Praca w Niemczech: czy szef może zabronić palenia papierosów?

    Palenie papierosów jest niezwykle silnym i często uciążliwy nałogiem, a pracownikom uzależnionym od nikotyny może być bardzo trudno wytrzymać bez papierosa aż do przerwy na lunch. Dlatego wielu pracodawców zezwala swoim pracownikom na krótkie przerwy na papierosa w ciągu dnia pracy – poza regularnymi, przysługującymi prawnie przerwami. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy w Niemczech są tak przychylni palaczom. Czy mają do tego prawo? Czy poza podstawowymi przerwami palaczom w Niemczech przysługują dodatkowe przerwy?

    Czy w Niemczech szef może zabronić przerw na palenie?

    Tak. Podczas oficjalnie przysługujących przerw pracownik może robić, co chce – w tym także palić papierosy. Jednak co do zasady nie ma żadnych regulacji prawnych, dotyczących dodatkowych przerw na palenie. Dlatego pracownicy muszą przestrzegać zasad wyznaczonych przez pracodawcę i firmę.

    Ile powinny trwać przerwy na papierosa?

    Jeśli przerwy trwają dłużej niż przysługująca prawnie przerwa obiadowa, to dzień pracy powinien zostać wydłużony o łączny czas przebywania na przerwie, tak aby osoby niepalące nie znalazły się w niekorzystnej sytuacji. W praktyce jednak wielu pracowników nie uwzględnia przerw na palenie w podsumowaniu swoich przerw i nie „odpracowuje” czasu spędzonego na paleniu papierosów.

    Czy pracodawca w Niemczech może zwolnić pracownika za palenie papierosów?

    Teoretycznie tak. Jeśli pracownik naruszy przepisy dotyczące palenia w firmie, może otrzymać upomnienie, a w najgorszym przypadku nawet wypowiedzenie. Może się tak zdarzyć na przykład w sytuacji, kiedy pracownik pali papierosy w biurze, chociaż w całej firmie obowiązuje ogólny zakaz. Przełożony może również poprosić o rzucenie palenie.

    Jednak osoby, które odpracowują czas spędzony na przerwach na palenie, również mogą mieć kłopoty. Jeśli pracodawca nie wyraża zgody na dodatkowe przerwy (nawet odpracowane), może wypowiedzieć umowę o pracę swojemu pracownikowi.

    Czy mój pracodawca może zabronić palenia papierosów swoim pracownikom?

    Nie. Przełożony może podkreślać, że palenie jest niezdrowe i może powodować szereg ciężkich chorób oraz zachęcać swoich pracowników do rzucenia palenia. Jest to jednak indywidualna i osobista sprawa pracownika, o ile nie przeszkadza tym swoim współpracownikom.

    Jakie prawa mają w Niemczech osoby niepalące?

    Każda firma powinna zapewnić skuteczną ochronę osobom niepalącym i podjąć niezbędne w tej kwestii działania. Jest to określone w rozporządzeniu o miejscach pracy. Dlatego w prawie każdej firmie obowiązuje zakaz palenia. Nawet jeśli wszyscy pracownicy z wyjątkiem jednego są palaczami, to ochrona tego jednego niepalącego może wymagać zakazu palenia na terenie obiektu – i zmusić palaczy do wychodzenia na zewnątrz.

    Ewentualnie, pracodawcy mogą stworzyć specjalne pokoje w firmie, w których dozwolone jest palenie. Rada zakładowa powinna mieć wpływ na te decyzje.

    Źródło: www.t-online.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x