Niemcy: start aplikacji na smartfony „CovPass” nastąpi prawdopodobnie jeszcze przed wakacjami

    Cyfrowy certyfikat szczepienia, nad którym trwają prace w Niemczech, ma służyć nie tylko jako zaświadczenie o tym, że dana osoba jest w pełni zaszczepiona. Aplikacja na smartfony, która ma ukazać się pod nazwą „CovPass”, ma również służyć jako dowód przebytej choroby COVID-19 dla ozdrowieńców, ale także jako potwierdzenie negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

    Realizacja projektu przebiega bez opóźnień

    Projekt realizowany pod kierownictwem amerykańskiego koncernu technologicznego IBM najwyraźniej przebiega zgodnie z harmonogramem. „CovPass” ma być powszechnie dostępny jeszcze przed wakacjami. W projekcie uczestniczą również startup Ubirch z Kolonii, szwabski dostawca usług IT Bechtle oraz Govdigital, związek dziesięciu dostawców usług IT dla sektora publicznego. Użytkownicy „CovPass” mają być w stanie szybko udowodnić, że mogą znów korzystać z pewnych podstawowych praw, na przykład podczas wakacyjnych podróży.

    Wykazanie tego faktu ma być jednak możliwe także za pomocą innych aplikacji, w tym Corona-Warn-App rządu federalnego, która została już pobrana 27,5 mln razy. Przyszła aktualizacja ma zapewnić taką funkcjonalność.

    Aplikacja ma umożliwiać przechowywanie statusów wielu osób

    Aplikacja „CovPass” ma podobno działać również na starszych smartfonach. W przypadku iPhone’ów wymagany jest system operacyjny iOS 12 lub nowszy, więc wszystkie smartfony Apple od iPhone’a 5s będą kompatybilne. W przypadku smartfonów z systemem Android aplikacja działa od wersji 6 („Marshmellow”), która pojawiła się na rynku jesienią 2015 roku. Dla osób, które nie posiadają smartfona, dostępny jest papierowy dokument z kodem QR, który można zeskanować w punktach kontrolnych.

    Aplikacja ma być w stanie przechowywać certyfikat nie tylko właściciela smartfona, ale wielu osób. Dzięki temu, podobnie jak w przypadku elektronicznych kart pokładowych w samolotach, wystarczyłby jeden smartfon, aby rodzic był w stanie przedstawić certyfikaty dla całej rodziny. Przy sprawdzaniu statusu ma pojawiać się sygnał „zielony” lub „czerwony” wraz z powiązanym nazwiskiem i datą urodzenia. Nie będzie natomiast widoczne to, czy kolor zielony wynika z wykonania pełnego szczepienia, posiadania negatywnego testu na koronawirusa, czy też przebytej choroby COVID-19.

    Źródło: www.n-tv.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x