Niemcy: czy praca w trybie home office może być wykonywana z dowolnego miejsca?

    W pociągu, na kanapie lub w dawnym pokoju dziecięcym u rodziców: zwłaszcza w okresie świątecznym pracownicy chętnie korzystają z możliwości pracy zdalnej. Jest to dla nich często praktyczne rozwiązanie, na przykład, gdy chcą wybrać się do swoich rodziców, partnera lub krewnych już na kilka dni przed Bożym Narodzeniem. Ale czy przepisy niemieckiego prawa pracy na to zezwalają? Czy też pracodawca może tego zabronić? I czy szef ma prawo sprawdzić jak wygląda miejsce wykonywania pracy?

    Czy praca w trybie home office może być wykonywana z dowolnego miejsca?

    To zależy od konkretnych ustaleń z pracodawcą. Nawet jeśli pracownik może świadczyć pracę w sposób zdalny, nie zawsze oznacza to, że może pracować z dowolnego miejsca na świecie.

    Zasadniczo rozróżnia się „pracę mobilną” i pracę w trybie home office, zwaną również telepracą. Gdy uzgodniono tzw. „pracę mobilną”, z reguły można ją wykonywać z dowolnego miejsca. Pracodawca dostarcza wtedy urządzenia końcowe, na przykład laptop.

    Dzięki nim możecie wykonywać swoją pracę poza firmą i w coraz to innych miejscach. Na przykład siedząc na kanapie we własnym domu, podróżując  pociągiem lub w mieszkaniu wakacyjnym. Pracując mobilnie trzeba jedynie zadbać o to, aby inni mogli się z Wami skontaktować.

    Telepraca tylko w zatwierdzonym miejscu

    Z kolei w przypadku home office, pracownik nie ma swobody wyboru miejsca pracy. Praca musi być wykonywana w określonej lokalizacji.

    Alexander Bredereck, prawnik specjalizujący się w prawie pracy, radzi, aby ustalić z pracodawcą jasne zasady dotyczące tej kwestii. Jest to absolutnie konieczne ze względu na bezpieczeństwo i higienę pracy oraz ochronę danych.

    Czy szef ma prawo obejrzeć miejsce, z którego będzie świadczona praca w trybie home office?

    Tak, może to zrobić, ale tylko zgodnie z ustalonymi zasadami. Musicie wyrazić zgodę na to, aby pracodawca mógł wejść do Waszego mieszkania; wtargnięcie do niego byłoby nielegalne. Ponadto, może on obejrzeć i ocenić tylko miejsce pracy, natomiast pozostałą część domu już nie.

    Łatwiej będzie, jeśli pokażecie pracodawcy swoje miejsce pracy w formie wirtualnego spaceru. Dzięki temu pracodawca nie będzie w stanie zobaczyć zbyt wiele jeśli chodzi o Waszą przestrzeń prywatną.

    Wasz przełożony ma prawo skontrolować Wasze miejsce pracy nie bez powodu: musi on na przykład upewnić się, że w Waszym domu macie zapewnione stanowisko pracy zgodne z zasadami BHP – na przykład, że jest ono ergonomiczne i że macie wystarczająco dużo miejsca do pracy.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x