywać do 19 marca
- lockdown i zamknięcia szkół są wykluczone
Wyraźnie wymieniono m.in. nakaz zachowania dystansu społecznego, obowiązek noszenia maseczek, przepisy dotyczące zasady 3G w miejscach publicznych, obowiązek posiadania koncepcji higieny oraz gromadzenia i przetwarzania danych osobowych gości. Na liście dostępnych środków mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Niemczech nie wymieniono lockdownu ani zamykania szkół.
Nowy katalog jest „ograniczony do środków, które mogą być zasadne i właściwe w obecnej fazie walki z pandemią” – czytamy w projekcie ustawy. Ich stosowanie ma być uzależnione od sytuacji pandemicznej panującej w poszczególnych krajach związkowych lub wręcz konkretnych regionach.
Szczególne wsparcie socjalne także w 2022 roku
SPD, Zieloni i FDP chcą również, by ułatwiony dostęp do systemów zabezpieczenia socjalnego był zapewniony aż do 31 marca 2022 roku.
Chodzi o to, by „ci, którzy nadal odczuwają skutki gospodarcze pandemii COVID-19 mogli w przyszłości nadal otrzymywać niezbędne wsparcie tak łatwo i szybko, jak to tylko możliwe” – czytamy w projekcie.
Szczególne uregulowania dotyczące zasiłku opiekuńczego na opiekę nad chorym dzieckiem mają nadal obowiązywać w 2022 roku.
Projekt ustawy ma zostać przedłożony w parlamencie w najbliższy czwartek, a następnie uchwalony na specjalnym posiedzeniu tydzień później. Nowe środki mają obowiązywać do 19 marca.
Źródło: www.tagesspiegel.de
Oczywiście 3G w miejscu pracy.
Nie ma obowiązku szczepienia ale do pracy nie pójdziesz jak się nie zaszczepisz .Super wolność i demokracja.Pogratulowac partia które wygraly
a u mnie w pracy 5G…