Obywatele Niemiec, którzy chcą się zaszczepić przeciwko koronawirusowi, będą mogli to teraz uczynić niezależnie od zasady grup priorytetowych – pod warunkiem, że uzgodnią z lekarzem szczepienie preparatem firmy AstraZeneca. Poinformował o tym federalny minister zdrowia Jens Spahn. W przypadku tej szczepionki priorytety całkowicie przestaną obowiązywać. Lekarze będą mogli zdecydować, kto kiedy otrzyma szczepionkę oraz czy preparat firmy AstraZeneca jest w danym przypadku odpowiednim wyborem, powiedział polityk CDU. Ponadto, druga dawka szczepionki będzie mogła być podana szybciej – nie będzie już trzeba czekać, aż upłynie dwanaście tygodni od przyjęcia pierwszej dawki.
Obecnie 7,1 milionów, czyli 8,6 procent obywateli Niemiec jest w pełni zaszczepionych. Prawie co trzecia osoba otrzymała przynajmniej jedną dawkę (30,6%). Do końca sierpnia propozycje zaszczepienia się mają otrzymać również wszystkie osoby w wieku od 12 do 18 lat, pod warunkiem, że zgodnie z oczekiwaniami w czerwcu szczepionka Biontech/Pfizer zostanie dopuszczona dla dzieci od 12. roku życia. Na dzień dzisiejszy mogą ją stosować tylko osoby w wieku powyżej 16 lat.
Decyzja o rezygnacji z zasady grup priorytetowych w przypadku szczepionki AstraZeneca została podjęta na wniosek Spahna. W rozporządzeniu dotyczącym szczepień jest mowa o tym, że możliwe jest odstępstwo od priorytetów ustalonych na przykład na podstawie kryterium wieku, przebytych chorób i grup zawodowych, jeżeli jest to konieczne dla efektywnej organizacji kampanii szczepień lub wykorzystania na czas dostępnych szczepionek. Kilka krajów związkowych, jak np. Berlin, już wcześniej zdecydowało się na ten krok. W Berlinie można się umówić na szczepienie tym preparatem u lekarza pierwszego kontaktu.
W Niemczech podano już ponad 6 milionów dawek szczepionki koncernu AstraZeneca
Według Instytutu Roberta Kocha, jak dotąd podano już w Niemczech około 6,3 milionów dawek szczepionki firmy AstraZeneca. Według Federalnego Ministerstwa Zdrowia, do krajów związkowych i hurtowników dostarczono już 9,3 milionów dawek preparatu AstraZeneca. Brytyjsko-szwedzki producent wielokrotnie trafiał na pierwsze strony gazet, chociaż eksperci uważają, że opracowana przez niego szczepionka Vaxzevria jest tak samo godna polecenia jak szczepionki innych producentów.
Po zastosowaniu szczepionki u osób z młodszych grup wiekowych, po upływie od 4 do 16 dni od momentu jej podania, pojawiły się nieliczne przypadki zakrzepicy żył mózgowych, która doprowadziła do zgonu pacjentów. Dlatego Stała Komisja ds. Szczepień (Stiko) zaleca stosowanie jej u osób w wieku od 60 lat. W tej grupie wiekowej stosunek korzyści do ryzyka jest „wyraźnie na korzyść szczepień”. Jest to spowodowane tym, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia ciężkiego przebiegu choroby, a nawet zgonu. Szczepienie preparatem AstraZeneca jest jednak możliwe również u osób młodszych – „po konsultacji z lekarzem i zaakceptowaniu ryzyka przez pacjenta” – czytamy w komunikacie komisji ds. szczepień.
Komisja opowiedziała się za tym, aby nadal traktować priorytetowo grupy szczególnie zagrożone. Jej członkowie stwierdzili, że gotowość do szczepień utrzymuje się na wysokim poziomie, jednak nadal istnieje „znaczny odsetek osób chcących się zaszczepić, u których istnieje wysokie ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19, a które nie miały dotąd możliwości poddania się szczepieniu”. Dotyczy to wielu osób w wieku od 70 do 79 lat i jeszcze większej ilości osób w wieku od 60 do 69 lat – w sumie milionów ludzi, jak stwierdziła komisja. Nawet wśród młodszych osób z chorobami współistniejącymi tylko około jedna czwarta otrzymała jak dotąd jedną dawkę szczepionki.
Wiele osób chciałoby wcześniej otrzymać drugą dawkę szczepionki
W przyszłości lekarz w porozumieniu z osobą zaszczepioną będzie mógł sam ustalić odstęp czasowy dla drugiego szczepienia preparatem firmy AstraZeneca. Przerwa pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki może wynieść od czterech do dwunastu tygodni. Spahn stwierdził, że aktualnie wiele osób chciałoby wcześniej otrzymać drugą dawkę szczepionki, tym bardziej, że zbliżają się wakacje letnie. Teraz będzie to możliwe również w przypadku preparatu firmy AstraZeneca. Dzięki temu osoby zaszczepione będą mogły szybciej skorzystać ze zniesienia pewnych ograniczeń nałożonych w związku z pandemią.
Ułatwienia dla osób zaszczepionych zostały już zatwierdzone przez Bundestag, a w piątek ma się nimi zająć Bundesrat. Jednak w przypadku wcześniejszego podania drugiej dawki szczepionki AstraZeneca jej skuteczność może być mniejsza. Komisja ds. szczepień zaleca odstęp 12 tygodni między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki. Dłuższa przerwa zapewnia podobno wyższą skuteczność. Według raportu Europejskiej Agencji Leków (EMA), skuteczność dwóch dawek szczepionki podanych w odstępie od czterech do ośmiu tygodni wynosi 50,4 procent. Gdy przerwa wynosi 12 i więcej tygodni, skuteczność wzrasta do poziomu od 72,1 do 82,4 procent.
Do końca sierpnia propozycja szczepień dla dzieci od 12. roku życia
Zgodnie z zapowiedziami niemieckiego rządu, do końca sierpnia wszystkie osoby w wieku od 12 do 18 lat mają otrzymać propozycję zaszczepienia się preparatem firmy Biontech/Pfizer. Warunkiem jest uprzednie dopuszczenie szczepionki dla dzieci od 12 lat. Europejska Agencja Leków (EMA) planuje wydać decyzję w tej sprawie w czerwcu. W Niemczech potrzeba około dziesięciu milionów dawek na pierwsze i drugie szczepienie w tych grupach wiekowych. Kraje związkowe mają opracować własne koncepcje działań, takie jak np. zaproszenia do centrów szczepień lub zorganizowanie szczepień w szkołach.
W Kanadzie szczepionka Biontech/Pfizer może być już podawana dzieciom w wieku od 12 do 15 lat. W USA dopuszczenie preparatu dla osób w wieku od 12 lat może zostać wydane w najbliższych dniach. Badania kliniczne w grupie wiekowej 12-15 lat w USA wykazały skuteczność na poziomie 100 procent.
Źródło: www.n-tv.de
Jest wiele przypadkow , gdzie ludzie po przyjeciu pierwszej dawki Astra Zeneca nie chca drugiej ,bo pierwsza ciezko przeszly lub chocby ze wzgledu na ryzyko i co wtedy. Maja zostac troche zaszczepieni? Jak w takich przypadkach szczepienie kontynowac?
najlepiej zapytaj swojego lekarza albo zadzwon na 116 117 albo do centrum szczepien.