Niemcy: jakie ubezpieczenie pokryje szkody wyrządzone przez powódź?

    Zawalone domy, piwnice pełne wody, uszkodzone pojazdy – jakie ubezpieczenie może pomóc w tego typu szkodach? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące ochrony przed powodzią.

    Jakie ubezpieczenie opłaca się mieć w przypadku szkód powodziowych?

    Do ochrony finansowej przed szkodami spowodowanymi przez powodzie i ulewne deszcze wymagane jest specjalne ubezpieczenie uzupełniające – tzw. ubezpieczenie od szkód elementarnych (niem. Elementarschaden-Versicherung). Można je wykupić jako rozszerzenie ubezpieczenia budynku mieszkalnego lub mienia domowego, które samo w sobie obejmuje zwykle tylko szkody spowodowane burzą i gradobiciem.

    Ubezpieczenie budynku mieszkalnego (niem. Wohngebäudeversicherung) pomaga w przypadku uszkodzenia domu – dlatego jest istotne dla właścicieli. Ubezpieczenie mienia z kolei obejmuje szkody w mieniu ruchomym – tj. meblach, dywanach czy sprzęcie technicznym i w ten sposób może również pomóc najemcom. Należy zauważyć, że takie ubezpieczenie od szkód elementarnych nie pomoże, jeśli woda gruntowa wnika do muru od dołu. Woda musi wypływać z góry. W indywidualnych przypadkach może to prowadzić do trudności w dostarczeniu dowodów, więc w razie wątpliwości należy wezwać biegłego. Ubezpieczenie autocasco (ograniczony bądź pełen zakres ochrony) może również pomóc w przypadku uszkodzenia pojazdów.

    Ile osób ma takie ubezpieczenie?

    Według danych centrali konsumenckiej, w Niemczech tylko około 45% wszystkich prywatnych domów jest ubezpieczonych od szkód spowodowanych przez powódź. Istnieją jednak duże różnice regionalne. W obecnie mocno dotkniętym kryzysem, kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, liczba ta wynosi tylko około 35%. Natomiast w sąsiedniej Badenii-Wirtembergii – aż 94%. Z kolei odsetek ubezpieczonych w Nadrenii Północnej-Westfalii odpowiada mniej więcej średniej krajowej. Istnieje jeszcze inny problem: właściciele, których domy znajdują się na obszarach zagrożonych powodzią lub kiedyś zostali już zalani, często mają trudności z uzyskaniem ubezpieczenia od zagrożeń naturalnych. Albo muszą za to dużo zapłacić.

    Jak zabezpieczane są budynki handlowe i przemysłowe?

    Umowy ubezpieczenia są tutaj przygotowywane raczej indywidualnie. Firmy mają swobodę wyboru, od jakich zagrożeń naturalnych chcą się ubezpieczyć. Zakres ubezpieczenia, czyli: budynki, zapasy magazynowe, maszyny – to wszystko również można dobrać indywidualnie.

    Na co poszkodowani muszą teraz zwrócić uwagę?

    Poszkodowani powinni teraz szybko udokumentować szkody, na przykład robiąc zdjęcia lub filmując je – aby później nie było problemów z dowodami. Centrale konsumenckie zalecają nawet regularne fotografowanie piwnic na przykład w celu uzyskania zdjęć porównawczych. W idealnym przypadku osoby poszkodowane powinny również poinformować firmę ubezpieczeniową i zgłosić wszelkie szkody tego samego dnia. Może to ułatwić późniejszą obsługę roszczenia. Ważne jest również przyjrzenie się własnej umowie. Warunki ubezpieczenia rzeczywiście mogą się różnić.

    Jednocześnie należy zadbać o to, aby szkody były jak najmniejsze. Poszkodowani mają tzw. obowiązek łagodzenia szkód. Oznacza to, że muszą na przykład w miarę możliwości wypompować wodę z piwnicy lub przenieść sprzęty domowe w bezpieczne miejsce. Należy zadbać o to, aby w razie czego szkody pozostały niewielkie – np. nie przechowywać rzeczy w piwnicy bezpośrednio na podłodze. Szkody spowodowane przepływem zwrotnym– to znaczy, gdy woda dostaje się do domu z rur kanalizacyjnych – są ubezpieczone, według centrali konsumenckich, tylko wtedy, gdy w umowie zawarto zapis o „aktywnym zabezpieczeniu przed przepływem zwrotnym”.

    Źródło: www.tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x