W pierwszych niemieckich landach rozpoczęły się wakacje szkolne: Oto na których autostradach będą korki!

    W poniedziałek w pierwszych krajach związkowych w Niemczech rozpoczęły się letnie wakacje – dla wielu Niemców oznacza to wyjazd na urlop. Ci chętnie wyjeżdżają na wakacje samochodem. Dowiedzcie się, gdzie należy się liczyć z największymi korkami!

    Kiedy będzie szczególnie tłoczno na niemieckich autostradach?

    „Doświadczenie pokazuje, że największego ruchu należy spodziewać się w drugiej połowie lipca i pierwszej połowie sierpnia” – mówi Andreas Hölzel z ADAC. W tym czasie prawie wszystkie kraje związkowe w Niemczech mają wakacje. Oznacza to, że „zarówno trasy do miejsc urlopowych, jak i trasy powrotne są bardzo zatłoczone”, mówi Hölzel.

    Na których autostradach należy się spodziewać największych korków?

    Jak wynika z analizy, eksperci ADAC spodziewają się szczególnie dużego natężenia ruchu na wszystkich głównych drogach krajowych (od A1 do A10) oraz na następujących odcinkach:

    Drogi główne prowadzące do Morza Północnego i Morza Bałtyckiego
    A 1 Kolonia – Dortmund – Brema – Lubeka
    A 2 Dortmund – Hanower – Berlin
    A 3 Frankfurt – Norymberga – Passau
    A 5 Karlsruhe – Bazylea
    A 7 Hamburg – Flensburg
    A 7 Hamburg – Hanower i Würzburg – Ulm – Füssen/Reutte
    A 8 Monachium – Salzburg
    A 9 Monachium – Norymberga
    A 10 Obwodnica Berlina
    A 19 Węzeł Wittstock/Dosse – Rostock
    A 24 Berlin – Hamburg
    A 93 Kufstein – węzeł Inntaldreieck
    A 95/B 2 Monachium – Garmisch-Partenkirchen
    A 99 Obwodnica Monachium

    Więcej pojazdów kempingowych

    Tendencja ta będzie widoczna również na autostradach, zwłaszcza w okresie wakacyjnym: na niemieckich autostradach porusza się coraz więcej kempingów! „Zakładamy, że w tym roku na drogach pojawi się jeszcze więcej pojazdów kempingowych”, powiedział Hölzel. „To przynajmniej nieznacznie zwiększy ryzyko powstania korków”.

    Ponadto, na przykład przyczepy kempingowe nie będą poruszać się tak szybko w niektórych miejscach, na przykład na wzniesieniach. „To już trochę spowalnia ruch” – mówi Hölzel. Według ADAC nie należy się jednak spodziewać większych korków spowodowanych przez pojazdy kempingowe.

    Gdzie jest najwięcej robót drogowych w Niemczech?

    Szczególną udręką dla wielu kierowców są roboty drogowe! Obecnie na niemieckich autostradach prowadzonych jest ponad 830 robót drogowych – to o około 100 robót więcej niż w czerwcu 2020 roku. „To nie są tylko długoterminowe roboty drogowe, ale także coraz więcej codziennych robót drogowych”, relacjonuje Hölzel.

    Oto niemieckie autostrady, na których jest najwięcej robót drogowych:

    • Wyraźnie przoduje A3, na której prowadzonych jest 115 robót drogowych.
    • Na drugim miejscu znajduje się autostrada A1, na której przeprowadzono 88 robót drogowych.
    • Na A7 prowadzone są prace drogowe  na 68 odcinkach.
    • Na autostradzie A45 kierowcy przejeżdżają przez 43 roboty drogowe.
    • Wciąż trwa 40 robót drogowych na autostradzie A40.

    Czas oczekiwania na granicach

    Ekspert ds. ruchu drogowego ostrzega: „Na wielu granicach należy spodziewać się kontroli i dłuższego czasu oczekiwania przy wjeździe i wyjeździe z kraju”. To, jak długi będzie czas oczekiwania, zależy od czasu przejazdu i przejścia.

    ADAC spodziewa się, że na granicy ze Szwajcarią, Belgią, Luksemburgiem, Francją czy Holandią nie trzeba będzie czekać prawie wcale.

    „W gorącej fazie należy jednak liczyć się z czasem oczekiwania wynoszącym co najmniej jedną lub dwie godziny, nawet w Austrii” – mówi Hölzel. „Jeśli austriaccy urzędnicy graniczni będą sprawdzać każdy samochód, aby sprawdzić, czy złożono cyfrową deklarację wjazdu, może to potrwać dłużej. Ale jeśli austriacka straż graniczna przepuści dziewięć na dziesięć samochodów, to będzie szybciej. W okresie Zielonych Świątek korki na granicy z Austrią były czasami znaczne.”

    Jak bez korków i stresu dojechać na wakacje?

    Hölzel: „Kierowcy powinni najlepiej jeździć antycyklicznie, tzn. nie wtedy, gdy wszyscy ruszają”. Według eksperta, złym czasem na podróżowanie są piątkowe popołudnia, ponieważ wtedy pojawiają się również korki związane z powrotami z pracy. Również w sobotę, szczególnie rano. Z drugiej strony, dobre czasy na podróżowanie to „wtorek i środa, kiedy można spodziewać się stosunkowo niewielkich korków” – mówi Hölzel.

    „Niewielki jest też oczywiście ruch w nocy”. Ekspert ADAC otrzega jednak: „Za kierownicę powinieneś wsiadać tylko wtedy, gdy jesteś wypoczęty, nigdy nie wyruszaj w drogę zaraz po pracy. Mikrosen spowodowany przemęczeniem nie jest rzadkością i często kończy się fatalnie”.

    źródło: www.bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x