Niemcy: Czy lekarz może odmówić przyjęcia nieszczepionego pacjenta?

    Każdy sklepikarz, fryzjer czy restaurator w Niemczech ma prawo zażądać dowodu szczepienia lub rekonwalescencji. Musi on nawet odmówić obsługi i wstępu takim osobom.

    Jak to wygląda z lekarzami? Czy wolno im odmówić przyjęcia osób niezaszczepionych? Redakcja niemieckiego Bilda zapytała o to prawniczkę Nicole Mutschke (46).

    Czy lekarz w Niemczech może odmówić przyjęcia osób niezaszczepionych?

    Nicole Mutschke: „Poza nagłymi przypadkami, zgodnie z prawem nie istnieje obowiązek leczenia. Podobnie jak w innych dziedzinach, do zawarcia umowy, w tym przypadku umowy o leczenie, dochodzi dopiero wówczas, gdy pacjent i lekarz wyrażą zgodę na zawarcie takiej umowy”. Dotyczy to również konsultacji telefonicznych lub wideo.

    Nicole Mutschke: „Jednak w przypadku lekarzy kas chorych stosunek umowny między lekarzem a kasą chorych zasadniczo prowadzi do obowiązku leczenia. Lekarz prowadzący może odmówić leczenia tylko w uzasadnionych przypadkach. Klasycznym tego przykładem jest przeciążenie lekarza z powodu i tak już zwiększonej ilości pacjentów”.

    Czy nieszczepienie jest ważnym powodem?

    Stowarzyszenie Lekarzy Ustawowych Kas Chorych odnosi się tutaj bardzo wyraźnie do obowiązków lekarzy ustawowych kas chorych. Pacjent nieszczepiony nie jest uznawany za uzasadniony przypadek odmowy. Lekarze kas chorych powinni być zatem bardzo ostrożni w wydawaniu ogólnych decyzji odmownych.

    Jakie jeszcze mogą być ważne powody odmowy przyjęcia pacjenta?

    Jeśli nie ma nagłego przypadku, lekarz kasy chorych może odmówić przyjęcia pacjenta w następujących sytuacjach:

    • brak karty ubezpieczenia zdrowotnego
    • lekarz nie posiada niezbędnej wiedzy specjalistycznej
    • zachwiana jest relacja zaufania między lekarzem a pacjentem
    • pacjent nie stosuje się do zaleceń lekarza
    • lekarz został znieważony przez pacjenta lub pacjent mu groził

    Jak wygląda sytuacja w przypadku lekarzy prywatnych?

    Nicole Mutschke: „Jeśli prywatni lekarze stanowczo odmawiają leczenia nawet w nagłych przypadkach, grozi im odpowiedzialność karna za nieudzielenie pomocy, a także skarga do izby lekarskiej”.

    W przeciwnym razie prywatni lekarze mają całkowitą swobodę decydowania, z kim chcą zawrzeć umowę o leczenie. Nie muszą też uzasadniać tej decyzji. Podobnie jak w przypadku innych osób pracujących na własny rachunek, istnieje tu swoboda zawierania umów.

    Czy mimo to lekarz musi wystawić receptę?

    Nicole Mutschke: „Lekarze kas chorych nie mogą odmówić nieszczepionemu pacjentowi. Oczywiście, w razie potrzeby muszą wystawić receptę. W przypadku lekarzy prywatnych sytuacja jest tu znowu inna”.

    Czy szpital w Niemczech może odmówić przyjęcia nieszczepionych pacjentów?

    Podobnie sytuacja wygląda w przypadku szpitali. Szpitale czysto prywatne mogą swobodnie decydować, z kim chcą zawrzeć umowę. Szpitale współpracujące z kasami chorych muszą jednak przyjąć nieszczepionych pacjentów.

    źródło: www.bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Fuck spahn

    Niech odmawiają, a ziemia niech im lekką bedzie!

    Fuck spahn

    Dla sprostowania. Chodziło mi oczywiście o lekarzy, a nie pacjentów.

    Tomek

    Mój lekarz rodzinny powiedział, że niemoralne jest leczenie 3G/2G. Lekarz ma leczyć, a nie bać się chorób. Po to został lekarzem

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x